27 Հունվար 2025 - 07:20 AMT
Բաքուն ժխտում է Փաշինյանի մեղադրանքներն Ադրբեջանում պահվող հայերին հոգեներգործուն նյութեր տալու մասին
Բաքուն արձագանքել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանն այն մասին, որ Բաքվի բանտում պահվող Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարներին հոգեմետ նյութեր են տալիս տարածաշրջանային էսկալացիա հրահրելու նպատակով՝ ժխտելով այդ մեղադրանքները։
Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Այխան Հաջիզադեն նշել է, թե այդ մեղադրանքներն «անհիմն են և քննադատությանը չեն դիմանում», գրում է Trend-ը։
Փաշինյանը հայտարարել է, որ Բաքվի բանտում պահվող Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարներին հոգեմետ նյութեր են տալիս: Նա հավելել է, որ այդ մասին կան հետախուզական տվյալներ և, որ նպատակը էսկալացիա հրահրելն է։
Նա պնդել է, թե «մեղադրյալների բոլոր իրավունքները պատշաճ կերպով ապահովվել և բացատրվել են, իսկ բոլոր դատական նիստերը և հայտարարությունները արձանագրվել են»։
Նա ասել է նաև, թե Ադրբեջանում կալանավորվածների նկատմամբ վատ վերաբերմունքի վերաբերյալ պնդումները» հետաքննվել են անկախ կազմակերպությունների, այդ թվում՝ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից, և ճանաչվել կեղծ»։
Նրա խոսքով՝ նման հայտարարությունները Հայաստանի կողմից ցույց են տալիս այդ երկրի քաղաքական ղեկավարության անհանգստությունը՝ կապված այն անձանց նկատմամբ ընթացող դատավարության հետ, ովքեր ժամանակին ստանում էին «լիակատար աջակցություն Ադրբեջանի դեմ ագրեսիվ քաղաքականությունը շարունակելու համար»։
«2023 թվականի սեպտեմբերի 2-ին Փաշինյանը շնորհավորեց անջատողականներևին այսպես կոչված անկախության կապակցությամբ», – ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակը։
Փաշինյանն ասել է նաև, որ Բաքվում ընթացող շինծու դատավարությունը օգտագործվելու է ՀՀ դեմ։ Նա հավելել է, որ տարածաշրջանում և տարածաշրջանից դուրս կան ուժեր, որոնք խնդիր են դրել նոր էսկալացիա գեներացնել։
«Այն, ինչ տեղի է ունենում, ոչ միայն մտահոգիչ է, այլև օգտագործվելու է տարածաշրջանում էսկալացիա հրահրելու համար: Հետախուզական տվյալներ ունենք, որ այդ մարդկանց նկատմամբ հոգեներգործուն, արգելված միջոցներ են օգտագործում, որպեսզի տարածաշրջանային էսկալացիա հրահրելուն ուղղված ցուցմունքներ կորզեն»,–ասել է նա։ /i>

27 Январь 2025 - 08:55 AMT
Баку ответил на заявление премьер-министра Никола Пашиняна о том, что к бывшим военно-политическим лидерам Арцаха, находящимся в азербайджанских тюрьмах, применяют психотропные вещества с целью провоцирования региональной эскалации, категорически отвергнув эти обвинения.
Как сообщил пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджиев, такие заявления «необоснованны и не выдерживают критики», передаёт Trend.
Гаджиев отметил, что «все права обвиняемых были надлежащим образом обеспечены и разъяснены, а все судебные заседания и заявления были зафиксированы». Он также подчеркнул, что обвинения в плохом обращении с заключёнными в Азербайджане были «расследованы независимыми организациями, включая Международный комитет Красного Креста, и признаны ложными».
По его словам, подобные заявления со стороны Армении свидетельствуют о беспокойстве политического руководства этой страны в связи с судебными процессами против лиц, которые ранее «получали полную поддержку для продолжения агрессивной политики против Азербайджана».
Гаджиев добавил: «2 сентября 2023 года Пашинян поздравил сепаратистов с так называемой годовщиной независимости».
В свою очередь, Пашинян заявил, что сфабрикованные судебные процессы в Баку используются как инструмент против Армении. Он подчеркнул, что в регионе и за его пределами существуют силы, стремящиеся спровоцировать новую эскалацию. «То, что происходит, не только вызывает беспокойство, но и будет использовано для провоцирования эскалации в регионе. По данным разведки, к этим людям применяются запрещённые психотропные вещества, чтобы получить показания, направленные на разжигание региональной эскалации», – заявил он.