30 Հունվար 2025 - 12:09 AMT
Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում քվեարկության են դրվել ԵՄ ընդհանուր արտաքին և անվտանգության քաղաքականության ու ԵՄ ընդհանուր անվտանգության և պաշտպանական քաղաքականության վերաբերյալ տարեկան զեկույցները, որտեղ անդրադարձ կա նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին։
Զեկույցներում ընդգծվում են երկկողմ համագործակցության դրական զարգացումները։ Փաստաթղթերում ողջունվում է նաև Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի միջոցով Հայաստանին տրամադրված օժանդակությունը և ընդգծվում է ԵՄ դիտորդական առաքելության կարևորությունը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները աջակցություն են հայտնում Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ-ում աշխատանքները սառեցնելու որոշմանը և ընդգծում են Բաքվում պահվող 23 հայ ռազմագերիների ու պատանդների անհապաղ ազատ արձակման անհրաժեշտությունը։
«ԵՄ ընդհանուր արտաքին և անվտանգության քաղաքականության ու ԵՄ ընդհանուր անվտանգության և պաշտպանական քաղաքականության վերաբերյալ տարեկան զեկույցները կարևորություն են տալիս նաև արցախահայության վերադարձին իրենց տներ»,–ասվում է զեկույցում։
Զեկույցներում նաև նշվում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը պետք է համապատասխանեցվի Ալմաթիի հռչակագրին։ Միևնույն ժամանակ, ԵԽ պատգամավորները կոչ են անում դադարեցնել Ադրբեջանի հետ ԵՄ-ի էներգետիկ համագործակցության հուշագիրը և ԵՄ անդամ երկրներին հորդորում են դադարեցնել Ադրբեջանին տրամադրվող տեխնիկական, անվտանգային ու ֆինանսական աջակցությունը։
Փաստաթղթերում նաև ընդգծվում է, որ ԵՄ-ն պետք է դառնա ավելի ինքնուրույն և համախմբված ուժ՝ դիմակայելու գլոբալ մարտահրավերներին։ ԵԽ պատգամավորները շեշտում են, որ «պատերազմները, էներգետիկ ու հումանիտար ճգնաժամերը պահանջում են ավելի համարձակ և հետևողական արտաքին քաղաքականություն՝ հիմնված ժողովրդավարական արժեքների վրա։»
Զեկույցները նշում են, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները շարունակում են մնալ բարդ, չնայած լարվածության որոշակի նվազմանը։ ԵԽ-ն քննադատել է Անկարայի աջակցությունը ՀԱՄԱՍ-ին և ԵՄ-ին կոչ արել ավելի համընթաց արտաքին քաղաքականություն վարել։

Комитет по иностранным делам Европейского парламента провел голосование по ежегодным отчетам о Совместной внешней и оборонной политике ЕС, в которых также затрагиваются отношения Армения-ЕС.
В документах отмечены позитивные тенденции двустороннего сотрудничества и приветствуется помощь, оказанная Армении через Европейский фонд мира. Также подчеркивается важность мониторинговой миссии ЕС, сообщает «Арменпресс».
Депутаты Европарламента поддержали решение Армении приостановить работу в ОДКБ и подчеркнули необходимость немедленного освобождения 23 армянских военнопленных и заложников, удерживаемых в Баку.
«Ежегодные отчеты по внешней политике и безопасности ЕС также подчеркивают важность возвращения армян Нагорного Карабаха в свои дома», — говорится в документе.
В отчетах указано, что урегулирование отношений между Арменией и Азербайджаном должно основываться на Алма-Атинской декларации. В то же время депутаты призвали отказаться от меморандума о энергетическом сотрудничестве ЕС с Азербайджаном и рекомендовали странам-членам прекратить предоставление Баку технической, оборонной и финансовой помощи.
В документах также отмечается, что ЕС должен стать более независимой и сплоченной силой перед лицом глобальных вызовов. Депутаты подчеркивают, что «войны, энергетические кризисы и гуманитарные катастрофы требуют более решительной и последовательной внешней политики, основанной на демократических ценностях».
Отчеты отмечают, что отношения ЕС с Турцией остаются сложными, несмотря на небольшое снижение напряженности. Европарламент подверг критике поддержку Анкарой ХАМАСа и призвал ЕС проводить более согласованную внешнюю политику.
Ежегодные отчеты будут вынесены на голосование на одном из предстоящих пленарных заседаний Европарламента.