30 Հունվար 2025 - 06:20 AMT
Եվրամիության անդամ երկրների դեսպանները Բրյուսելում հավանություն են տվել Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության երկարաձգմանը, ըստ որի՝ եվրոպացի դիտորդները կմնան Հայաստանի սահմանային գոտիներում ևս երկու տարի՝ մինչև 2027 թվականի փետրվարի 19-ը։
Եվրամիությունը չի փոփոխել երկու տարի առաջ տրված մանդատը, որի նպատակն է նպաստել սահմանամերձ և հակամարտությունից տուժած բնակավայրերում միջադեպերի նվազմանը, նվազեցնել բնակչության անվտանգության ռիսկերը և, այդպիսով, աջակցել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը։ Այդ մասին հայտնել է «Ազատության» Եվրոպայի հարցերով խմբագիր Ռիկարդ Յոզվյակը։
Որոշման նախագծով դիտորդական խմբի կազմն ու թվաքանակը կմնան անփոփոխ՝ 165 միջազգային և 44 հայաստանցի աշխատակից։
Հայաստանում ԵՄ առաքելության փոխանցմամբ, այս որոշումը պետք է պաշտոնապես հաստատվի նաև Եվրամիության արտգործնախարարների կողմից, սակայն սա միայն ֆորմալ գործընթաց է, քանի որ արդեն իսկ անդամ երկրների դեսպանները արտահայտել են իրենց կառավարությունների դիրքորոշումը՝ աջակցելով նախաձեռնությանը։
Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, դիտորդական առաքելության գործառույթներն ընդգրկում են հայ-ադրբեջանական սահմանի ամբողջ երկայնքը, ներառյալ Նախիջևանի հատվածը։
Ավելի վաղ, արձագանքելով Բաքվի քննադատությանը, Եվրամիության արտաքին քաղաքականության գրասենյակը, շեշտել էր, որ դիտորդական առաքելության տեղակայման պահից ի վեր սահմանամերձ գոտում զինված միջադեպերի թիվը զգալիորեն նվազել է։
«Հայաստանում Եվրամիության առաքելության մանդատը շատ հստակ է՝ դիտարկել և զեկուցել տեղում՝ հողի վրա Հայաստանի կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանի իրավիճակը և նպաստել հայ-ադրբեջանական կարգավորման հարցում Եվրամիության ջանքերին», – ընդգծվում է Եվրամիության արտաքին գործերի գրասենյակի «Ազատությանը» փոխանցված գրավոր մեկնաբանության մեջ։
Առաքելության պաշտոնական կայքում նշվում է, որ նրանց մանդատը վերաբերում է բացառապես Հայաստանի տարածքին՝ «հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի ամբողջ երկայնքով, ներառյալ հյուսիսային հատվածը, որտեղ գտնվում են մի քանի ադրբեջանական անկլավներ»։ Անվտանգության նկատառումներից ելնելով և դիտորդական գործունեությունն արդյունավետ կազմակերպելու համար առաքելությունն իր բոլոր գործողությունները համակարգում է Հայաստանի իշխանությունների հետ և նախքան պարեկային խումբ ուղարկելը տեղաշարժի մասին տեղեկացնում է ադրբեջանական կողմին։

30 Январь 2025 - 07:27 AMT
Послы стран-членов ЕС в Брюсселе одобрили продление гражданской миссии ЕС в Армении, согласно которому европейские наблюдатели останутся в приграничных районах Армении еще на два года, до 19 февраля 2027 года.
Евросоюз не изменил мандат, выданный два года назад, главной целью которого является снижение числа инцидентов в приграничных и пострадавших от конфликта районах, уменьшение угроз безопасности для местного населения и содействие нормализации армяно-азербайджанских отношений. Об этом сообщил редактор по европейским вопросам Радио Свобода Рикард Йозвяк.
Согласно проекту решения, состав и численность наблюдателей останутся неизменными — 165 международных и 44 армянских сотрудника.
Миссия ЕС в Армении заявила, что это решение еще должно быть официально утверждено министрами иностранных дел ЕС, однако это лишь формальность, поскольку послы уже выразили поддержку инициативе от имени своих правительств.
Согласно официальному заявлению, деятельность мониторинговой миссии охватывает всю армяно-азербайджанскую границу, включая участок с Нахичеванью.
Ранее, реагируя на критику Баку, внешнеполитическое ведомство ЕС подчеркнуло, что с момента размещения миссии число вооруженных инцидентов в приграничной зоне значительно снизилось.
«Мандат миссии ЕС в Армении предельно ясен — наблюдать за ситуацией и докладывать о ней с армянской стороны армяно-азербайджанской границы, а также способствовать усилиям ЕС по нормализации», — говорится в письменном комментарии внешнеполитического ведомства ЕС, переданном Радио Свобода.
На официальном сайте миссии указано, что ее мандат распространяется исключительно на территорию Армении, охватывая «всю протяженность армяно-азербайджанской государственной границы, включая северный участок, где расположены несколько азербайджанских анклавов». По соображениям безопасности и для эффективной организации наблюдательной деятельности миссия координирует все свои действия с властями Армении и заранее информирует азербайджанскую сторону перед отправкой патрульных групп.