ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Հայաստանը ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու դեպքում կարող է կորցնել իր արտահանման 80%-ը, իսկ այլընտրանքային շուկաներ գտնելն անհնար կլինի:
«Եթե Հայաստանը դուրս գա Եվրասիական տնտեսական միությունից, երկրի արտահանումը կարող է նվազել 80%-ով, իսկ այդ կորուստները փոխարինել այլ ուղղություններով չի հաջողվի անգամ միջնաժամկետ հեռանկարում»,–ասել է նա ճեպազրույցում։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի պաշտոնական վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ 2015 թվականից ի վեր երկրի արտահանումը տասնապատկվել է, և այդ աճի մեծ մասը բաժին է ընկնում ռուսական շուկային։ 2024–ին երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը մոտեցել է 12 միլիարդ դոլարի։
«2023 թվականին Ռուսաստանի հետ առևտրի ծավալը կազմել է 3.4 միլիարդ դոլար։ Եվ սա ոչ թե նվեր է, ոչ թե մարդասիրական օգնություն, այլ հայկական արտադրողների ազնվորեն վաստակած գումարն է։ Սա խթան է Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար», — ընդգծել է Զախարովան։
Նա հավելել է, որ Երևանն ինքնիշխան պետություն է և ունի արտաքին քաղաքականության ընտրության իրավունք։ Սակայն նա կոչ է արել հարցին մոտենալ գործնական տեսանկյունից՝ խուսափելով ավելորդ քաղաքականացումից։
«Ապրանքները, մենք հիմա խոսում ենք Հայաստանի մասին, Եվրոպայում և ԱՄՆ-ում ոչ ոք չի սպասում։ Եթե սպասեին, ապա արդեն գործարքներ կնքված կլինեին։ Ո՞րն է խնդիրը։ Եթե իսկապես ուզում են օգնել և այդ ապրանքներն այդքան կարևոր են, ինչո՞ւ չեն գնում։ Եթե իսկապես անհրաժեշտ լինեին, վաղուց կգնեին դրանք», — ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Զախարովան նաև հիշեցրել է, որ 2024 թվականին Հայաստանի առևտուրը ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի հետ զգալիորեն նվազել է և շարունակում է մնալ մոտ վեց անգամ պակաս, քան Ռուսաստանի հետ առևտրաշրջանառությունը։
Հունվարի 9-ին Հայաստանի կառավարությունը հավանություն է տվել Եվրամիություն անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին օրինագծին և այն ուղարկել խորհրդարան։
Կրեմլում այս որոշումն արձագանքել են՝ նշելով, որ միաժամանակ ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի անդամ լինելը հնարավոր չէ։ Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ Մոսկվան այս օրինագծի քննարկումը դիտարկում է որպես Երևանի՝ ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու սկիզբ՝ այդ որոշումը համեմատելով «Տիտանիկի» տոմս գնելու հետ։
Մինչդեռ ՀՀ ԱԺ խոսնակ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, որ երկիրը չի նախատեսում դուրս գալ ԵԱՏՄ-ից, քանի որ անդամակցությունը տնտեսական օգուտներ է բերում։ Միևնույն ժամանակ, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարն ընդգծել է, որ չի կարող կանխատեսել ԵԱՏՄ-ի հետ հնարավոր հակասությունները, եթե Հայաստանը միանա ԵՄ-ին։ Նրա խոսքով, այդ հարցը կքննարկվի անհրաժեշտության դեպքում։

31 Январь 2025 - 10:37 AMT
Экспорт Армении может сократиться на 80% при выходе из Евразийского экономического союза (ЕАЭС), и компенсировать эти потери альтернативными направлениями будет невозможно даже в среднесрочной перспективе. Об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова на брифинге, сообщает «Sputnik Армения».
По ее словам, согласно официальной статистике Армении, экспорт из страны с 2015 года увеличился в 10 раз, главным образом благодаря российскому направлению. Товарооборот с Россией в прошлом году приблизился к $12 млрд.
«В 2023 году товарооборот с Россией достиг $3,4 млрд. И это не подачки, не гуманитарная помощь "с барского плеча", а честно заработанные армянскими производителями деньги. Это стимул для развития экономики Армении», — подчеркнула Захарова.
Она отметила, что официальный Ереван имеет право самостоятельно определять свой внешнеполитический курс, однако призвала учитывать практическую сторону таких решений без излишней политизации и деления на «черное и белое».
«Товары, мы в данном случае говорим про Армению, в Европе и в США никто не ждет. Ждали бы, они бы их уже брали, согласитесь. В чем проблема-то? Что же не берут, если так хотят помочь и товары такие незаменимые? Они бы сейчас уже их брали!», — заявила Захарова.
Она также напомнила, что в 2024 году торговля Армении с ЕС и США значительно снизилась и остается примерно в 6 раз меньше товарооборота с Россией.
Ранее, 9 января, правительство Армении одобрило законопроект о начале процесса вступления в ЕС и направило его в парламент.
Комментируя это решение, в Кремле заявили, что невозможно быть одновременно участником ЕАЭС и ЕС. Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков отметил, что пока трудно сказать, что значит стремление Армении к членству в ЕС, необходимо посмотреть, какие «будут акценты» у армянской стороны.
Позже вице-премьер РФ Алексей Оверчук заявил, что Россия рассматривает обсуждение законопроекта как начало выхода Еревана из ЕАЭС, сравнив решение с покупкой билета на «Титаник».
После этого спикер парламента Армении Ален Симонян заявил, что страна не планирует выходить из ЕАЭС, поскольку участие в этой организации приносит экономические выгоды. Глава МИД Армении отметил, что не может судить о противоречиях с ЕАЭС в случае вступления в ЕС. По его словам, такой вопрос будет обсужден, если возникнет: «Что будет дальше, разберемся потом. Этот законопроект [о вступлении в ЕС — ред.] ничего другого не предполагает».