31 Հունվար 2025 - 12:05 AMT
Թուրքիայի Մեջլիսի նախկին պատգամավոր, Միջազգային խաղաղության «Քարնեգի» հիմնադրամի ներկայացուցիչ Կարո Փայլանը, խոսելով հայ–թուրքական կարգավորման և հայ–ադրբեջանական բանակցությունների մասին, կարևորել է ԱՄՆ նոր նախագահ Դոնալդ Թրամփի դերը։
Նա հայտարարել է, որ եթե նա կկարողանա համոզել Թուրքիայի և Ադրբեջանի ղեկավարներին, հայտնում է Factor.am-ը։
«Եթե մենք կարողանանք համոզել Թրամփին, նա էլ կկարողանա համոզել էրդողանին և Ալիևին։ Էրդողանին` որ բացի հայ-թուրքական սահմանը, հարաբերությունները կարգավորվեն, Ալիևին էլ՝ որ ճանապարհները բացվեն, որից ինքն էլ կարող է օգտվել, իսկ, եթե չանի՝ պատիժներ կկիրառվեն»,-ասել է նա։
Փայլանի կարծիքով, Ալիևը չի ցանկանում ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը, քանի որ զգում է, որ Հայաստանն ավելի կշահի դրանից։
Ըստ նրա՝ Թրամփը սիրում է հարուստներին, իսկ ԱՄՆ–ում հարուստ հայեր շատ կան՝ «կարող են գնալ, Թրամփին ասել, որ կազմակերպի այս խաղաղության հաստատումը»։
Նա նաև հայտարարել է, որ Թուրքիան կարող է Հայաստանին ցորեն վաճառել, եթե Ռուսաստանը պատժամիջոցներ կիրառի Երևանի դեմ։
«Կարող ենք 40 %-ը Թուրքիայից գնել»,–ասել է նա՝ հավելելով, որ պետք է նվազեցնել կախվածությունը ՌԴ–ից նաև գազի հարցում։
«Պետք է այս իրավիճակը մի փոքր փոխել։ Եթե այս պայմանագիրը կնքվի, գազի 40 %-ն Ադրբեջանից կարող ենք գնել, 30 %-ը` Իրանից, 40 %-ն էլ` Ռուսաստանից։ Նույնն էլ ցորենը»,–ասել է նա։

31 Январь 2025 - 12:14 AMT
Бывший депутат турецкого Меджлиса, представитель Фонда Карнеги за международный мир Каро Пайлан затронул тему нормализации армяно-турецкоих отношений и армяно-азербайджанских переговоров, подчеркнув важную роль нового президента США Дональда Трампа.
По словам Пайлана, если Трампа удастся убедить, он, в свою очередь, сможет повлиять на лидеров Турции и Азербайджана, сообщает Factor.am .
"Если мы сможем убедить Трампа, он сможет убедить Эрдогана и Алиева. Эрдогана — открыть армяно-турецкую границу и наладить отношения, Алиева — открыть транспортные маршруты, от которых он сам может извлечь выгоду. А если откажется — могут последовать санкции," — заявил он.
По мнению Пайлана, президент Азербайджана Ильхам Алиев не хочет подписывать мирный договор, поскольку считает, что Армения получит от него больше преимуществ.
Пайлан также отметил, что Трамп благосклонно относится к состоятельным людям, а в США много богатых армян, которые, "могут обратиться к Трампу и попросить его содействовать установлению мира."
Кроме того, он заявил, что Турция может продавать пшеницу Армении, если Россия введет санкции против Еревана.
"Мы можем закупать 40% пшеницы у Турции," — отметил он, добавив, что Армении необходимо снизить зависимость от России в газовом вопросе.
"Эту ситуацию нужно немного изменить. Если этот договор будет подписан, мы сможем закупать 40% газа в Азербайджане, 30% в Иране и 40% в России. То же касается и пшеницы," — пояснил он.