Եվրոպական խորհրդարանի ձախերի խմբակցության անդամ, Իսպանիան ներկայացնող բասկ պատգամավոր Պեռնանդո Բառենա Արզան գրավոր հարցում է ներկայացրել Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասին և պատասխաններ պահանջել ԵՄ բարձրագույն դիվանագետից՝ բարձրացնելով Ադրբեջանում պահվող քաղաքական բանտարկյալների և հայ գերիների ճակատագրի հետ կապված լուրջ մտահոգություններ։
«2020 թվականից ի վեր Ադրբեջանը շարունակում է անօրինական կերպով պահել 23 հայ գերիների, որոնք ենթարկվում են նվաստացուցիչ վերաբերմունքի», – նշված է հարցման մեջ, գրում է Արմենպրեսը։
Իր հարցման մեջ եվրոպացի պատգամավորը հղում է կատարել անկախ աղբյուրներին, ըստ որոնց՝ Ադրբեջանում ավելի քան 300 քաղաքական բանտարկյալներ, այդ թվում՝ հայտնի գործիչներ, ինչպիսիք են դոկտոր Գուբադ Իբադօղլուն և Անար Մամադլին, պահվում են անմարդկային պայմաններում՝ զրկված լինելով անհրաժեշտ բժշկական օգնությունից,
Պատգամավորը պահանջում է պարզաբանումներ այն մասին, թե արդյոք դեկտեմբերի 4-ին Մալթայում Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ հանդիպման ժամանակ ԵՄ բարձրագույն ներկայացուցիչը պահանջել է բոլոր քաղաքական բանտարկյալների ազատ արձակումը և արդյոք առաջնահերթություն է տրվել մարդու իրավունքներին։
Նա նաև հետաքրքրվել է՝ Ադրբեջանից պահանջվել է արդյոք վերջնաժամկետ Բաքվում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման համար և ԵՄ-ն արդյոք զգուշացրել է ադրբեջանական պաշտոնյաներին նրանց դեմ հնարավոր պատժամիջոցների մասին, ինչպես բազմիցս պահանջել է Եվրոպական խորհրդարանը։
Այս հարցադրումներով եվրախորհրդարանականը ընդգծում է ԵՄ-ի առջև ծառացած մարտահրավերները՝ կապված Ադրբեջանի հետ դիվանագիտական ու տնտեսական հարաբերությունների, հատկապես՝ էներգետիկ համագործակցության և մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ աճող մտահոգությունների հետ։

29 Январь 2025 - 14:56 AMT
Член группы левых в Европарламенте, баскский депутат от Испании Фернандо Баррена Арсан направил письменный запрос вице-президенту Европейской комиссии, Верховному представителю ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кайе Каллас. Он потребовал от высшего дипломата ЕС разъяснений по поводу судьбы политзаключенных в Азербайджане и серьезных опасений, связанных с удерживаемыми армянскими пленными.
«С 2020 года Азербайджан незаконно удерживает 23 армянских военнопленных, подвергая их унизительному обращению», — говорится в запросе, сообщает «Арменпресс».
В своем запросе европейский депутат ссылается на независимые источники, согласно которым в Азербайджане содержатся более 300 политзаключенных, включая таких известных деятелей, как доктор Губад Ибадоглу и Анар Мамедли, в условиях, не соответствующих гуманным нормам, без необходимой медицинской помощи.
Баррена потребовал разъяснений, поднимал ли представитель ЕС на встрече с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым 4 декабря в Мальте вопрос об освобождении всех политзаключенных и уделялось ли приоритетное внимание правам человека.
Он также поинтересовался, был ли установлен крайний срок для освобождения армянских пленных в Баку и предупреждал ли ЕС азербайджанских чиновников о возможных санкциях, как неоднократно требовал Европейский парламент.
Этими запросами депутат подчеркивает вызовы, стоящие перед ЕС в дипломатических и экономических отношениях с Азербайджаном, особенно в контексте энергетического сотрудничества и растущих опасений по поводу нарушения прав человека.
Депутат пока не получил ответа на свой запрос.
В сентябре 2023 года, после девятимесячной блокады Арцаха и этнической чистки его армянского населения, Азербайджан взял в плен бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна и Араика Арутюняна, а также бывшего государственного министра Рубена Варданяна, министра иностранных дел Давида Бабаяна и нескольких других бывших руководителей. Им предъявлены сфабрикованные обвинения, которые могут привести к пожизненному заключению. 17 января в Баку состоялось первое судебное заседание по делу арцахских лидеров.
16 января Рубен Варданян заявил, что с момента ареста не давал никаких показаний, кроме своего имени. Он подчеркнул, что все составленные от его имени протоколы являются подделкой, и подтвердил, что он, его адвокат и переводчик подвергались давлению.