3 Փետրվար 2025 - 08:49 AMT
Ջերմուկում մեկնարկել են մի քանի մարզաձևերի մրցաշարեր, որոնց թվում են դահուկավազքը, ձնամարտը, շախմատը և սպորտային պարերը։
Առաջին մեդալակիրները դահուկորդներն են։ Տղամարդկանց ազատ ոճի դահուկավազքում ոսկե մեդալակիր է դարձել Հայաստանի հավաքականի անդամ, Օլիմպիական խաղերի կրկնակի մասնակից Միքայել Միքայելյանը, որը ներկայացնում է Աշոցքը։ Երկրորդ տեղը զբաղեցրել է Սպարտակ Ոսկանյանը, իսկ բրոնզե մեդալակիր է դարձել Թադևոս Պողոսյանը, որոնք նույնպես Աշոցքից են, հայտնում է Արմենպրեսը։
Կանանց ազատ ոճի մրցումներում հաղթող է ճանաչվել Հայաստանի բազմակի չեմպիոն Կատյա Գալստյանը՝ Աշոցքից։ Երկրորդ տեղում Վասելինա Խաչատուրյանն է Սոչիից, իսկ երրորդ տեղը զբաղեցրել է Ռոզա Սիմոնյանը Գյումրիից։
Համահայկական ձմեռային երկրորդ խաղերի ամենամեծ աշխարհագրությունը ընդգրկել է շախմատի մրցաշարը, որը մեկնարկել է փետրվարի 2-ին և կեզրափակվի 6-ին:
Խաղերին ընդհանուր առմամբ մասնակցում է 210 շախմատիստ՝ Հայաստանի տարբեր մարզերից, Ռուսաստանի տարբեր քաղաքներից և եվրոպական երկրներից։ Մրցաշարում տարիքային սահմանափակում չկա, իսկ շախմատիստները ուժերը չափում են արագ շախմատի ձևաչափով, որը բաղկացած է 9 տուրից։
Համահայկական ձմեռային առաջին խաղերն անցկացվել էին 2014 թվականին։ 11 տարի անց մեկնարկած երկրորդ խաղերին մասնակցում է 1348 մարզիկ՝ ներկայացնելով 18 երկիր և 88 քաղաք։ Համեմատության համար՝ առաջին խաղերին, որոնք անցկացվել էին Ծաղկաձորում, մասնակցել էր 430 պատվիրակ՝ աշխարհի 11 պետության 22 քաղաքից։
Համահայկական ձմեռային երկրորդ խաղերի ընթացքում նախատեսված են նաև հոկեյի, դահուկավազքի, լեռնադահուկային սպորտի, սնոուբորդի, շախմատի, ձնամարտի և սպորտային պարերի մրցումներ։ Մի շարք մարզաձևերի՝ սնոուբորդի, լեռնադահուկի և հոկեյի մրցաշարերը կանցկացվեն Ապարանի տարածաշրջանում և Երևանում։

Первые медалисты вторых Панармянских зимних игр уже известны.
Первыми медалями наградили лыжников. В мужской гонке свободным стилем золотую медаль завоевал Микаэл Микаэлян – двукратный участник Олимпийских игр, представляющий сборную Армении и родом из Ашоцка. Серебро досталось Спартаку Восканяну, а бронза – Тадевосу Погосяну, также из Ашоцка, сообщает Арменпресс.
В женской гонке свободным стилем золото выиграла Катя Галстян – многократная чемпионка Армении из Ашоцка. Серебро досталось Васелине Хачатурян из Сочи, а бронзу завоевала Роза Симонян из Гюмри.
Шахматный турнир, стартовавший 2 февраля, завершится 6 февраля и собрал самое широкое географическое представительство среди всех соревнований.
В турнире участвуют 210 шахматистов из различных регионов Армении, городов России и стран Европы. Возрастных ограничений нет, соревнования проходят в формате быстрых шахмат из девяти туров.
Первые Панармянские зимние игры прошли в 2014 году. В нынешних соревнованиях участвуют 1 348 спортсменов из 18 стран и 88 городов. Для сравнения, в первых играх, состоявшихся в Цахкадзоре, соревновались 430 участников из 22 городов 11 стран.
В программе игр – хоккей, лыжные гонки, горнолыжный спорт, сноуборд, шахматы, снежные бои и спортивные танцы. Часть соревнований, в том числе по сноуборду, горным лыжам и хоккею, пройдет в Апаране и Ереване.