Ռուսաստանի պետդումայի ԱՊՀ գործերով և հայրենակիցների հետ կապերի գծով հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինն, անդրադառնալով Բաքվում ընթացող Արցախի նախկին ղեկավարների շինծու դատավարությանը, նշել է, որ այդ ցուցադրական դատավարությունն Ադրբեջանի նախագահի անձնական վրեժխնդրությունն է։
Զատուլինը նշել է, որ հարուցված 1389 քրեական գործերով մեղադրյալների շարքում նաև իր ընկերներն են՝ ԼՂ նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը։ Նա հավելել է, որ նրանց թվում է նաև ԼՂՀ նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, որը «հրաժարվեց ՌԴ քաղաքացիությունից՝ կիսելու համար Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ճակատագիրը»։
Նա ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ հայ բնակչությունը, ավելի քան 100,000 մարդ, լքել է իր տները, եկեղեցիներն ու պապենական գերեզմանները՝ փախչելով Հայաստան։ Զատուլինի խոսքով, դա լիովին արդարացված էր՝ հաշվի առնելով այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում Բաքվում։
Նա նշել է, որ թուրքական հեռուստաալիքներն այդ օրերին 24 ժամ շարունակ հեռարձակում էին հայերի բռնագաղթը Ղարաբաղից։
«Սա 21-րդ դարի խայտառակությունն է՝ թեկուզ ավելի փոքր մասշտաբով կրկնելով 20-րդ դարասկզբի հայերի կոտորածի սարսափները», – ընդգծել է Զատուլինը։
Ըստ Զատուլինի, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «մատը մատին չի տվել նրանց ազատելու համար»։
Միևնույն ժամանակ, նա նշել է, որ «ողբերգության ստվերն ընկնում է նաև ՌԴ վրա, որ խաբվեց իր խաղաղապահ առաքելությամբ»։
Նա հավելել է, որ ռուս-հայկական «Լազարևի ակումբի» խորհուրդը Բաքվի դատավարության վերաբերյալ հայտարարություն է պատրաստում։
Բաքվի զինվորական դատարանում հունվարի 17-ին մեկնարկել է Արցախից գերեվարված ռազմաքաղաքական ղեկավարների և մյուս գերիների դատավարությունը։ Արցախի նախկին նախագահներ Արայիկ Հարությունյանին, Բակո Սահակյանին, Արկադի Ղուկասյանին, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին, բարձրաստիճան զինվորականներ Լևոն Մնացականյանին, Դավիթ Մանուկյանին, Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանին առաջադրվել են ծանր մեղադրանքներ։
Ռուբեն Վարդանյանի գործն առանձնացվել է մյուս գործերից, և նա արդեն հայտարարել է, որ իրեն սպառնում է ցմահ ազատազրկում։ Նա հունվարի 16-ին իր ուղերձում նշել է, որ ձերբակալման օրվանից ոչ մի ցուցմունք չի տվել, բացի իր անուն-ազգանունից։ Նա ընդգծել է, որ իր ստորագրությամբ կազմված բոլոր արձանագրությունները կեղծ են և հաստատել է, որ իրեն, իր փաստաբանին ու թարգմանչին ենթարկել են ճնշումների։

Первый заместитель председателя Комитета Госдумы по делам СНГ и связям с соотечественниками Константин Затулин, комментируя сфабрикованный процесс над бывшими лидерами Арцаха в Баку, заявил, что этот показательный суд является личной местью президента Азербайджана.
Затулин отметил, что среди обвиняемых по 1389 уголовным делам находятся его друзья — бывшие президенты Арцаха Аркадий Гукасян и Бако Саакян. Также он упомянул бывшего государственного министра Рубена Варданяна, который «отказался от российского гражданства, чтобы разделить судьбу армян Нагорного Карабаха».
Он подчеркнул, что все армянское население Нагорного Карабаха — более 100 тысяч человек — покинуло свои дома, церкви и родовые кладбища, спасаясь в Армении. По словам Затулина, это было полностью оправдано с учётом происходящего сегодня в Баку.
Он отметил, что в те дни турецкие телеканалы круглосуточно транслировали кадры принудительного исхода армян из Карабаха.
«Это позор XXI века, который, пусть и в меньших масштабах, повторяет ужасы резни армян в начале XX века», — подчеркнул Затулин.
По словам Затулина, премьер-министр Армении Никол Пашинян «палец о палец не ударил для их освобождения».
При этом он добавил, что «тень этой трагедии падает и на Россию, обманутую в своей миротворческой миссии».
Он сообщил, что совет российско-армянского «Лазаревского клуба» готовит заявление по поводу судов в Баку.
17 января в военном суде Баку начались слушания по делам пленённых военно-политических лидеров Арцаха. Бывшим президентам Араику Арутюняну, Бако Саакяну, Аркадию Гукасяну, экс-госминистру Рубену Варданяну, высокопоставленным военным Левону Мнацаканяну и Давиду Манукяну, а также председателю Национального собрания Давиду Ишханяну предъявлены тяжкие обвинения.
Дело Рубена Варданяна было выделено в отдельное производство. Он уже заявил, что ему грозит пожизненное заключение. В своём обращении от 16 января он отметил, что с момента ареста не дал никаких показаний, кроме своего имени. Варданян обвинил власти в фальсификации всех подписанных протоколов и подтвердил, что он, его адвокат и переводчик подвергались давлению.