Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը` ՀԱՊԿ-ը, չնայած երկրի արտաքին հետախուզության ծառայության (ԱՀԾ) վերջին հայտարարությանը, շարունակում է ՀՀ–ին դաշնակից համարել։ Այդ մասին հայտնել է կազմակերպության աղբյուրը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Հայաստանի ԱՀԾ-ն իր զեկույցում նշել էր, որ 2025 թվականին, հավանաբար, դեռևս կպահպանվեն 2024–ին Երևանի կողմից ՀԱՊԿ–ում մասնակցությունը սառեցնելու հիմքերը։
«Այո, կազմակերպության քարտուղարությունը տեղյակ է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին հետախուզության ծառայության հայտարարությանը։ Սակայն մենք շարունակում ենք Հայաստանը համարել դաշնակից և համագործակցում ենք Երևանի հետ աշխատանքային ռեժիմով», -նշել է աղբյուրը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Հայաստանը սառեցրել է իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ի աշխատանքին, քանի որ, ըստ նրա, կառույցի գործունեությունը սպառնալիք է ստեղծել երկրի ինքնիշխանության համար։ Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն անվտանգության հարցերի շուրջ Վարշավայում անցկացված միջազգային համաժողովում նշել էր, որ Երևանը գնահատում է ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու որոշման ռիսկերը։ Սակայն Հայաստանը դեռևս վերջնական որոշում չի ընդունել այս հարցով։

24 Январь 2025 - 08:23 AMT
Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) продолжает считать Армению союзником, несмотря на недавние заявления Службы внешней разведки (СВР) республики, сообщает ТАСС со ссылкой на источник в организации.
Ранее СВР Армении в своем докладе заявила, что основания для заморозки участия Еревана в деятельности ОДКБ, введённой в 2024 году, скорее всего, сохранятся и в 2025 году.
«Да, Секретариат организации знает об этом заявлении Службы внешней разведки Республики Армении. Однако мы по-прежнему считаем Армению союзником и продолжаем взаимодействовать с Ереваном в рабочем режиме», — отметил источник агентства.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян ранее заявил, что Армения приостановила своё участие в работе ОДКБ из-за того, что, по его словам, деятельность организации угрожала суверенитету страны. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на международном форуме по безопасности в Варшаве сообщил, что Ереван анализирует риски, связанные с возможным выходом из ОДКБ. Однако окончательного решения по этому вопросу в Армении пока не приняли.