Հայաստանից բացի ևս մեկ երկիր է հետաքրքրություն ցուցաբերել հնդկական արտադրության Akash-1S զենիթահրթիռային համալիրների նկատմամբ, գրում է հնդկական Defence.in կայքը։
Նշվում է, որ մոտ 96 տոկոսով տեղական արտադրության այս համալիրի համար Հնդկաստանը բանակցություններ է վարում երկրորդ գնորդի հետ, սակայն, չի բացահայտվում, թե դա որ երկիրն է։
Նշվում է նաև, որ Հայաստանի հետ 720 միլիոն դոլար արժողությամբ Akash-1S-ի արտահանման հաջող գործարքը նշանակալի ձեռքբերում էր Հնդկաստանի համար՝ նպաստելով նրա պաշտպանական տեխնոլոգիաների նկատմամբ միջազգային վստահությանը։
Akash-1S-ը, որը միջին հեռահարության ցամաք-օդ հրթիռային համակարգ է, որն ունակ է խոցել թիրախները 25 կմ շառավղով՝ հայտնաբերելով թշնամական ինքնաթիռները մեծ հեռավորությունների վրա։ Akash-1S-ը Akash համակարգի կատարելագործված տարբերակն է, որը հագեցած է բարելավված որոնման տեխնոլոգիայով՝ թիրախների ավելի արդյունավետ հայտնաբերման և ոչնչացման համար։ Համալիրը կարող է գործել բարդ պայմաններում՝ մեծ բարձրություններում, ցածր ջերմաստիճանների ժամանակ։
Նշվում է, որ Akash-1S-ի նոր տարբերակը կարող է խոցել ինքնաթիռներ, անօդաչու թռչող սարքեր, ուղղաթիռներ և անգամ բալիստիկ հրթիռներ։ Նշվում է նաևմ որ համալիրի միակ թերությունն ավելի մեծ հեռահարության հրթիռի բացակայությունն է, որը մշակման փուլում է։
Ավելի վաղ հնդկական The Economic Times-ը գրել էր, որ Հայաստանը հրթիռներ, ռեակտիվ արկեր և զինամթերք կգնի Հնդկաստանից, զենքի արտահանման խոշոր պայմանագիր է կնքվել։ Նշվում էր, որ Հնդկաստանը Հայաստան կարտահանի նաև Pinaka համազարկային ռեակտիվ համակարգեր, հակատանկային հրթիռներ։ Այնուհետև հայտնի դարձավ, որ Հայաստանը ռազմական կցորդ կունենա Հնդկաստանում։

18 Январь 2025 - 10:07 AMT
Индия ведет переговоры о продаже комплексов Akash-1S со вторым покупателем после Армении. Подробности о стране не раскрываются.
Как сообщает портал http://Defence.in , индийские зенитно-ракетные комплексы Akash-1S с 96% локализованного производства привлекли внимание еще одного государства, помимо Армении.
Сейчас Индия ведет переговоры с этим покупателем, однако его личность не раскрывается. Ранее успешная экспортная сделка с Арменией на сумму 720 миллионов долларов стала значительным достижением, укрепив международное доверие к индийским технологиям в области обороны.
Akash-1S представляет собой зенитно-ракетную систему средней дальности, способную поражать цели в радиусе 25 км и обнаруживать самолеты противника на больших расстояниях. Это усовершенствованная версия комплекса Akash, оснащенная улучшенными технологиями обнаружения и уничтожения целей. Система функционирует в сложных условиях, включая высокогорья и низкие температуры.
Новая версия Akash-1S способна поражать самолеты, беспилотники, вертолеты, а также баллистические ракеты. Единственным недостатком комплекса считается отсутствие ракеты большей дальности, которая пока находится в стадии разработки.
Ранее The Economic Times сообщала, что Армения подписала крупный контракт на поставку из Индии ракет, реактивных снарядов и боеприпасов. В числе поставляемого вооружения также упоминаются реактивные системы залпового огня Pinaka и противотанковые ракеты. Кроме того, стало известно, что Армения планирует назначить военного атташе в Индии.