21 Հունվար 2025 - 11:48 AMT
Լավրով․ Եռակողմ պայմանավորվածությունները դեռևս ակտուալ են՝ հաշվի առնելով իրավիճակը Հարավային Կովկասում
Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ բանակցությունների ժամանակ վերահաստատել է, որ ՌԴ–ն պատրաստակամ է աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը բոլոր ուղղություններով։
Նա նշել է, որ եռակողմ պայմանավորվածությունները դեռևս ակտուալ են՝ հաշվի առնելով իրավիճակը Հարավային Կովկասում, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Մենք պատրաստ ենք տրամադրել անհրաժեշտ աջակցություն Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորմանը՝ եռակողմ պայմանավորվածությունների բոլոր ուղղություններով, որոնք ձեռք են բերվել երեք երկրների ղեկավարների կողմից 2020–2022թթ։
Կարծում ենք, որ այս պայմանավորվածություններն այժմ էլ արդիական են՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանի ներկա իրավիճակը: Տարածաշրջանային անվտանգությունը նշանակալի տեղ է զբաղեցնում Հարավային Կովկասի ուղղությամբ մեր գործողություններում»,- ընդգծել է նախարարը։
Ռուսաստանի և Հայաստանի ԱԳ նախարարների բանակցությունները տեղի են ունենում Մոսկվայում։ Կողմերը քննարկում են երկկողմ հարաբերությունների լայն շրջանակ, ԵԱՏՄ և այլ եվրասիական ինտեգրացիոն կառույցներում համագործակցությունը, ինչպես նաև միջազգային օրակարգի արդիական հարցերը։

21 Январь 2025 - 12:01 AMT
Министр иностранных дел России Сергей Лавров на переговорах с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном подтвердил готовность РФ содействовать нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном по всем направлениям.
Он отметил, что трехсторонние соглашения остаются актуальными с учетом ситуации на Южном Кавказе, пишет ТАСС.
«Мы готовы предоставить необходимую поддержку нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном по всем направлениям трехсторонних договоренностей, достигнутых лидерами трех стран в 2020–2022 годах.
Мы считаем, что эти договоренности по-прежнему актуальны, учитывая текущую ситуацию в регионе. Региональная безопасность занимает значительное место в наших действиях на Южном Кавказе», — подчеркнул министр.
Переговоры министров иностранных дел России и Армении проходят в Москве. Стороны обсуждают широкий спектр двусторонних отношений, сотрудничество в рамках ЕАЭС и других евразийских интеграционных объединений, а также актуальные вопросы международной повестки.