22 Հունվար 2025 - 06:46 AMT
Արցախի նախկին ղեկավարների գործով Բաքվում ընթացող շինծու դատավարության հաջորդ դատական նիստը նշանակվել է հունվարի 27-ին։
Հունվարի 21–ի նիստի ընդմիջումից հետո փաստաբանների մեծ մասը միջնորդություն է ներկայացրել խափանման միջոց կալանքը տնային կալանքով փոխարինելու մասին, որոնց մի մասի վերաբերյալ որոշումները կհրապարակվեն հաջորդ նիստում, գրում է Minval.az-ը։
Բաքվի զինվորական դատարանում հունվարի 17-ին մեկնարկել է Արցախից գերեվարված ռազմաքաղաքական ղեկավարների և մյուս գերիների դատավարությունը։ Արցախի նախկին նախագահներ Արայիկ Հարությունյանին, Բակո Սահակյանին, Արկադի Ղուկասյանին, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին, բարձրաստիճան զինվորականներ Լևոն Մնացականյանին, Դավիթ Մանուկյանին, Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանին առաջադրվել են ծանր մեղադրանքներ։
Ռուբեն Վարդանյանի գործն առանձնացվել է մյուս գործերից, և նա արդեն հայտարարել է, որ իրեն սպառնում է ցմահ ազատազրկում։ Նա հունվարի 16-ին իր ուղերձում նշել է, որ ձերբակալման օրվանից ոչ մի ցուցմունք չի տվել, բացի իր անուն-ազգանունից։ Նա ընդգծել է, որ իր ստորագրությամբ կազմված բոլոր արձանագրությունները կեղծ են և հաստատել է, որ իրեն, իր փաստաբանին ու թարգմանչին ենթարկել են ճնշումների։

The next court session in the fabricated trial of former Artsakh leaders in Baku is scheduled for January 27.
Following a recess in the January 21 session, most defense lawyers submitted motions to replace pre-trial detention with house arrest. Decisions on some of these motions will be announced at the next hearing, according to http://Minval.az .
On January 17, the military court in Baku began hearings on the trials of Artsakh’s captured political and military leaders. Former Presidents Arayik Harutyunyan, Bako Sahakyan, and Arkadi Ghukasyan, former State Minister Ruben Vardanyan, high-ranking military officials Levon Mnatsakanyan and Davit Manukyan, and National Assembly Chairman Davit Ishkhanyan face severe charges.
Ruben Vardanyan’s case has been separated from the others. He has announced that he faces a potential life sentence. In his January 16 statement, Vardanyan revealed that he has given no testimony except his name. He accused the authorities of falsifying signed protocols and confirmed that he, his lawyer, and interpreter have been subjected to pressure.