24 Հունվար 2025 - 06:42 AMT
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի դատապաշտպան Ջարեդ Գենսերը նոր մանրամասներ է ներկայացրել իր պաշտպանյալի և այլ նախկին արցախյան ղեկավարների ձերբակալության վերաբերյալ:
Գենսերն ասել է, որ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի իշխանության գալը կարող է վերափոխել տարածաշրջանային քաղաքականությունը, հայտնում է The Armenian Report-ը։
Նրա խոսքով՝ նոր վարչակազմը, հատկապես Մարկո Ռուբիոյի և Մայք Վոլցի նման առանցքային գործիչների միջոցով, կոշտ քաղաքականություն է որդեգրելու Ադրբեջանի նախագահի Իլհամ Ալիևի հանդեպ՝ ընդգծելով էթնիկ զտումները և քաղաքական ձերբակալությունները։
Գենսերը վստահություն է հայտնել, որ Թրամփի վերադարձը նշանակում է Ադրբեջանի հանդեպ ավելի կոշտ դիրքորոշում՝ ներառյալ պատժամիջոցներ և դիվանագիտական ճնշում։
«Ալիևը պետք է կրկնակի մտածի հիմա»,– ասել է նա՝ նշելով, որ Վաշինգտոնի հետ նախնական քննարկումները արդեն սկսվել են։
Վարդանյանի և մյուս կալանավորների դեմ առաջադրված մեղադրանքները՝ ներառյալ ահաբեկչության ֆինանսավորումը և անջատողականությունը, Գենսերը անվանում է քաղաքականապես դրդված։ Նա նշել է, որ այդ դատավարություններում, որոնք անցնում են ռազմական դատարաններում, լիովին բացակայում է թափանցիկությունը։
Գենսերը նաև քննադատել է Հայաստանի կառավարության անգործությունը։ Նա կոչ է արել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ավելի ակտիվ դիրք գրավել։
Սփյուռքին ուղղված ուղերձում նա առաջարկել է մի շարք քայլեր՝ բարձրացնելու իրազեկվածությունը և ճնշում գործադրելու համար։ Դրանց թվում են լրատվամիջոցների հետ աշխատանքը, իրավապաշտպան կազմակերպությունների հետ համագործակցությունը և գլոբալ համերաշխության ամրապնդումը։
«Սա համընդհանուր մարդու իրավունքների պայքար է»,– նշել է նա։
Բացի այդ, Վարդանյանը, հանդես գալով գերիությունից, կոչ է արել խաղաղության և հաշտության՝ խոստանալով, որ իր կյանքի ընթացքում կաշխատի հանուն այդ նպատակի։

24 Январь 2025 - 07:01 AMT
Джаред Генсер, международный правозащитник, представляющий Рубена Варданяна, раскрыл новые подробности о длительном заключении его подзащитного и других бывших лидеров Арцаха.
Варданян, филантроп и экс-государственный министр Республики Арцах, уже 15 месяцев находится в заключении в Баку вместе с 15 другими официальными лицами.
В интервью The Armenian Report Генсер заявил, что приход президента Дональда Трампа к власти может кардинально изменить подход США. Он подчеркнул, что новая администрация с ключевыми фигурами, такими как госсекретарь Марко Рубио и советник по нацбезопасности Майк Уолтц, намерена занять жёсткую позицию в отношении действий президента Азербайджана Ильхама Алиева.
По словам Гансера, обвинения против Варданяна и других заключённых, включая финансирование терроризма и сепаратизм, являются политически мотивированными. Он подчеркнул, что эти процессы направлены на демонтаж руководства Арцаха и подавление самоопределения армян.
Генсер отметил, что возвращение Трампа обещает ужесточение санкционной политики. «Алиев должен дважды подумать сейчас»,– подчеркнул он, указав на начавшиеся обсуждения с Вашингтоном.
Он также выразил разочарование пассивностью армянского правительства и призвал премьер-министра Никола Пашиняна к более решительным действиям.
Обращаясь к армянской диаспоре, Генсер предложил шаги для усиления давления на международное сообщество. Среди них— сотрудничество с правозащитными организациями и другими общинами. «Это борьба за права человека»,– заявил он.
Из заключения Варданян призвал к миру и единству. «Я сделаю всё возможное, чтобы это произошло при моей жизни»,– пообещал он.
Генсер остаётся уверенным, что международное давление приведёт к справедливости. «Это не конец»,– заключил он.