Ստամբուլում «Ակոս» շաբաթաթերթի խմբագրության դիմաց, որտեղ 2007 թվականի հունվարի 19-ին տեղի էր ունեցել Հրանտ Դինքի սպանությունը, հունվարի 19-ին կազմակերպվել է նրա մահվան 18-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի արարողություն։
Ըստ «Ակոսի» հաղորդագրությունում, միջոցառման համար նախատեսված ժամին հազարավոր քաղաքացիներ հավաքվել են խմբագրատան դիմաց՝ «Այստեղ ենք, ախպարիգ» բացականչություններով։ Նրանք իրենց ձեռքում պահել են հայերեն, թուրքերեն և քրդերեն գրություններով պաստառներ՝ հիշեցնելով Դինքի խաղաղասիրական գործունեությունն ու արդարության պահանջը։
Հիշատակի միջոցառմանը մասնակցել են Շիշլիի քաղաքապետ Ռեսուլ Էմրահ Շահանը, այլ պաշտոնյաներ, ինչպես նաև քրդական կուսակցության ներկա և նախկին պատգամավորներ, հասարակական և մշակութային ոլորտի գործիչներ, հայտնում է Factor.am-ը։
Միջոցառման ընթացքում ընթերցվել է Գեզի այգու դեպքերից հետո ձերբակալված Օսման Կավալայի ուղերձը, որը ևս ուղղված էր արդարության և հիշողության պահպանմանը։
Ստամբուլահայ հասարակական գործիչ և «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007 թվականի հունվարի 19-ին՝ իր խմբագրատան դիմաց։ Չնայած տարիներ տևած դատական գործընթացներին՝ Դինքի փաստաբանները շարունակում են պնդել, որ սպանության գլխավոր կազմակերպիչները դեռևս բացահայտված չեն, իսկ դատարանի որոշած պատժաչափերը՝ չափազանց մեղմ։

19 января в Стамбуле перед редакцией еженедельной газеты «Агос», где 19 января 2007 года был убит журналист Грант Динк, состоялась церемония в память о его 18-й годовщине.
Согласно сообщению «Агос», к назначенному времени у редакции собрались тысячи граждан с лозунгами «Мы здесь, брат». Участники держали плакаты с надписями на армянском, турецком и курдском языках, подчёркивая миротворческую деятельность Динка и требование справедливости.
На мероприятии присутствовали мэр района Шишли Ресул Эмрах Шахан, другие официальные лица, нынешние и бывшие депутаты курдской партии, а также представители общественной и культурной сфер, сообщает Factor.am.
Во время церемонии было зачитано послание Османа Кавалы, заключённого после протестов в парке Гези, посвящённое вопросам справедливости и сохранения памяти.
Грант Динк, общественный деятель армянской общины Стамбула и главный редактор газеты «Агос», был убит 19 января 2007 года перед зданием редакции. Несмотря на многолетние судебные разбирательства, адвокаты Динка продолжают утверждать, что главные организаторы убийства до сих пор не установлены, а вынесенные приговоры — чрезмерно мягкие.