Հայաստանից բացի ևս մեկ երկիր է հետաքրքրություն ցուցաբերել հնդկական արտադրության Akash-1S զենիթահրթիռային համալիրների նկատմամբ, գրում է հնդկական Defence.in կայքը։
Նշվում է, որ մոտ 96 տոկոսով տեղական արտադրության այս համալիրի համար Հնդկաստանը բանակցություններ է վարում երկրորդ գնորդի հետ, սակայն, չի բացահայտվում, թե դա որ երկիրն է։
Նշվում է նաև, որ Հայաստանի հետ 720 միլիոն դոլար արժողությամբ Akash-1S-ի արտահանման հաջող գործարքը նշանակալի ձեռքբերում էր Հնդկաստանի համար՝ նպաստելով նրա պաշտպանական տեխնոլոգիաների նկատմամբ միջազգային վստահությանը։
Akash-1S-ը, որը միջին հեռահարության ցամաք-օդ հրթիռային համակարգ է, որն ունակ է խոցել թիրախները 25 կմ շառավղով՝ հայտնաբերելով թշնամական ինքնաթիռները մեծ հեռավորությունների վրա։ Akash-1S-ը Akash համակարգի կատարելագործված տարբերակն է, որը հագեցած է բարելավված որոնման տեխնոլոգիայով՝ թիրախների ավելի արդյունավետ հայտնաբերման և ոչնչացման համար։ Համալիրը կարող է գործել բարդ պայմաններում՝ մեծ բարձրություններում, ցածր ջերմաստիճանների ժամանակ։
Նշվում է, որ Akash-1S-ի նոր տարբերակը կարող է խոցել ինքնաթիռներ, անօդաչու թռչող սարքեր, ուղղաթիռներ և անգամ բալիստիկ հրթիռներ։ Նշվում է նաևմ որ համալիրի միակ թերությունն ավելի մեծ հեռահարության հրթիռի բացակայությունն է, որը մշակման փուլում է։
Ավելի վաղ հնդկական The Economic Times-ը գրել էր, որ Հայաստանը հրթիռներ, ռեակտիվ արկեր և զինամթերք կգնի Հնդկաստանից, զենքի արտահանման խոշոր պայմանագիր է կնքվել։ Նշվում էր, որ Հնդկաստանը Հայաստան կարտահանի նաև Pinaka համազարկային ռեակտիվ համակարգեր, հակատանկային հրթիռներ։ Այնուհետև հայտնի դարձավ, որ Հայաստանը ռազմական կցորդ կունենա Հնդկաստանում։

India is negotiating the sale of Akash-1S missile systems with a second buyer after Armenia. Details about this country remain undisclosed, Defense News India reports.
Indian-made Akash-1S surface-to-air missile systems, with nearly 96% indigenous content, have attracted interest from a second nation besides Armenia.
India is currently in talks with this undisclosed buyer for the advanced Akash-1S system. Earlier, a $720 million export deal with Armenia marked a significant milestone, strengthening global confidence in India’s defense technology.
The Akash-1S is a medium-range, surface-to-air missile system capable of engaging targets within a 25 km radius and detecting enemy aircraft at long distances. This upgraded version of the Akash system features enhanced target acquisition and destruction technology. It operates in challenging conditions, including high altitudes and low temperatures.
The new variant of Akash-1S can neutralize aircraft, drones, helicopters, and even ballistic missiles. However, its only drawback is the absence of a longer-range missile, which is currently under development.
Earlier, The Economic Times reported that Armenia signed a major defense export deal with India, including missiles, rockets, and ammunition. India is also set to export Pinaka multi-barrel rocket systems and anti-tank missiles to Armenia, which recently announced plans to appoint a military attaché in India.