Հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացի շրջանակում Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը հանդիպում է ունեցել արտաքին գործերի նախարարության մի շարք ներկայացուցիչների հետ։ Քննարկմանը մասնակցել են նաև Կարսի Առևտրի և արդյունաբերության պալատի ղեկավար Քադիր Բոզանը և կառավարման խորհրդի անդամներ, հայտնում է թուրքական RadioYanki-ն։
Թուրքական աղբյուրը նշում է, որ հանդիպման ընթացքում բարձրացվել է Կարսի Աքյաքյա շրջանի «Արևելյան դարպասի» բացման հնարավորությունը։ Քննարկվել են նաև սահմանակետի գործարկման արդյունքում Կարսի սոցիալ-տնտեսական վիճակի վրա դրա ազդեցության հնարավորությունները, գրում է ՍիվիլՆեթը։
«Ուշադիր հետևում ենք Ադրբեջան-Թուրքիա և Հայաստան կարգավորման գործընթացին։ Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Հայաստանի միջև խնդիրների լուծման և կարգավորումից հետո «Արևելյան դարպաս» սահմանակետի բացումը ոչ միայն կնպաստի Կարսի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի բարելավմանը, այլև՝ ամբողջ տարաշրջանի», – նշել է Քադիր Բոզանը։
Նա ընդգծել է, որ սահմանների բացման պարագայում հնարավոր է առևտրային ծավալների ընդլայնում։
Չնայած Թուրքիան պաշտոնապես հայտարարում է, որ Երևանի և Անկարայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը ընթանում է առանց նախապայմանների, թուրք պաշտոնյաները շարունակաբար այդ հարցը կապում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրվելիք խաղաղության պայմանագրի հետ։
Վերջերս հայ-թուրքական բանակցություններում Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը լրագրողների հետ զրույցում չի համաձայնել այն պնդմանը, թե երկխոսությունը փակուղի է մտել։ Նա շեշտել է, որ մշտական կապ է պահպանում իր թուրք գործընկերոջ հետ՝ ընդգծելով, որ կարգավորման գործընթացը մեծապես կախված է թուրքական քաղաքական կամքից։

28 Январь 2025 - 12:15 AMT
В рамках армяно-турецкого процесса нормализации спецпредставитель Турции Сердар Кылыч провел встречу с представителями Министерства иностранных дел. В обсуждении приняли участие глава Торгово-промышленной палаты Карса Кадир Бозан и члены совета директоров, сообщает турецкий источник RadioYanki.
Согласно информации, обсуждалась возможность открытия пункта пропуска «Восточные ворота» в районе Акыяка, Карс. Также был рассмотрен потенциальный социально-экономический эффект открытия границы для региона, пишет CivilNet.
Кадир Бозан подчеркнул важность этого шага: «Мы внимательно следим за процессом нормализации между Азербайджаном, Турцией и Арменией. После урегулирования проблем между сторонами открытие пункта пропуска ‘Восточные ворота’ не только улучшит социально-экономическую ситуацию в Карсе, но и окажет положительное влияние на весь регион», – заявил он.
Бозан отметил, что открытие границы позволит увеличить объемы торговли.
Несмотря на официальные заявления Турции о том, что процесс нормализации между Арменией и Турцией проходит без предварительных условий, турецкие власти продолжают связывать прогресс с подписанием мирного договора между Арменией и Азербайджаном.
Недавно спецпредставитель Армении на переговорах Рубен Рубинян опроверг утверждения о том, что диалог зашел в тупик. Он заявил журналистам, что поддерживает постоянную связь с турецким коллегой, подчеркнув, что успех нормализации во многом зависит от политической воли Турции.