27 Հունվար 2025 - 07:20 AMT
Բաքուն ժխտում է Փաշինյանի մեղադրանքներն Ադրբեջանում պահվող հայերին հոգեներգործուն նյութեր տալու մասին
Բաքուն արձագանքել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանն այն մասին, որ Բաքվի բանտում պահվող Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարներին հոգեմետ նյութեր են տալիս տարածաշրջանային էսկալացիա հրահրելու նպատակով՝ ժխտելով այդ մեղադրանքները։
Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Այխան Հաջիզադեն նշել է, թե այդ մեղադրանքներն «անհիմն են և քննադատությանը չեն դիմանում», գրում է Trend-ը։
Փաշինյանը հայտարարել է, որ Բաքվի բանտում պահվող Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարներին հոգեմետ նյութեր են տալիս: Նա հավելել է, որ այդ մասին կան հետախուզական տվյալներ և, որ նպատակը էսկալացիա հրահրելն է։
Նա պնդել է, թե «մեղադրյալների բոլոր իրավունքները պատշաճ կերպով ապահովվել և բացատրվել են, իսկ բոլոր դատական նիստերը և հայտարարությունները արձանագրվել են»։
Նա ասել է նաև, թե Ադրբեջանում կալանավորվածների նկատմամբ վատ վերաբերմունքի վերաբերյալ պնդումները» հետաքննվել են անկախ կազմակերպությունների, այդ թվում՝ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից, և ճանաչվել կեղծ»։
Նրա խոսքով՝ նման հայտարարությունները Հայաստանի կողմից ցույց են տալիս այդ երկրի քաղաքական ղեկավարության անհանգստությունը՝ կապված այն անձանց նկատմամբ ընթացող դատավարության հետ, ովքեր ժամանակին ստանում էին «լիակատար աջակցություն Ադրբեջանի դեմ ագրեսիվ քաղաքականությունը շարունակելու համար»։
«2023 թվականի սեպտեմբերի 2-ին Փաշինյանը շնորհավորեց անջատողականներևին այսպես կոչված անկախության կապակցությամբ», – ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակը։
Փաշինյանն ասել է նաև, որ Բաքվում ընթացող շինծու դատավարությունը օգտագործվելու է ՀՀ դեմ։ Նա հավելել է, որ տարածաշրջանում և տարածաշրջանից դուրս կան ուժեր, որոնք խնդիր են դրել նոր էսկալացիա գեներացնել։
«Այն, ինչ տեղի է ունենում, ոչ միայն մտահոգիչ է, այլև օգտագործվելու է տարածաշրջանում էսկալացիա հրահրելու համար: Հետախուզական տվյալներ ունենք, որ այդ մարդկանց նկատմամբ հոգեներգործուն, արգելված միջոցներ են օգտագործում, որպեսզի տարածաշրջանային էսկալացիա հրահրելուն ուղղված ցուցմունքներ կորզեն»,–ասել է նա։ /i>

Baku has responded to Prime Minister Nikol Pashinyan's accusations that psychotropic substances are being administered to former political and military leaders of Artsakh detained in Azerbaijani prisons to incite regional escalation, categorically denying the claims.
Aykhan Hajiyev, spokesperson for Azerbaijan’s Ministry of Foreign Affairs, called these allegations “baseless and devoid of credibility,” according to Trend.
Hajiyev stated that “all rights of the accused have been properly ensured and explained, and all court sessions and statements have been documented.” He also emphasized that “allegations of mistreatment of detainees in Azerbaijan have been investigated by independent organizations, including the International Committee of the Red Cross, and found to be false.”
According to Hajiyev, such statements from Armenia reflect the political leadership’s unease about the ongoing trials of individuals who once “received full support to continue an aggressive policy against Azerbaijan.”
He added, “On September 2, 2023, Pashinyan congratulated separatists on the so-called independence anniversary.”
Pashinyan, in turn, asserted that the fabricated trials in Baku are being used as a tool against Armenia. He claimed that regional and extraregional forces aim to spark new escalations, saying, “What is happening is not only concerning but will be used to provoke escalation in the region. Intelligence data indicates that banned psychotropic substances are being used on these individuals to extract statements aimed at inciting regional escalation.”