22 Հունվար 2025 - 06:46 AMT
Արցախի նախկին ղեկավարների գործով Բաքվում ընթացող շինծու դատավարության հաջորդ դատական նիստը նշանակվել է հունվարի 27-ին։
Հունվարի 21–ի նիստի ընդմիջումից հետո փաստաբանների մեծ մասը միջնորդություն է ներկայացրել խափանման միջոց կալանքը տնային կալանքով փոխարինելու մասին, որոնց մի մասի վերաբերյալ որոշումները կհրապարակվեն հաջորդ նիստում, գրում է Minval.az-ը։
Բաքվի զինվորական դատարանում հունվարի 17-ին մեկնարկել է Արցախից գերեվարված ռազմաքաղաքական ղեկավարների և մյուս գերիների դատավարությունը։ Արցախի նախկին նախագահներ Արայիկ Հարությունյանին, Բակո Սահակյանին, Արկադի Ղուկասյանին, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին, բարձրաստիճան զինվորականներ Լևոն Մնացականյանին, Դավիթ Մանուկյանին, Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանին առաջադրվել են ծանր մեղադրանքներ։
Ռուբեն Վարդանյանի գործն առանձնացվել է մյուս գործերից, և նա արդեն հայտարարել է, որ իրեն սպառնում է ցմահ ազատազրկում։ Նա հունվարի 16-ին իր ուղերձում նշել է, որ ձերբակալման օրվանից ոչ մի ցուցմունք չի տվել, բացի իր անուն-ազգանունից։ Նա ընդգծել է, որ իր ստորագրությամբ կազմված բոլոր արձանագրությունները կեղծ են և հաստատել է, որ իրեն, իր փաստաբանին ու թարգմանչին ենթարկել են ճնշումների։

Следующее заседание по делу бывших лидеров Арцаха в Баку назначено на 27 января.
После перерыва в заседании 21 января большинство адвокатов подали ходатайства о замене меры пресечения с ареста на домашний арест. Решения по части этих ходатайств будут оглашены на следующем заседании, сообщает Minval.az.
17 января в военном суде Баку начались слушания по делам пленённых военно-политических лидеров Арцаха. Бывшим президентам Араику Арутюняну, Бако Саакяну, Аркадию Гукасяну, экс-госминистру Рубену Варданяну, высокопоставленным военным Левону Мнацаканяну и Давиду Манукяну, а также председателю Национального собрания Давиду Ишханяну предъявлены тяжкие обвинения.
Дело Рубена Варданяна выделено в отдельное производство. Он заявил, что ему грозит пожизненное заключение. В своём обращении от 16 января Варданян отметил, что с момента ареста не дал никаких показаний, кроме своего имени. Он обвинил власти в фальсификации подписанных протоколов и подтвердил, что он, его адвокат и переводчик подвергались давлению.