Ադրբեջանի ինտելեկտուալ սեփականության գործակալությունը (COPAT) հայտարարել է, թե վրացական Առաջին ալիքը, «Իմեդի» և «Ռուստավի 2» հեռուստաալիքները «խախտել են հեղինակային իրավունքները»՝ ադրբեջանական կողմը հիմա էլ հայկական պարերին է հավակնում։
COPAT-ի հայտարարության մեջ նշվում է, որ «ադրբեջանական «Բասգալը» պարը ներկայացվել է որպես հայկական «Շալախո», իսկ «Բու գալա, դաշլը գալա» ժողովրդական երգն օգտագործվել է առանց հեղինակային աղբյուրի և ազգային պատկանելության նշման», գրում է «Գրուզիա Օնլայնը»։
Ադրբեջանական COPAT-ը դիմել է Վրաստանի ինտելեկտուալ սեփականության ազգային կենտրոն (Սակպատենտ) բողոքով։
Ի պատասխան՝ Սակպատենտը հայտնել է, որ սկսել է ուսումնասիրություն, պարզաբանումներ է պահանջել նշված հեռուստաալիքներից և պատրաստ է վերահսկել իրավիճակը։ Կենտրոնի ղեկավարությունը նշել է, որ կպահպանի օրենսդրությունը և անհրաժեշտության դեպքում կկիրառի դատական միջոցներ՝ իրավունքները պաշտպանելու համար։

25 Январь 2025 - 08:09 AMT
Агентство интеллектуальной собственности Азербайджана (COPAT) заявило, что грузинский Первый канал, телеканалы «Имеди» и «Рустави 2» нарушили авторские права. Данное утверждение было опубликовано на официальном сайте ведомства.
В тексте заявления COPAT говорится, что азербайджанский танец «Басгалы» представили как армянское «Шалахо», а народная песня «Бу гала, дашлы гала» использовалась без указания авторства и национальной принадлежности, сообщает Грузия Online.
Ситуация привлекла внимание в октябре 2024 года, когда COPAT обратилось в Национальный центр интеллектуальной собственности Грузии (Сакпатент) с жалобой.
В ответ Сакпатент заявил о начале проверки, запросил объяснения у указанных телеканалов и выразил готовность держать ситуацию под контролем. Руководство учреждения подчеркнуло, что будет следить за соблюдением законодательства и, при необходимости, применять судебные меры для защиты прав.