28 Հունվար 2025 - 08:54 AMT
Եվրոպական խորհրդարանի ֆրանսիացի պատգամավոր Ֆրանսուա-Քսավյե Բելամին հայտարարել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները հարվածում են Ֆրանսիայի տարածքային ամբողջականությանը։
«Հիմա Ադրբեջանը Նումեայում կոնգրես է կազմակերպում Նոր Կալեդոնիան «ապագաղութացնելու», արտասահմանում ամենուր «պայքարի» կոչ անելու, մեր իրավապահներին վիրավորելու համար… Հանցավոր ռեժիմը հրապարակայնորեն հարվածում է Ֆրանսիայի ամբողջականությանը։ Ե՞րբ է վերջապես արձագանքելու պետությունը»,-գրել է նա X-իր միկրոբլոգում։
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան Նոել Բարոն ևս անդրադարձել է հարցին՝ ընդգծելով, որ Բաքվի խումբը շարունակում է ապակայունացնող քայլեր իրականացնել Ֆրանսիայի ազգային քաղաքական կյանքում, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից Ֆրանսիայի անդրծովյան տարածքներում կատարվող միջամտության փորձերը «աննկախելի են և պետք է անհապաղ դադարեցվեն»։
Հունվարի 23-24-ը Կանակի քաղաքում անցկացվել է այսպես կոչված «Ապագաղութացման միջազգային ճակատի» առաջին համագումարը, որտեղ ադրբեջանական պատվիրակությունը մասնակցել է առցանց ձևաչափով՝ մուտքի արտոնագրեր չստանալու պատճառով։ Այս կազմակերպությունը հիմնադրվել է 2024 թվականի հուլիսին Բաքվում։
Ավելի վաղ, 2024 թվականի մայիսին, Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարար Ժերալդ Դարմանենը մեղադրել էր Ադրբեջանին Նոր Կալեդոնիայի ներքին գործերին միջամտելու և խաղաղօվկիանոսյան կղզու անկարգությունների հետ կապ ունենալու մեջ։ Դրան նախորդած բողոքի ակցիաների ժամանակ նկատվել էին նաև Ադրբեջանի դրոշներ։
Հատկանշական է, որ 2024 թվականի ապրիլի 18-ին Ադրբեջանն ու Նոր Կալեդոնիան կնքել էին համագործակցության հուշագիր, ինչը ևս մեծ արձագանք էր առաջացրել Ֆրանսիայում։

28 Январь 2025 - 09:23 AMT
Азербайджан организует конгресс в Нумеа на тему «деколонизации» Новой Каледонии. Французский депутат Европейского парламента Франсуа-Ксавье Беллами заявил, что эти действия наносят удар по территориальной целостности Франции.
«Сейчас Азербайджан организует конгресс в Нумеа, призывая к «деколонизации», оскорбляет наших правоохранителей за рубежом и публично угрожает суверенитету Франции. Когда, наконец, правительство ответит?» – написал Беллами в своем микроблоге на платформе X.
Министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро также прокомментировал ситуацию, подчеркнув, что попытки вмешательства Азербайджана в заморские территории Франции являются недопустимыми и должны быть немедленно прекращены.
23–24 января в городе Канаки прошел первый конгресс так называемого «Международного фронта деколонизации». Азербайджан участвовал в нем в онлайн-формате из-за отказа во въездных визах. Организация была основана в Баку в июле 2024 года.
Ранее, в мае 2024 года, министр внутренних дел Франции Жеральд Дарманен обвинил Азербайджан во вмешательстве в дела Новой Каледонии и в причастности к беспорядкам на острове. Во время протестов тогда были замечены азербайджанские флаги.
Примечательно, что 18 апреля 2024 года Азербайджан и Новая Каледония подписали меморандум о сотрудничестве, что вызвало широкий резонанс во Франции.