1 Փետրվար 2025 - 08:18 AMT
Թուրքիայի բնակարանային շինարարության վարչության (TOKİ) կողմից նախաձեռնված նոր բնակարանաշինական ծրագրի շրջանակներում Թուրքիայի վերջին հայկական գյուղը՝ Վաքըֆլըն, կանգնած է սեփականազրկման սպառնալիքի առջև։ Հաթայի Սամանդաղ շրջանում գտնվող Վաքըֆլըն կարող է կորցնել իր հողերի, տների և գյուղատնտեսական տարածքների մի մասը՝ լայնածավալ շինարարական ծրագրի պատճառով։
Գյուղացիները մտավախություն ունեն, որ ծրագիրը կհանգեցնի ժողովրդագրական փոփոխությունների, գրում է Ermenihaber-ը։
Bianet-ին տված հարցազրույցում նրանցից մեկը նշել է, որ Վաքըֆլըն դարեր շարունակ գոյություն ունի, և իրենք անհանգստացած են նրա մշակութային ու պատմական ժառանգության վտանգման պատճառով։ Ըստ գյուղացիների, ծրագրի իրագործումը կարող է սպառնալ Վաքըֆլըի՝ որպես Թուրքիայի միակ հայկական գյուղի կարգավիճակին, քանի որ գյուղի տարածքի գրեթե կեսն այս պահին սեփականազրկման վտանգի տակ է։
TOKİ-ի պաշտոնական կայքում հրապարակված տվյալների համաձայն՝ Հըդըրբեյ և Վաքըֆքյոյ թաղամասերում նախատեսվող ծրագիրը ներառում է 1353 բնակարանային միավորի կառուցում։ Առաջին փուլում նախատեսվում է կառուցել 667 բնակարան և առևտրային կենտրոն, իսկ երկրորդ փուլում՝ ևս 686 բնակարան։
Վաքըֆլըի գյուղապետ Պերճ Քարթունը հայտնել է, որ Հաթայի նահանգապետ Մուստաֆա Մասաթլըի հետ ընթացող քննարկումները կօգնեն պարզաբանել ստեղծված իրավիճակը։
Մուսա լեռան շրջանը, ներառյալ Վաքըֆլըն, դարեր շարունակ հայերի ներկայության վկայությունն է։ Տեղի հայկական համայնքի մեծ մասը ստիպված էր հեռանալ 1915 թվականի ցեղասպանության հետևանքով, իսկ հետագայում՝ 1939 թվականին, երբ Թուրքիան բռնակցեց Հաթայը։ Վերջին տարիներին հայկական կորցրած ունեցվածքը վերականգնելու իրավական ջանքերը հանդիպել են խոչընդոտների։ Վաքըֆլըի Հայկական եկեղեցու հիմնադրամը պահանջել է վերադարձնել 36 գույք, որոնք պատմականորեն պատկանել են հայկական համայնքին, սակայն ժամանակի ընթացքում անցել են պետությանը կամ մասնավոր սեփականատերերին։ Չնայած 2022 թվականին Սահմանադրական դատարանը ճանաչել է սեփականության իրավունքի խախտումը, այդ գույքերը դեռ չեն վերադարձվել։

1 Февраль 2025 - 10:17 AMT
Единственная армянская деревня в Турции, Вакыфлы, оказалась под угрозой отчуждения из-за нового жилищного проекта, инициированного Управлением жилищного строительства Турции (TOKİ). В рамках крупномасштабного строительства деревня, расположенная в регионе Муса-Даг, может лишиться значительной части своей территории, жилых домов и сельхозугодий.
Жители опасаются, что этот проект приведет к изменению демографического состава региона, сообщает Ermenihaber.
В интервью Bianet один из жителей подчеркнул, что Вакыфлы существует на протяжении веков, и местные жители обеспокоены угрозой культурному и историческому наследию деревни. По их словам, реализация проекта может поставить под сомнение статус Вакыфлы как единственного армянского села в Турции, поскольку почти половина его территории находится под угрозой отчуждения.
Согласно данным, опубликованным на официальном сайте TOKİ, в районах Хыдырбей и Вакыфкёй планируется построить 1353 жилых единицы. В первом этапе предполагается возведение 667 квартир и торгового центра, а во втором — еще 686 квартир.
Глава деревни Вакыфлы Перч Картун сообщил, что ведутся переговоры с губернатором Хатая Мустафой Масатлы для выяснения сложившейся ситуации.
Регион Муса-Даг, включая Вакыфлы, веками свидетельствует о присутствии армян в этих местах. Большая часть местного армянского населения была вынуждена покинуть регион в 1915 году в результате геноцида, а затем в 1939 году, когда Турция аннексировала Хатай. В последние годы попытки вернуть утраченное армянское имущество сталкивались с юридическими препятствиями. Фонд армянской церкви Вакыфлы требует возврата 36 объектов недвижимости, которые исторически принадлежали армянской общине, но со временем перешли в государственную или частную собственность. Несмотря на то, что в 2022 году Конституционный суд Турции признал нарушение права собственности, эти объекты до сих пор не возвращены.