24 Հունվար 2025 - 12:38 AMT
Հունվարի 21-ին զինված հարձակում է տեղի ունեցել Ստամբուլի Բաքըրքոյ թաղամասի հայկական Դադյան դպրոցի հին շենքի վրա` շենքի ուղղությամբ կրակոցներ են արձակվել։
Պարզվել է, որ հարձակմանը մասնակցել է 2 կասկածյալ։ Նրանցից մեկը կրակել է դպրոցի ուղղությամբ, մյուսը հավաքել է գետնին ընկած դատարկ պարկուճները։ Դա հայտնի է դարձել տեսախցիկների տեսագրությունների ուսումնասիրությունից, գրում է «Ակոսը»։
Դպրոցի շենքն այժմ օգտագործվում է Անատոլիայի մասնավոր ավագ դպրոցի կողմից։
Ոստիկանությունը պարզել է կասկածյալների ինքնությունը։ Նրանց ձերբակալելու ժամանակ իրավապահները խուզարկություն են իրականացրել, առգրավվել է ապօրինի ատրճանակ և 14 փամփուշտ։ Պարզվել է նաև, որ կասկածյալներն ունեն քրեական անցյալ։
Դադյան դպրոցի շենքը պատկանում է Բաքըրքոյի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու հիմնադրամին, որի նախագահ Մարի Յանջըի հայտարարության մեջ նշվում է, որ կասկածյալները եղել են հարբած և կրակոցները պատահական են եղել։

Two suspects were involved in the shooting at the old building of Dadyan Armenian School in Istanbul's Bakırköy district on January 21. One suspect fired shots at the building, while the other collected empty bullet casings from the ground. These details were revealed after analyzing security camera footage, according to newspaper Agos.
The building is currently used by Anatolia Private High School.
Police identified and detained the suspects, seizing an illegal pistol and 14 bullets during the search. Investigations revealed that the suspects had a criminal record.
The Dadyan school building is owned by the Bakırköy Holy Mother of God Church Foundation. Its president, Mari Yancı, stated that the suspects were intoxicated and that the shots were fired accidentally.