«Դպրոցական սննդի ազգային համակարգեր» ծրագրի ֆինանսավորման ընդհանուր ծավալը, ներառյալ 2024-2028 թվականների համար Ռուսաստանի կողմից հատկացված միջոցները, կգերազանցի 68 մլն դոլարը: Այդ մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նա հիշեցրել է, որ «Դպրոցական սննդի ազգային համակարգեր» ծրագիրն իրականացվում է 2010 թվականից, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Ռուսաստանյան հատկացումների շնորհիվ ավելի քան հազար դպրոցների տարրական դասարանների աշակերտները ստանում են որակյալ և հավասարակշռված սնունդ։ Դրանից բացի, գրեթե 100 դպրոցում տեղադրվել են արևային վահանակներ, ինչը թույլ է տվել խնայել մոտ 390 հազար դոլարի էլեկտրաէներգիայի ծախս։ Այդ միջոցներն ուղղվում են դպրոցական ենթակառուցվածքների զարգացմանը և աշակերտների սննդի բարելավմանը», – նշել է նա։
Զախարովան ընդգծել է, որ Պարենի համաշխարհային ծրագրի նախագծերին Ռուսաստանի մասնակցությունը չի սահմանափակվում դպրոցական սննդով: Մոսկվան ակտիվորեն համագործակցում է ՄԱԿ-ի այլ կազմակերպությունների հետ՝ նախաձեռնությունների շրջանակն ընդլայնելու համար։
Ռուսաստանն աջակցում է գյուղերի զարգացմանը, բնական զբոսաշրջությանը և երիտասարդների համար աշխատատեղերի ստեղծմանը: Հատուկ ուշադրություն է դարձվում կլիմայի փոփոխությունների նկատմամբ Հայաստանի դիմադրողականության բարձրացմանը և COVID-19 համավարակի հետևանքների հաղթահարմանը։ 2021 թվականից իրականացվում է հետկոնֆլիկտային վերականգնման շրջանակներում առավել տուժած շրջաններին աջակցելու նախագիծ։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը կարգադրություն էր ստորագրել ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հիմնադրամում կամավոր նպատակային ներդրում կատարելու մասին: Այդ միջոցներն ուղղվելու են Հայաստանում դպրոցական սննդի կայուն համակարգի զարգացմանը։ Նախաձեռնության շրջանակներում, որակյալ սնունդ ապահովելու համար, Ռուսաստանը դաշնային բյուջեից ավելի քան 25 միլիոն դոլար կհատկացնի դպրոցականների համար:

26 Декабрь 2024 - 11:57 AMT
Общий объем финансирования программы «Национальные системы школьного питания», включая средства, выделенные Россией на период 2024–2028 годов, превысит $68 млн. Об этом сообщила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
Ранее премьер-министр России Михаил Мишустин подписал распоряжение о внесении добровольного целевого взноса в фонд Всемирной продовольственной программы ООН. Эти средства будут направлены на развитие устойчивой системы школьного питания в Армении. В рамках данной инициативы Россия выделит более $25 млн из федерального бюджета на обеспечение школьников качественным питанием.
Захарова напомнила, что программа «Национальные системы школьного питания» реализуется с 2010 года.
«Благодаря российским ассигнованиям, учащиеся младших классов более тысячи школ получают качественное и сбалансированное питание. Кроме того, почти в 100 школах установлены солнечные панели, что позволило сэкономить порядка $390,000 на электроэнергии. Эти средства направляются на развитие школьной инфраструктуры и улучшение питания учащихся», – отметила она.
Захарова подчеркнула, что участие России в проектах Всемирной продовольственной программы не ограничивается школьным питанием. Москва активно взаимодействует с другими организациями системы ООН для реализации широкого спектра инициатив.
Россия оказывает содействие в развитии сельских регионов, природного туризма и создании рабочих мест для молодежи. Особое внимание уделяется повышению устойчивости Армении к изменениям климата и преодолению последствий пандемии COVID-19. С 2021 года реализуется проект по поддержке наиболее пострадавших районов в рамках постконфликтного восстановления.