23 Հունվար 2025 - 06:39 AMT
Թուրքիայում հայերի ու մյուս քրիստոնյաների հանդեպ խտրական վերաբերմունք կա՝ նրանք բախվում են ինչպես սոցիալական, այնպես էլ ինստիտուցիոնալ ճնշումների։ Այդ մասին ասվում է Open Doors World Watch List 2025-ի զեկույցում, որն անդրադառնում է աշխարհում քրիստոնյաների վիճակին, գրում է Turkish Minute-ը։
Նշվում է, որ Թուրքիայում ազգայնականության սաստկացումը մարտահրավերներ է քրիստոնյա փոքրամասնությունների, այդ թվում՝ հայերի համար։
Ըստ զեկույցի, Թուրքիան այն 50 երկրի շարքում է, որտեղ քրիստոնյաները ենթարկվում են ամենաբարձր մակարդակի դժվարությունների իրենց հավատքի պատճառով։
Նշվում է, որ չնայած տարածաշրջանում քրիստոնեության պատմական երկար ներկայությանը, այն հաճախ ընկալվում է որպես արևմտյան ազդեցություն, ինչը խորացնում է օտարացման զգացողությունը նույնիսկ չափավոր մահմեդականների և աշխարհիկ թուրքերի շրջանում։
«Քրիստոնեական համայնքների, այդ թվում՝ հույն և հայ եկեղեցիների հետևորդները հաճախ դիտվում են որպես օտարներ։ Նրանց եկեղեցիները բախվում են բյուրոկրատական խոչընդոտների և իրավական սահմանափակումների, որոնք խանգարում են նրանց կրոնական գործունեությանը։
Հայկական և ասորական համայնքները հատկապես ուժեղ ճնշումներ են զգում Թուրքիայի հարավարևելյան շրջաններում, որտեղ էթնիկ և կրոնական լարվածություն ավելի սրված է։ Տասնամյակներ շարունակ այս համայնքները հայտնվել են թուրքական բանակի և քրդական զինված խմբերի հակամարտության կիզակետում։ Արդյունքում, բազմաթիվ քրիստոնյաներ ստիպված են եղել լքել իրենց նախնիների հողերը՝ տեղափոխվելով ավելի անվտանգ շրջաններ, հիմնականում երկրի արևմտյան հատված»,–ասվում է հրապարակման մեջ։

Армяне и другие христиане в Турции подвергаются дискриминации, сталкиваясь как с социальными, так и с институциональными давлениями. Об этом говорится в отчёте Open Doors World Watch List 2025, посвящённом положению христиан в мире, сообщает «Тurkish Minute».
Отмечается, что рост национализма в Турции создаёт серьёзные вызовы для христианских меньшинств, включая армян.
Согласно отчёту, Турция входит в число 50 стран, где христиане сталкиваются с наиболее серьёзными трудностями из-за своей веры.
Несмотря на долгую историю христианства в этом регионе, его часто воспринимают как западное влияние, что усиливает чувство отчуждения даже среди умеренных мусульман и светских турок.
«Христианские общины, включая последователей греческих и армянских церквей, часто воспринимаются как иностранцы. Их церкви сталкиваются с бюрократическими препятствиями и юридическими ограничениями, которые мешают их религиозной деятельности.
Армянские и ассирийские общины, в частности, испытывают особенно сильное давление в юго-восточных районах Турции, где этническая и религиозная напряжённость наиболее остра. На протяжении десятилетий эти общины оказывались в центре конфликта между турецкой армией и курдскими вооружёнными группировками. В результате многие христиане были вынуждены покинуть земли своих предков и переселиться в более безопасные районы, главным образом в западной части страны», — говорится в отчёте.