25 Հունվար 2025 - 07:47 AMT
Հունիսի 24-ին Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Արման Խաչատրյանը հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարության գլխավոր քարտուղար Անն-Մարի Դեկոտի հետ, հայտնում է Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանությունը։
Հանդիպման ընթացքում ուշադրության կենտրոնում են եղել հայ-ֆրանսիական գործընկերության հետագա զարգացումը և երկու ժողովուրդների միջև հաստատված բարեկամական կապերի ամրապնդումը։
Բացի երկկողմ հարուստ օրակարգից, զրուցակիցները նաև անդրադարձել են Հայաստանի առջև ծառացած անվտանգային մարտահրավերներին և տարածաշրջանային խնդիրներին։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության և KNDS ֆրանսիական ռազմարդյունաբերական ընկերության միջև կնքվել է ռազմատեխնիկական համագործակցության պայմանագիր։ Պապիկյանը մասնակցել է Eurosatory միջազգային ցուցահանդեսի բացման արարողությանը, շրջել է տաղավարներում, ծանոթացել ներկայացված ցուցանմուշներին, հանդիպումներ ունեցել ռազմարդյունաբերական մի շարք ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ։

24 июня посол Армении во Франции Арман Хачатрян встретился с генеральным секретарем Министерства Европы и иностранных дел Франции Анн-Мари Декот, сообщает посольство Армении во Франции.
В ходе встречи основное внимание было уделено дальнейшему развитию армяно-французского партнерства и укреплению дружеских связей между двумя народами.
Помимо обширной двусторонней повестки, собеседники обсудили вызовы безопасности, стоящие перед Арменией, а также региональные вопросы.
Ранее стало известно, что Министерство обороны Армении подписало соглашение о военно-техническом сотрудничестве с французской оборонной компанией KNDS. Министр обороны Армении Папикян принял участие в церемонии открытия международной выставки Eurosatory, посетил павильоны, ознакомился с представленными экспонатами и провел встречи с представителями ряда оборонных компаний.