31 Հունվար 2025 - 14:59 AMT
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովում (ԵԱՏՄ գործադիր մարմին) քննարկման ակտիվ փուլում է գտնվում կրիպտոգրաֆիկ պաշտպանության համատեղ միջոցների մշակման մասին որոշման նախագիծը: Այս մասին Ղազախստանում Digital Almaty ֆորումի ժամանակ հայտարարել է ԵՏՀ նախագահ Բակիտժան Սագինտաևը։
Նրա խոսքով՝ այդ միջոցները կօգնեն ապահովել միության երկրների անվտանգությունը երրորդ երկրների հետ տեղեկատվության փոխանակման ժամանակ, գրում է Sputnik Արմենիան։
Սագինտաևը հիշեցրել է, որ անցած տարի հանձնաժողովում ստեղծվել է մշտադիտարկման կենտրոն, որը հետևում է միության տեղեկատվական ենթակառուցվածքի բոլոր բաղադրիչների գործունեությանը, իսկ այսօր ԵԱՏՄ երկրների կառավարությունների ղեկավարների (որոնք ժամանել են Digfital Almaty ֆորումին և Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին) մասնակցությամբ սկսվել է էլեկտրոնային թվային ստորագրությունների փոխադարձ ճանաչման համակարգի գործարկումը:
Հետագայում, ինչպես նշել է Սագինտաևը, քաղաքացիները կկարողանան համակարգ վերբեռնել դիպլոմները, բժշկական տեղեկանքները, աշխատանքային գրքույկները, և ԵԱՏՄ բոլոր երկրներն ինքնաբերաբար կճանաչեն դրանք։
ԵԱՏՄ համաձայնագրի հիման վրա միության երկրները կարգավորել են կենսաթոշակային ստաժի մասին տվյալների փոխանակումը և ինքնաբերաբար ճանաչում են այն փոխադարձ հիմունքներով, ակտիվորեն փոխգործակցում են մաքսային մարմինները (այդ թվում՝ երրորդ երկրներից ապրանքների տեղափոխման ժամանակ), իրականացվում է ապրանքների որակի և անվտանգության վերաբերյալ փաստաթղթերի էլեկտրոնային ստուգում։ Նախատեսվում է ընդհանուր համակարգը տարածել բեռնատար և ուղևորատար տրանսպորտի, պետական գնումների, բորսայի առևտրի վրա։
Ուշադրություն է դարձվում նաև քաղաքացիների նույնականացման միասնական համակարգի նախագծին։ Այս պահին փորձարկում են Հայաստանն ու Ղրղզստանը։
Digital Almaty համաժողովում, ինչպես նաև հունվարի 30-31-ը Ղազախստանում անցկացվող ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին, Հայաստանի պատվիրակությունը գլխավորում է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։

31 Январь 2025 - 15:07 AMT
Евразийская экономическая комиссия (ЕЭК), являющаяся исполнительным органом ЕАЭС, находится на активной стадии обсуждения создания совместных мер криптографической защиты, заявил председатель ЕЭК Бакытжан Сагинтаев на форуме Digital Almaty в Казахстане.
По его словам, эти меры помогут обеспечить безопасность передачи данных между странами ЕАЭС и третьими государствами, сообщает Sputnik Армения.
Сагинтаев напомнил, что в прошлом году в ЕЭК был создан центр мониторинга, который следит за функционированием всех элементов информационной инфраструктуры союза. В рамках форума Digital Almaty, с участием глав правительств ЕАЭС, был запущен механизм взаимного признания электронных цифровых подписей (ЭЦП).
В будущем граждане смогут загружать в систему дипломы, медицинские справки и трудовые книжки, и они будут автоматически признаваться во всех странах ЕАЭС.
На основе соглашений ЕАЭС уже внедрена автоматическая система признания пенсионного стажа, усилено сотрудничество таможенных служб (включая контроль товаров из третьих стран), а также действует электронная проверка качества и безопасности продукции. В дальнейшем эта система будет распространена на грузовые и пассажирские перевозки, государственные закупки и биржевую торговлю.
Также разрабатывается единая система идентификации граждан, которую в настоящее время тестируют Армения и Кыргызстан.
Делегацию Армении на форуме Digital Almaty и заседании Межправительственного совета ЕАЭС 30-31 января в Казахстане возглавляет вице-премьер Мгер Григорян.