7 Դեկտեմբեր 2024 - 08:07 AMT
Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեն վճիռների կատարման վերահսկման շրջանակում Մակուչյանը և Մինասյանը Ադրբեջանի դեմ գործով հրապարակել է հերթական որոշումը, որը վերաբերում է 2004 թվականին Բուդապեշտում ադրբեջանցի զինծառայողի կողմից հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանությանը։ Այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել ԵԽ Նախարարների կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, հայտնում է Արմենպրեսը։
ԵԽ Նախարարների կոմիտեն պահանջում է Ադրբեջանից կատարել Գուրգեն Մարգարյանի գործով ՄԻԵԴ-ի վճիռը։
2004 թվականին Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի դասընթացների ընթացքում ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը դաժանորեն սպանեց հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին և փորձեց սպանել ևս մեկ հայ սպայի՝ Հայկ Մակուչյանին։ Սաֆարովը Հունգարիայի դատարանի կողմից դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման, սակայն 2012 թվականին Ադրբեջան տեղափոխվելուց հետո նրան ներում շնորհվեց, նա պարգևատրվեց, և նրան տրվեցին նյութական և պաշտոնական արտոնություններ։
Ընդգծելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճռի կարևորությունը՝ ԵԽ Նախարարների կոմիտեն առաջ է քաշել հետևյալ պահանջները
ՄԻԵԴ-ի վճռից չորս տարի անց Ադրբեջանի իշխանությունները չեն իրականացրել վճռի անհատական միջոցները։ Կոմիտեն կրկին կոչ է անում անհապաղ վճարել հայցվորների ներկայացուցիչների ծախսերը։ Պահանջվել է ապացուցել, որ Ադրբեջանի նախագահի կայքում տեղադրված ներումի մասին նամակները հեռացվել են։
Կոմիտեն հիշեցրել է, որ նման ծանր հանցագործությունների մեղավորները պետք է զրկվեն պետական պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից։
Կրկին պահանջվել է հստակեցնել Սաֆարովին տրված այլ արտոնությունների օրինականությունը։
Կոմիտեն ընդգծել է, որ ապագայում նման գործողությունները պետք է բացառվեն, իսկ նման հանցագործությունների հանդեպ ներումներ և արտոնություններ տրամադրելիս պետք է պահպանվեն Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի պահանջները։
Կոմիտեն կոչ է արել Ադրբեջանին ձեռնարկել նոր օրենսդրական փոփոխություններ՝ էթնիկ հիմքով ատելության և խտրականության դեմ պայքարի համար։
Կոմիտեն պահանջել է նաև, որ Ադրբեջանի իշխանությունները 2025 թվականի հունիսին կայանալիք նիստից առաջ ներկայացնեն մանրամասն հաշվետվություն գործով կատարված առաջընթացի մասին։
Անհատական միջոցների չկատարման դեպքում ԵԽ-ն նախատեսվում է ընդունել միջանկյալ բանաձև՝ Ադրբեջանի նկատմամբ ավելի խիստ վերահսկողություն սահմանելու նպատակով։

Комитет министров Совета Европы в рамках мониторинга исполнения судебных решений опубликовал очередное решение по делу Макучяна и Минасяна против Азербайджана, которое касается убийства армянского офицера Гургена Маргаряна азербайджанским солдатом в Будапеште в 2004 году. Об этом сообщила пресс-служба Комитета министров Совета Европы, пишет «Арменпресс».
В 2004 году во время учений НАТО в Будапеште азербайджанский офицер Рамиль Сафаров жестоко убил армянского офицера Гургена Маргаряна и пытался убить другого армянского офицера – Айка Макучяна. Сафаров был приговорен венгерским судом к пожизненному заключению, но после экстрадиции в Азербайджан в 2012 году был помилован, награжден и получил материальные и служебные привилегии.
Подчеркивая важность решения Европейского суда по правам человека, Комитет министров СЕ выдвинул следующие требования:
«Спустя четыре года после решения ЕСПЧ власти Азербайджана не выполнили индивидуальные меры решения. Комитет вновь призывает к немедленной оплате расходов представителей истцов, а также требует доказать, что письма о помиловании, размещенные на сайте президента Азербайджана, были удалены.
Комитет напоминает, что виновные в столь тяжких преступлениях должны быть лишены права занимать государственные должности.
Вновь требует уточнить законность других привилегий, предоставленных Сафарову.
Комитет подчеркивает, что подобные действия должны быть исключены в будущем, а также должны быть соблюдены требования Европейской конвенции по правам человека при предоставлении амнистий и льгот за подобные преступления.
Комитет призывает Азербайджан внести новые законодательные изменения для борьбы с ненавистью и дискриминацией по этническому признаку.
Комитет также требует от властей Азербайджана представить подробный отчет о процессе реализации до заседания, которое состоится в июне 2025 года».
В случае невыполнения индивидуальных мер ожидается, что СЕ примет промежуточную резолюцию с целью установления более строгого контроля над Азербайджаном.