Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուն, անդրադառնալով իրավիճակին Հարավային Կովկասում, ասել է, որ տարածաշրջանում նոր էսկալացիայի ռիսկը մնում է բարձր այնքան ժամանակ, քանի դեռ Բաքուն շարունակում է իր ագրեսիվ գործողությունները։ Նա հավելել է, որ «վերջին տարիներին Հարավային Կովկասում բռնի գործողություններ իրականացնող միակ դերակատարն Ադրբեջանն է»։
Ինյարիտուն շեշտել է, որ «միջազգային հանրությունը պետք է շարունակի ճնշում գործադրել Բաքվի վրա՝ տարաձայնությունները երկխոսության և բանակցությունների միջոցով լուծելու համար, այլ ոչ թե ռազմական ագրեսիայի», հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա ընդգծել է. «Վերջին տարիներին Հարավային Կովկասում միակ բռնարար դերակատարն Ադրբեջանն է, որը խախտել է միջազգային իրավունքը և անկայունություն առաջացրել տարածաշրջանում։ Նոր էսկալացիայի ռիսկը մնում է բարձր, քանի դեռ Ադրբեջանը շարունակում է իր ագրեսիվ գործողությունները։ Միջազգային հանրությունը պետք է շարունակի ճնշում գործադրել Բաքվի վրա՝ լուծելու տարաձայնությունները երկխոսության և բանակցությունների միջոցով, այլ ոչ թե ռազմական ագրեսիայի»:
Ինյարիտուն նշել է, որ տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հասնելը հնարավոր է միայն կառուցողական ներգրավվածության պայմաններում՝ հակամարտությունների լուծման փոխարեն:
Վերլուծելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությունը, որ Հայաստանը չի մասնակցում սպառազինությունների մրցավազքի և զինամթերք է ձեռք բերում բացառապես երկրի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պաշտպանության նպատակով, պատգամավորը նշել է. «Ադրբեջանի մեղադրանքն առնվազն տարօրինակ է. որպես ինքնիշխան պետություն՝ Հայաստանն ունի բոլոր իրավունքներն իր պաշտպանության համար ձեռք բերել ռազմական տեխնիկա, ինչպես ցանկացած այլ երկիր։ Այնուամենայնիվ, կարևոր է ընդգծել, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումները հավերժացնելու և Հայաստանի տարածքներ ներխուժելու համար օգտագործել է լուրջ սպառազինություն՝ ներառյալ զենքեր, որոնք հակասական են կամ նույնիսկ խախտում են միջազգային իրավունքը»:
Պատգամավորը նշել է, որ այդ զենքերը մատակարարվել են մի շարք երկրներից, ներառյալ Թուրքիա, Իսրայել, Ռուսաստան, Գերմանիա, Կանադա և այլք։ Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը մեծացրել է իր ռազմական բյուջեն՝ հարձակողական գործողությունների համար։
«Ի հակադրություն սրան՝ Հայաստանը շարունակում է կենտրոնացած մնալ բացառապես իր սահմանների և տարածքային ամբողջականության պաշտպանության վրա»,-ընդգծել է Ինյարիտուն։
Նրա կարծիքով՝ խնդիրը ոչ թե ռազմական տեխնիկա ձեռք բերելու մեջ է, այլ դրա չարաշահման և միջազգային իրավունքի խախտման մեջ, ինչին Ադրբեջանը բազմիցս դիմել է:

21 Январь 2025 - 07:54 AMT
Депутат испанского парламента Джон Иньярриту, комментируя ситуацию на Южном Кавказе, заявил, что риск новой эскалации остается высоким, пока Баку продолжает свои агрессивные действия. Он подчеркнул, что «в последние годы единственным актором, осуществляющим насилие на Южном Кавказе, является Азербайджан».
Иньярриту указал, что международное сообщество должно продолжать оказывать давление на Баку, чтобы урегулировать споры через диалог и переговоры, а не военную агрессию, передает «Арменпресс».
Он отметил: «Азербайджан неоднократно нарушал международное право и дестабилизировал регион, из-за чего риск новой эскалации остается высоким. Международное сообщество должно усилить давление на Баку для достижения диалога вместо агрессии».
Иньярриту подчеркнул, что достижение долгосрочного мира в регионе возможно только через конструктивное взаимодействие, а не эскалацию конфликтов.
Анализируя заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что Армения не участвует в гонке вооружений и закупает военную технику исключительно для защиты суверенитета и территориальной целостности страны, депутат отметил: «Обвинения Азербайджана, мягко говоря, абсурдны. Как суверенное государство, Армения имеет полное право приобретать военную технику для своей защиты, как и любая другая страна. Однако важно отметить, что Азербайджан использовал свое современное вооружение для этнической чистки в Нагорном Карабахе и вторжений на территорию Армении, что является нарушением международного права».
Депутат также указал, что это оружие было поставлено из ряда стран, включая Турцию, Израиль, Россию, Германию, Канаду и другие. По его словам, Азербайджан увеличил свой военный бюджет для проведения наступательных операций.
«В то время как Армения сосредоточена исключительно на защите своих границ и территориальной целостности», — подчеркнул Иньярриту.
По его мнению, проблема заключается не в приобретении военной техники, а в ее злоупотреблении и нарушении международного права, что Азербайджан многократно совершал.
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Армения должна начать диалог с так называемой «общиной Западного Азербайджана», под которой в Баку понимают почти всю территорию Армении, включая Ереван. Он также отметил, что Ереван и Баку не согласовали два пункта для будущего мирного договора: отказ от взаимных исков в международных судах и присутствие третьих сил у границы. Кроме того, Алиев заявил, что Армения должна изменить свою Конституцию и согласиться на роспуск Минской группы ОБСЕ до подписания договора.