15 Հունվար 2025 - 07:14 AMT
Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի պատգամավոր Շտեֆան Մյուլլեր-Ալտերմատը Հայաստանի ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը միանգամայն ճիշտ և իմաստուն պատասխան է համարում Ադրբեջանի կողմից ձևակերպված պնդումներին ու պահանջներին։ Նա այդ մասին ասել է՝ անդրադառնալով Հարավային Կովկասում հաղորդակցային ուղիների ապաշրջափակման համար ՀՀ ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին, ինչպես նաև այդ համատեքստում Ադրբեջանի միակողմանի պնդումներին ու պահանջներին։
Շվեյցարացի պատգամավորի դիտարկմամբ՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը բավական լուրջ է, և ռացիոնալության ու բանականության դիտանկյունից ոչ ոք չի կարող ընդդիմանալ դրան, գրում է Արմենպրեսը։
«Հայաստանի ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկը» միանգամայն ճիշտ և իմաստուն պատասխան է Ադրբեջանի կողմից ձևակերպված պահանջներին և պնդումներին։ Բանական տեսանկյունից ոչ ոք չի կարող ընդդիմանալ այս նախաձեռնությանը, և այն, որ Հայաստանը ներկայացրել է խաղաղության լուրջ նախագիծ, բացահայտում է ագրեսորին, որին կարելի է գտնել Ադրբեջանում»,-շեշտել է պատգամավորը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը նպաստում է խաղաղությանը, բայց դրանում նաև բացակայում են այլ խնդիրներ, որոնք նույնպես առնչվում են հայերին։
Նրա կարծիքով՝ շատ կարևոր է, որ միջազգային հանրությունն աշխատանք իրականացնի՝ ուղղված ոչ միայն «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրագործմանն, այլև Ադրբեջանի գործողությունների հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի հայերի՝ իրենց հայրենիք վերադառնալու և այլ իրավունքների պաշտպանությանը։
«Հրամայական է, որ միջազգային հանրությունն աշխատի, որպեսզի Արցախում կատարված անարդարությունը պարզապես չմոռացվի։ Հասկանալի է, որ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը չի կարող որևէ պահանջ ներկայացնել իր խաղաղության ծրագրերում՝ հաշվի առնելով իր երկրի համեմատաբար թույլ դիրքերը։ Ուստի կարևոր է, որ միջազգային հանրությունը պահանջի ոչ միայն «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի իրագործումն, այլ նաև Լեռնային Ղարաբաղի հայերի վերադարձի իրավունքը, նրանց ինքնորոշման իրավունքը և մշակութային ժառանգության պաշտպանությունը»,-ընդգծել է շվեյցարացի պատգամավոր Շտեֆան Մյուլլեր-Ալտերմատը։

Депутат Национального совета Швейцарии Штефан Мюллер-Альтермат считает представленный Арменией проект «Перекресток мира» абсолютно верным и мудрым ответом на заявления и требования, сформулированные Азербайджаном. Об этом он заявил, коснувшись представленного Республикой Армения проекта «Перекресток мира» по разблокированию коммуникационных путей на Южном Кавказе, а также односторонних заявлений и требований Азербайджана, выражаемых в этом контексте, пишет «Арменпресс».
По мнению швейцарского депутата, проект «Перекресток мира» – довольно серьезный, и с точки зрения рациональности и разумности никто не может противоречить этому.
«Представленный Арменией «Перекресток мира» – абсолютно верный и мудрый ответ на заявления и требования, сформулированные Азербайджаном. С рациональной точки зрения никто не может выступить против этой инициативы, а тот факт, что Армения представила серьезный мирный проект, разоблачает агрессора, которого можно видеть в Азербайджане», – подчеркнул депутат.
Он считает, что представленный Арменией проект «Перекресток мира» способствует миру, но в нем нет других задач, которые также волнуют армян.
По его мнению, очень важно, чтобы международное сообщество проводило работу, направленную не только на реализацию проекта «Перекресток мира», но и на защиту права на возвращение на родину и других прав армян Нагорного Карабаха, которые были перемещены в результате действий Азербайджана.
«Необходимо, чтобы международное сообщество работало над тем, чтобы несправедливость, совершенная в Арцахе, не была бы просто забыта. Понятно, что правительство Никола Пашиняна не может выдвигать никаких требований в своих мирных планах, учитывая относительно слабые позиции его страны. Следовательно, важно, чтобы международное сообщество требовало не только реализации «Перекрестка мира», но и права на возвращение армян Нагорного Карабаха, их права на самоопределение и защиту культурного наследия», – подчеркнул депутат Национального совета Швейцарии Штефан Мюллер-Альтермат.