ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Մոսկվայում ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանը բարձր է գնահատել այցը որպես երկկողմ համագործակցության խորացման կարևոր հնարավորություն։
Նա ասել է, որ ՀՀ–ն շահագրգռված է շարունակել ՌԴ հետ արդյունավետ քաղաքական երկխոսությունը:
«Կարծում եմ, որ իմ այցն այս փուլում կարևոր է մեր երկկողմ հարաբերությունների զարգացման դինամիկայի տեսանկյունից։ Հիշում եմ, վերջին անգամ այս ձևաչափով հանդիպել ենք 2023 թվականի հուլիսին։ Կարծում եմ, որ այս այցը լավ հնարավորություն է երկկողմ համագործակցության հարցերի քննարկման, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի կարևոր հարցերի վերաբերյալ հանգամանալից կարծիքների փոխանակման համար…
Ցանկանում եմ նշել Հայաստանի Հանրապետության շահագրգռվածությունը արդյունավետ քաղաքական երկխոսության շարունակման մեջ, որը միտված է մեր երկկողմ հարաբերություններին և տարածաշրջանային իրավիճակին առնչվող հարցերի քննարկմանը», – հայտարարել է Միրզոյանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը միշտ հավատարիմ է բաց և կառուցողական երկխոսության սկզբունքներին։
«Հուսով ենք, որ հետագայում էլ ռուսական կողմը հաշվի կառնի տեղի ունեցող իրադարձությունների բոլոր մանրամասները՝ խուսափելով միակողմանի մեկնաբանություններից, որոնց, ցավոք, ականատես եղանք վերջերս՝ վերջին օրերին։ Հույս ունեմ, որ մեր այսօրվա հանդիպումը կնպաստի փոխադարձ ըմբռնմանը», – նշել է Հայաստանի ԱԳ նախարարը։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян назвал свой визит в Москву важной возможностью для углубления двустороннего сотрудничества на встрече с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым.
Он подчеркнул, что Армения заинтересована в продолжении эффективного политического диалога с Россией.
«Считаю, что мой визит на данном этапе важен с точки зрения динамики развития наших двусторонних отношений. Помню, что в последний раз мы встречались в этом формате в июле 2023 года. Считаю этот визит хорошей возможностью для обсуждения вопросов двустороннего сотрудничества, а также для обстоятельного обмена мнениями по важным вопросам региональной и международной повестки дня.
Хочу подчеркнуть заинтересованность Республики Армения в продолжении эффективного политического диалога, направленного на обсуждение вопросов, касающихся наших двусторонних отношений и региональной ситуации», – заявил Мирзоян, сообщает РИА Новости.
Он также отметил приверженность Армении принципам открытого и конструктивного диалога.
«Надеемся, что российская сторона и в дальнейшем будет учитывать все аспекты происходящих событий, избегая односторонних интерпретаций, свидетелями которых, к сожалению, мы стали в последние дни. Уверен, что сегодняшняя встреча поспособствует взаимопониманию», – добавил глава МИД Армении.