ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ Մոսկվան ողջունում է ՀՀ և Ադրբեջանի միջև սահմանազատումը և ողջունում է գործընթացը երկու երկրների սահմանների՝ Վրաստանի հետ հատման կետից դեպի հարավ շարունակելու որոշումը։
Նա նաև ասել է, որ ՌԴ–ն միշտ աջակցել է ՀՀ և Ադրբեջանի միջև սահմանազատմանը և պատրաստ է քարտեզագրական նյութեր տրամարդել, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ռուսաստանի փոխվարչապետը նշել է, որ Մոսկվան պատրաստ է խորհրդատվական աջակցություն ցուցաբերել՝ օգտագործելով իր մեծ փորձը նմանատիպ աշխատանքներում, այդ թվում՝ Ադրբեջանի հետ։
«Տեղեկատվական մասով, ինչպես գիտեք, Ռուսաստանը համապատասխան քարտեզագրական նյութեր ունի, որոնք անհրաժեշտության դեպքում կարող են տրամադրվել սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացին մասնակցող կողմերի խնդրանքով», — հավելել է Օվերչուկը։
Նա նշել է, որ արդեն իսկ լավ առաջընթաց է գրանցվել։
«Շատ մեծ, լավ առաջընթաց է գրանցվել։ Սահմանի մի մասը սահմանազատվել և սահմանագծվել է։ Այժմ նրանք (Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանը և Շահին Մուստաֆաևը), որքան ինձ հայտնի է, վերջերս հանդիպել են, պայմանավորվել են սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի մեկնարկի մասին, կշարժվեն հյուսիսից հարավ՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի և Վրաստանի սահմանների հատման կետից, և կգնան ներքև»,–ասել է Օվերչուկը լրագրողներին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա հավելել է, որ ռուսական կողմը միշտ ողջունել է այսպիսի շփումները և համատեղ աշխատանքը, քանի որ դա կնպաստի տարածաշրջանի կայունությանը։

Вице-премьер России Алексей Оверчук заявил, что Москва приветствует процесс делимитации между Арменией и Азербайджаном и поддерживает решение продолжить этот процесс к югу от точки пересечения их границ с Грузией.
Он подчеркнул, что Россия всегда поддерживала делимитацию и демаркацию границы между Арменией и Азербайджаном и готова предоставить картографические материалы по запросу заинтересованных сторон, сообщает РИА Новости.
Оверчук отметил, что Москва готова оказать консультационную помощь, опираясь на свой обширный опыт в подобных проектах, включая сотрудничество с Азербайджаном.
«В информационной части, как вы знаете, у России есть соответствующие картографические материалы, которые при необходимости могут быть предоставлены по запросу сторон, участвующих в процессе делимитации и демаркации», — добавил Оверчук.
Он подчеркнул, что уже достигнут значительный прогресс.
«Достигнут очень существенный, положительный прогресс. Часть границы была делимитирована и демаркирована. Теперь, насколько мне известно, вице-премьеры Армении и Азербайджана, Мгер Григорян и Шахин Мустафаев, недавно встретились и договорились начать процесс делимитации и демаркации. Они будут двигаться с севера на юг, начиная от стыка границ Азербайджана, Армении и Грузии, и продвигаться вниз», — сказал Оверчук журналистам, передает РИА Новости.
Он добавил, что российская сторона всегда приветствовала такие контакты и совместную работу, поскольку они способствуют стабильности в регионе.
16 января Министерство иностранных дел Армении объявило, что между Арменией и Азербайджаном достигнуто соглашение по новому участку делимитации границы. Соглашение предусматривает начало работ с северного сегмента, в точке пересечения границ Армении, Азербайджана и Грузии, с продолжением на юг до границ Армении и Азербайджана с Ираном.