Ադրբեջանական կողմն օկուպացված Արցախի Հաթերք գյուղում ավերել է Հայրենական պատերազմի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանը, հայտնում է Мonumentwatch.org-ը։
Դա հստակ երևում է 2024 թվականի դեկտեմբերի 17-ին TikTok-ում տարածված մի տեսանյութից։
Արցախի Հաթերքի շրջանի Հայրենական պատերազմի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանի կանխամտածված ոչնչացումը խախտում է Հռոմի Ստատուտի 8-րդ հոդվածը և համարվում մարդկության դեմ ծանր հանցագործություն։ Հուշարձանին հասցված վնասը համաձայն «Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» Հաագայի 1954 թ. կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի և լրացուցիչ՝ 1999 թ. ընդունված Երկրորդ արձանագրության 15-րդ հոդվածի ա կետի, «լուրջ խախտում» է, որը՝ որպես ռազմական հանցագործություն, կարող է հետապնդվել միջազգային դատարաններում։
Հուշարձանի ոչնչացումը նաև խախտում է Միջազգային մարդասիրական իրավունքի 38-րդ, 39-րդ, 40-րդ և 41-րդ կանոնները։ Հույժ կարևոր է ընդգծել այն հանգամանքը, որ Արդարադատության միջազգային դատարանը հաստատել է, որ օկուպացված տարածքներում գործող օրենքները՝ ներառյալ մշակութային արժեքների պաշտպանության դրույթները, ձեռք են բերել միջազգային սովորութային իրավունքի (infra Jurisprudence) կարգավիճակ, այսինքն գործում են որպես համընդհանուր և անշրջանցելի կանոն և պարտադիր են բոլոր պետությունների համար։
Հուշարձանը կառուցվել էր 1965-1966 թվականներին՝ գյուղի կենտրոնում: Հաթերք գյուղից Հայրենական պատերազմին մասնակցել է 400 մարտիկ, որոնցից 195 զոհվել է։ Հուշարձանն իրենից ներկայացնում էր աղբյուր-հուշակոթող, որի վրա արձանագրված են եղել զոհված հաթերքցիների անուն ազգանունները: Հուշարձանը որոշակիորեն տուժել էր նաև Արցախյան առաջին պատերազմի տարիներին. նրա վրա անզեն աչքով էլ երևում են ինքնաձիգով կրակահերթի հետքերը:
Հայրենական մեծ պատերազմին նվիրված հուշարձանների ոչնչացումը Ադրբեջանի պետական քաղաքականության ուղղություններից է և 2020 թվականի պատերազմից ի վեր, արդեն իսկ ոչնչացվել են Հադրութի ազատամարտիկներին նվիրված հուշարձանը, Շուշիի Արցախյան ազատամարտի և Հայրենական պատերազմի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիրը։ Հադրութի Ազոխ գյուղում ավերվել են երեք առանձին հուշարձաններ՝ նվիրված Հայրենական մեծ պատերազմի, Արցախյան առաջին պատերազմի և Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։

25 Декабрь 2024 - 12:36 AMT
Азербайджан разрушил памятник жертвам Великой Отечественной войны в селе Атерк оккупированного Арцаха. Об этом свидетельствуют видеокадры, опубликованные 17 декабря на платформе Tik-Tok, сообщает Monument Watch.
В Организации напомнили, что памятник был воздвигнут в 1965-1966 года в центре села. Из села Атерк в войне участвовали 400 бойцов, 195 из которых погибли. Памятник представляет собой родник-монумент, на котором зафиксированы имена и фамилии погибших жителей Атерка. Памятник также несколько пострадал в годы Первой Арцахской войны: на нем невооруженным взглядом видны следы пуль от автоматов.
В Monument Watch подчеркнули, что преднамеренное уничтожение памятника жертвам Великой отечественной войны нарушает 8-ю статью Римского Статута и считает тяжелым преступлением против человечества. Ущерб, нанесенный памятнику, может удостоиться преследования в международных судах как военное преступление согласно 4-й статье Гаагской конвенции от 1954 года и дополнительно принятому пункту «а» 15-й статьи.
«Уничтожение памятника также нарушает 38-е, 39-е, 40-е и 41-е правила Международного гуманитарного права. Крайне важно подчеркнуть то обстоятельство, что Международный суд справедливости подтвердил, что законы, действующие на оккупированных территориях, включая положения о защите культурных ценностей, получили статус международного обычного права (infra Jurisprudence), то есть действуют, как всеобщее и нерушимое правило и обязательны к соблюдению во всех государствах», – говорится в сообщении.
Уничтожение памятников, посвященных Великой Отечественной войне, является одним из направлений государственной политики Азербайджана, и, начиная с войны 2020 года, уже были уничтожены памятник воинам- освободителям Гадрута, монументальные комплексы, посвященные Арцахской освободительной борьбе и жертвам Великой Отечественной войны в Шуши.
Кроме того, в селе Азох Гадрута были разрушены три отдельных памятника, посвященных Великой Отечественной войне, Первой Арцахской войне и жертвам Геноцида армян.