Երևանի արձագանքը «Շաբաթվա լուրեր» ծրագրի թողարկմանը զարմացրել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովային։ Վերջինս ընդգծել է, որ խոսքը լրագրողի տեսակետի մասին է։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանը հրավիրվել է ՀՀ ԱԳՆ՝ կապված հունվարի 12-ի հաղորդման հետ։ Հայկական կողմը հայտարարել էր, որ հաղորդման մեջ հնչել են Հայաստանի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը սպառնացող արհեստական նարատիվներ։
Զախարովան ընդգծել է, որ երբևէ խոսք չի եղել Հայաստանում արտատարածքային միջանցքներ ստեղծելու մասին։ Ընդհակառակը, ամրագրվել է, որ երկրներն ունեն իրենց տարածքով անցնող երթուղիների նկատմամբ ինքնիշխանություն և իրավազորություն։
«Միշտ լսել ենք Երևանից, որ Հայաստանը հավատարիմ է խոսքի ազատությանը, առավել ևս, որ գործող իշխանությունները դա դարձրել են իրենց առաջնահերթությունը։ Ռուսաստանի պաշտոնական դիրքորոշումը լավ հայտնի է Երևանին», – նշել է Զախարովան։
Նա հիշեցրել է, որ Մոսկվան հետևողականորեն հանդես է գալիս տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման օգտին՝ 2020-2022թթ․ եռակողմ պայմանավորվածությունների հիման վրա։ Խոսքը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի պայմանավորվածությունների մասին է։
«Ապաշրջափակվում են բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային ուղիները։ Հայաստանը երաշխավորում է ապահովել անվտանգ հաղորդակցություն Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի միջև՝ երկու ուղղությամբ քաղաքացիների և բեռների անխոչընդոտ տեղաշարժի նպատակով։
Տրանսպորտային հաղորդակցության վերահսկողությունը կատարում է ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ ծառայությունը։ Կողմերի համաձայնությամբ՝ նախատեսվում է կառուցել նոր տրանսպորտային ճանապարհներ, որոնք կապելու են Նախիջևանը Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների հետ», – ավելացրել է Զախարովան։
Նա նշել է, որ այս դրույթները հանդիսանում են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետների ղեկավարած եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեության հիմքը։ Խումբը արդեն հասել է էական արդյունքների՝ մոտենալով երկաթուղային կապի վերականգնմանը։
«Ցավոք, արևմտյան երկրների ավերիչ ազդեցության և հայկական կողմի որոշումների պատճառով խմբի աշխատանքը դադարեցվել է», – նշել է նա։
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը համոզմունք է հայտնել, որ փոխգործակցության արագ վերսկսումը հնարավորություն կտա վերականգնել տարածաշրջանի տրանսպորտային համակարգը և նպաստել նրա սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը։

16 Январь 2025 - 14:39 AMT
Реакция Еревана на выпуск программы "Вести недели" вызвала удивление у официального представителя Министерства иностранных дел России Марии Захаровой. Она подчеркнула, что затронутые вопросы являются выражением мнения журналистов, сообщает Спутник Армения.
Ранее посол России в Армении был вызван в армянский МИД в связи с передачей, вышедшей 12 января. Армянская сторона заявила, что в программе были озвучены нарративы, якобы угрожающие суверенитету и территориальной целостности Армении.
"Мы всегда слышали от Еревана, что Армения придерживается принципов свободы слова. Более того, действующее армянское руководство сделало это своим приоритетом. Официальная позиция России по этим вопросам хорошо известна Еревану", – заявила Захарова.
Она напомнила, что Москва выступает за разблокировку транспортных и экономических связей в регионе на основе соглашений 2020-2022 годов, подписанных лидерами России, Армении и Азербайджана.
Соглашение, принятое 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года, предусматривает разблокировку всех экономических и транспортных маршрутов. Республика Армения обязалась обеспечивать безопасность транспортного сообщения между западными районами Азербайджана и Нахичеванской автономией для беспрепятственного передвижения граждан и грузов в обе стороны.
"Контроль над транспортным сообщением осуществляется пограничной службой ФСБ России. По договоренности сторон, планируется строительство новых транспортных путей, соединяющих Нахичевань с западными районами Азербайджана", – добавила Захарова.
Она отметила, что эти положения стали основой деятельности трехсторонней рабочей группы под председательством вице-премьеров России, Азербайджана и Армении. Группа уже добилась значительных успехов, приблизившись к восстановлению железнодорожного сообщения между странами.
Захарова подчеркнула, что речь никогда не шла о создании экстерриториальных коридоров. Напротив, было закреплено, что страны сохраняют суверенитет над маршрутами на своей территории.
"К сожалению, под влиянием западных стран и из-за решений армянской стороны, работа в группе приостановлена," – отметила она.
Представитель МИД России выразила уверенность, что возобновление взаимодействия позволит восстановить транспортно-коммуникационную систему региона и поспособствует его социально-экономическому развитию.