22 Մայիս 2009 - 12:53 AMT
Մայիսի 23-ին Հայաստանի մայրաքաղաք Երեւանում մեկնարկում է բռնցքամարտի պատանիների աշխարհի առաջնությունը: Հայաստանի Բռնցքամարտի ֆեդերացիայի տվյալներով, առաջնությանը ժամանելու են 48 երկրների հավաքականներ, իսկ մարզիկների թիվը հասնում է 301-ի: Բռնցքամարտի ԱԱ կապակցությամբ, որն առաջին անգամ անցկացվում է Երեւանում, Հայաստանի Բռնցքամարտի ֆեդերացիան մամլո ասուլիս է հրավիրել, որի ժամանակ ՀԲՖ նախագահ Արման Մուրադյանը լիակատար պատրաստակամություն է հայտնել պատվով անցկացնելու պատանիների ԱԱ:
«Բոլոր տեխնիկական աշխատանքներն արդեն ավարտվել են, մնացել են միայն աննշան թերություններ, որոնք մենք կշտկենք մինչեւ վաղը: Ես հուսով եմ, որ մոր ժողովուրդը կօժանդակի հայ պատանիներին առաջիկա առաջնությանը»,- նշել է Մուրադյանը:
ԱԱ անցկացնելու համար Հայաստանի պատրաստականության բարձր մակարդակը նշել է նաեւ ԱԻԲԱ տեխնիկական պատվիրակ Օսվալդո Բիսբալը` ընդգծելով, որ ապագայում Հայաստանում կարելի է անցկացնել նաեւ ազգային հավաքականների Եվրոպայի ու աշխարհի առաջնությունները:
Հայաստանի Բռնցքամարտի ֆեդերացիայի առաջին փոխնախագահ Դերենիկ Գաբրիելյանն իր հերթին նշել է, որ առաջնությունը սպասարկելու են միջազգային կարգի 32 մրցավարներ:
«Մենք ունեցել ենք մրցավարների հետ կապված խնդիրներ: Նախնական պայմանավորվածությամբ առաջնությունը պետք է սպասարկեին 28 մրցավարներ, այդ թվում` երկու հայ մրցավար: Բայց Սիրողական բռնցքամարտի միջազգային ֆեդերացիայի մրցավարական հանձնաժողովի նախագահ Թերրի Սմիթի հետ մեր բանակցությունների արդյունքում ԱԻԲԱ-ն մեզ ընդառաջ գնաց ու միջազգային կարգի եւս 4 մրցավար հատկացրեց` Իտալիայից, Ֆրանսիայից, Իսպանիայից եւ Սիրիայից, որոնց հավաքականները չեն մասնակցում այդ առաջնությանը»,- նշել է Գաբրիելյանը:
Գաբրիելյանը նաեւ նշել է, որ Հայաստանի Բռնցքամարտի ֆեդերացիան հրավերներ է հղել Սիրողական բռնցքամարտի միջազգային ֆեդերացիայի կազմի մեջ բոլոր երկրներին, սակայն համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի պատճառով շատերը հրաժարվել են մասնակցությունից, իսկ որոշներն իրենց հայտերը հետ են վերցրել ամենավերջին պահին:

22 Май 2009 - 12:53 AMT
23 мая в столице Армении Ереване стартует юношеский чемпионат мира по боксу. По данным Федерации бокса Армении на турнир прибудут сборные 48 стран, а число спортсменов достигает до 301. В связи с ЧМ мира по боксу, который впервые проводится в Ереване, Федерация бокса Армении созвала пресс-конференцию, на котором президент армянской федерации бокса Арман Мурадян выразил полную готовность к проведению юношеского ЧМ на должном уровне.
«Все технические работы завершились, остались лишь незначительные недоделки, которые мы исправим к завтрашнему дню. Я надеюсь, что наш народ поддержит армянских юношей в предстоящем турнире», – отметил Мурадян.
Высокий уровень готовности Армении к проведению ЧМ отметил также технический делегат АИБА Освальдо Бисбал, подчеркнув, что в будущем в Армении можно будет проводить также чемпионаты мира и Европы среди национальных сборных.
Первый вице-президент Федерации бокса Армении Дереник Габриелян, в свою очередь, отметил, что турнир будут обслуживать 32 судьи международной категории.
«У нас были трудности, связанные с судьями. По предварительной договоренности турнир должны были обслуживать 28 судей, в том числе две армянских судьи. Но в результате наших переговоров с председателем судейской комиссии международной Федерации любительского бокса Терри Смит, АИБА пошла нам на встречу и откомандировала еще 4 судей международной категории: из Италии, Испании, Франция и Сирии, чьи команды не принимают участия в этом турнире», – отметил Габриелян.
Габриелян также отметил, что Федерация бокса Армении направила приглашения всем странам, входящих в состав Международной Федерации любительского бокса, но по причине мирового финансового кризиса некоторые многие из них отказались от участия, а некоторые сняли свои заявки в самый последний момент.