17 Հունվար 2025 - 11:21 AMT
Կոնգրեսական․ Ինչպես Թրամփը խաղաղություն է բերում Մերձավոր Արևելքում, նույնը կարող է անել նաև ՀՀ-ի և Ադրբեջանի դեպքում
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Հանրապետական անդամ և Հելսինկյան հանձնաժողովի նախագահ Ջո Ուիլսոնն ընդգծել է, որ ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարող է նպաստել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանը։ Նա այդ մասին գրել է X-ի իր միկրոբլոգում։
Ըստ նրա, ինչպես Թրամփը խաղաղություն է բերում Մերձավոր Արևելքում, նույնը կարող է անել նաև ՀՀ-ի և Ադրբեջանի դեպքում։
«Մենք կարող ենք Կովկասը կրկին մեծ դարձնել, կառուցել ընդհանուր խաղաղության և բարգավաճման վրա հիմնված Կովկաս։ Դրա համար անհրաժեշտ է խաղաղության պայմանագիր Ադրբեջանի և Հայաստանի մեծ ժողովուրդների միջև։ Ինչպես Դոնալդ Թրամփը խաղաղություն է բերում Մերձավոր Արևելքին, նույնը կանի Կովկասում»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ հանրապետական կոնգրեսականը ողջունել էր Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմավարական համագործակցության փաստաթղթի ստորագրումը՝ որակելով այն կարևոր ձեռքբերում։ Նա նշել էր, որ «ՌԴ և Իրանի ազդեցությունից զերծ Հարավային Կովկասը կլինի խաղաղ և բարգավաճ, ինչպես երբևէ»։

17 Январь 2025 - 12:13 AMT
Американский конгрессмен Джо Уилсон подчеркивает потенциал Трампа в урегулировании конфликта на Южном Кавказе.
Республиканец, член Палаты представителей США и председатель Хельсинкской комиссии, Джо Уилсон, заявил, что новый президент США Дональд Трамп способен способствовать установлению мира между Арменией и Азербайджаном. Об этом он написал на своей странице в X.
По словам Уилсона, как Трамп добивается мира на Ближнем Востоке, так же он может достичь успеха в случае с Арменией и Азербайджаном.
«Мы можем сделать Кавказ вновь великим, построив регион, основанный на общем мире и процветании. Для этого необходим мирный договор между великими народами Азербайджана и Армении. Как Дональд Трамп приносит мир на Ближний Восток, так же он поступит на Кавказе», – говорится в публикации.
Ранее республиканец приветствовал подписание документа о стратегическом сотрудничестве между Арменией и США, назвав это важным достижением. Он отметил, что «Южный Кавказ, свободный от влияния России и Ирана, станет более мирным и процветающим, чем когда-либо».