Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) նոր բանաձևով Ադրբեջանին կոչ է արել ազատ արձակել Բաքվում պահվող Արցախի ղեկավարությանն ու մյուս ռազմագերիներին։
Վեհաժողովը մտահոգություն է հայտնել մի շարք պետություններում, այդ թվում՝ Ադրբեջանում և Վրաստանում, ժողովրդավարական կառավարման խնդիրների ու մարդու իրավունքների խախտումների առնչությամբ, հայտնում է Factor.am-ը։
«Վեհաժողովը, հղում անելով իր 2517 (2023) բանաձևին, «Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի մասին» 2260 (2023) հանձնարարականին և պարտավորությունների կատարման մասին 2560 (2024 թ.) բանաձևին, շարունակում է հետևել Լեռնային Ղարաբաղի ձերբակալված ներկայացուցիչների և ներկայում Ադրբեջանում պահվող բոլոր հայ ռազմագերիների հետ կապված իրավիճակին՝ կրկնելով իր կոչը Ադրբեջանին՝ ազատ արձակել այդ մարդկանց»,–ասվում է բանաձևում։
Ադրբեջանին վերաբերող հատվածում ԵԽԽՎ-ն խորը մտահոգություն է հայտնել երկրում ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության հետագա վատթարացման կապակցությամբ։ Վեհաժողովը մտահոգված է նաև ընդդիմադիր գործիչների, քաղաքացիական ակտիվիստների, լրագրողների և կառավարության քննադատների նկատմամբ կիրառվող ճնշումներով։ Բանաձևով կոչ է արվել Ադրբեջանին դադարեցնել նման հետապնդումները և անհապաղ ազատ արձակել բոլոր նրանց, ովքեր պահվում են քաղաքական դրդապատճառներով։ Դրանում ընդգծվել է նաև «Քաղաքական կուսակցությունների մասին» և «Լրատվամիջոցների մասին» օրենքների վերանայման անհրաժեշտությունը՝ Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկներին համապատասխան։
Բացի այդ, ԵԽԽՎ-ն խստորեն դատապարտել է Ադրբեջանի իշխանությունների հրաժարումը համագործակցել Խոշտանգումների կանխարգելման եվրոպական կոմիտեի (CPT) հետ՝ կոչ անելով վերականգնել այդ համագործակցությունը։ Բանաձևում ափսոսանք է հայտնվել նաև 2024 թվականի արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում դիտորդական առաքելության բացակայության առնչությամբ՝ ընդգծելով, որ միջազգային դիտորդների գնահատմամբ, ընտրությունները չեն համապատասխանել ժողովրդավարական չափանիշներին և անցել են հիմնարար ազատությունների սահմանափակման պայմաններում։
ԵԽԽՎ-ն խիստ քննադատության է ենթարկել նաև այն փաստը, որ 2024 թվականի օգոստոսի 26-ին Ադրբեջանի արտգործնախարարությունը պերսոնա նոն գրատա է հայտարարել ԵԽԽՎ 76 անդամների, ովքեր կողմ են քվեարկել 2527 (2024) բանաձևին, որը վերաբերել է ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունների դադարեցմանը։ Փաստաթղթում պահանջ է ներկայացվել այդ արգելքի անհապաղ չեղարկման և Եվրոպայի խորհրդի մարմինների հետ կառուցողական երկխոսություն սկսելու վերաբերյալ։
Հայաստանին վերաբերող բաժնում, վկայակոչելով 2560 (2024) բանաձևը, ԵԽԽՎ-ն բարձր է գնահատել Երևանի հաստատակամությունը ժողովրդավարական զարգացման գործում՝ չնայած առկա անվտանգային մարտահրավերներին։ Փաստաթղթում կարևորվել է նաև Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների շրջանակում իրականացված ներառական և թափանցիկ օրենսդրական գործընթացը՝ շեշտելով, որ ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացման նպատակն առավելապես իրագործվել է։ Միաժամանակ, ափսոսանք է արտահայտվել այն հանգամանքի վերաբերյալ, որ քաղաքական մթնոլորտը շարունակում է մնալ խիստ բևեռացված։ Վեհաժողովը կոչ է արել շահագրգիռ կողմերին բարելավել երկխոսությունը խորհրդարանական մեծամասնության և ընդդիմության միջև, ինչպես նաև շարունակել բարեփոխումները դատական համակարգում, մամուլի ազատության և խոսքի իրավունքի ոլորտներում։

29 Январь 2025 - 12:29 AMT
ПАСЕ приняла новую резолюцию, призывающую Азербайджан освободить находящихся в Баку лидеров Арцаха и других армянских военнопленных.
Ассамблея выразила обеспокоенность проблемами демократического управления и нарушениями прав человека в ряде стран, включая Азербайджан и Грузию, сообщает Factor.am .
"Ссылаясь на свою Резолюцию 2517 (2023), Рекомендацию 2260 (2023) о гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе и Резолюцию 2560 (2024) о выполнении обязательств, Ассамблея продолжает следить за ситуацией в отношении задержанных представителей Нагорного Карабаха и всех армянских военнопленных, содержащихся в Азербайджане, повторяя свой призыв к их освобождению," — говорится в документе.
ПАСЕ выразила глубокую обеспокоенность дальнейшим ухудшением демократии и верховенства закона в Азербайджане. В резолюции осуждается преследование оппозиционных политиков, гражданских активистов, журналистов и критиков власти. Баку призвали незамедлительно освободить всех политзаключенных и прекратить репрессии. В документе также подчеркивается необходимость пересмотра законов «О политических партиях» и «О СМИ» в соответствии с рекомендациями Венецианской комиссии.
Кроме того, ПАСЕ резко осудила отказ Азербайджана сотрудничать с Европейским комитетом по предотвращению пыток (CPT) и призвала Баку возобновить взаимодействие с организацией. В резолюции также выражено сожаление по поводу отсутствия наблюдательной миссии на досрочных президентских и парламентских выборах 2024 года, поскольку международные наблюдатели заявили, что голосование прошло в условиях ограничения фундаментальных свобод и не соответствовало демократическим стандартам.
ПАСЕ подвергла жесткой критике решение Азербайджана от 26 августа 2024 года объявить 76 членов ПАСЕ персоной нон грата за поддержку Резолюции 2527 (2024), касающейся приостановления полномочий азербайджанской делегации в Ассамблее. В документе содержится требование незамедлительно отменить этот запрет и начать конструктивный диалог с органами Совета Европы.
В разделе, посвященном Армении, ПАСЕ, ссылаясь на Резолюцию 2560 (2024), высоко оценила приверженность Еревана демократическому развитию несмотря на сложные вопросы безопасности. В резолюции отмечено, что реформа Избирательного кодекса проходила в инклюзивном и прозрачном формате, что способствовало достижению цели проведения демократических выборов. Однако Ассамблея выразила сожаление по поводу сильной политической поляризации в стране и призвала стороны усилить диалог между парламентским большинством и оппозицией. Также содержится призыв продолжить судебные реформы, а также укреплять свободу прессы и свободу слова.