30 Հունվար 2025 - 14:31 AMT
Լեմկինի ինստիտուտ․ Փաշինյանի հայտարարությունները կրկնում են Հայոց ցեղասպանության մասին թուրքական ժխտողական դրույթները
Լեմկինի անվան ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտն անդրադարձել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հայտարարություններին Հայոց ցեղասպանության մասին՝ նշելով, որ դրանք կրկնում են թուրքական ժխտողական դրույթները։
«Նրա հայտարարություններն անտեսում են Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ թուրք, գերմանացի, բրիտանացի, ամերիկացի և հայ գիտնականների տասնամյակների պատմական հետազոտությունները, ինչպես նաև խոչընդոտում են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար պայքարին և ստեղծում վտանգավոր աշխարհաքաղաքական դինամիկա, հատկապես Ադրբեջանի կողմից արցախահայերի նկատմամբ ցեղասպանության և ՀՀ հասցեին շարունակական սպառնալիքների համատեքստում»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Ինստիտուտը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի վարչապետը կպարզաբանի Ցեղասպանության վերաբերյալ իր հայտարարությունները և «կաշխատի կանխել որևէ նմանություն իր և Հայոց ցեղասպանությունը ժխտողների հայտարարությունների միջև ապագայում»։
Հունվարի 24-ին Ցյուրիխում հայ համայնքի հետ հանդիպմանը Փաշինյանը, խոսելով Հայոց ցեղասպանության մասին, ասել էր, որ դեռ պետք է հասկանանք ինչ է եղել և ինչու։
Շվեյցարիայի Հայկական և հայամետ միությունների խորհուրդը (CAAS) կոչ է արել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին պարզաբանել հունվարի 24-ին Ցյուրիխում արված իր հայտարարությունները։

Институт по предотвращению геноцида имени Лемкина раскритиковал заявления Пашиняна о Геноциде армян
Институт Лемкина выразил обеспокоенность по поводу недавних заявлений премьер-министра Армении Никола Пашиняна о Геноциде армян, назвав их схожими с турецкой риторикой отрицания.
Институт по предотвращению геноцида имени Лемкина прокомментировал недавние заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна о Геноциде армян, отметив, что они повторяют основные положения турецкого отрицания.
«Его заявления игнорируют десятилетия исторических исследований Геноцида армян, проведенных турецкими, немецкими, британскими, американскими и армянскими учеными. Они также препятствуют борьбе за признание Геноцида и создают опасную геополитическую динамику, особенно в контексте продолжающихся геноцидальных действий Азербайджана против армян Арцаха и его угроз в адрес Армении», — говорится в заявлении.
Институт выразил надежду, что премьер-министр Армении уточнит свои слова о Геноциде и «в дальнейшем не допустит сходства своих заявлений с риторикой отрицателей Геноцида армян».
24 января, во время встречи с армянской общиной в Цюрихе, Пашинян заявил, что необходимо еще понять, что именно произошло и почему, говоря о Геноциде армян. Совет армянских и проармянских объединений Швейцарии (CAAS) призвал премьер-министра Никола Пашиняна прояснить его высказывания, сделанные в Цюрихе 24 января.