24 Հունվար 2025 - 12:38 AMT
Հունվարի 21-ին զինված հարձակում է տեղի ունեցել Ստամբուլի Բաքըրքոյ թաղամասի հայկական Դադյան դպրոցի հին շենքի վրա` շենքի ուղղությամբ կրակոցներ են արձակվել։
Պարզվել է, որ հարձակմանը մասնակցել է 2 կասկածյալ։ Նրանցից մեկը կրակել է դպրոցի ուղղությամբ, մյուսը հավաքել է գետնին ընկած դատարկ պարկուճները։ Դա հայտնի է դարձել տեսախցիկների տեսագրությունների ուսումնասիրությունից, գրում է «Ակոսը»։
Դպրոցի շենքն այժմ օգտագործվում է Անատոլիայի մասնավոր ավագ դպրոցի կողմից։
Ոստիկանությունը պարզել է կասկածյալների ինքնությունը։ Նրանց ձերբակալելու ժամանակ իրավապահները խուզարկություն են իրականացրել, առգրավվել է ապօրինի ատրճանակ և 14 փամփուշտ։ Պարզվել է նաև, որ կասկածյալներն ունեն քրեական անցյալ։
Դադյան դպրոցի շենքը պատկանում է Բաքըրքոյի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու հիմնադրամին, որի նախագահ Մարի Յանջըի հայտարարության մեջ նշվում է, որ կասկածյալները եղել են հարբած և կրակոցները պատահական են եղել։

21 января в стамбульском районе Бакыркёй произошло нападение на старое здание армянской школы Дадян. Один из подозреваемых стрелял по зданию, другой собирал упавшие на землю пустые гильзы. Эти подробности стали известны после изучения записей с камер наблюдения, сообщает «Агос».
В настоящее время здание используется частной школой «Анатолия».
Полиция установила личности подозреваемых. Во время их задержания были изъяты незаконный пистолет и 14 патронов. Также выяснилось, что подозреваемые имеют криминальное прошлое.
Здание школы Дадян принадлежит фонду церкви Святой Богородицы в Бакыркёе. В заявлении председателя фонда Мари Янжы говорится, что подозреваемые были пьяны и стрельба произошла случайно.