ԱՄՆ Կոնգրեսը հյուրընկալել է Կրոնական ազատությունների միջազգային գագաթնաժողովի շրջանակում մի շարք քննարկումներ, որոնց ընթացքում բանախոսները բարձրաձայնել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների, Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների, ԼՂ-ում հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ սպառնալիքների մասին՝ կոչ անելով ամերիկյան գործող վարչակազմին միջոցներ ձեռնարկել այս հարցերի շուրջ:
Կոնգրեսական Քրիս Սմիթը, խոսելով հայկական հիմնախնդիրների մասին, քննադատության է ենթարկել ԱՄՆ նախորդ վարչակազմի վարած քաղաքականությունը, մասնավորապես՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայության հարցում, դատապարտել է Թուրքիային՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտման, իսկ Ադրբեջանին՝ Լեռնային Ղարաբաղում իրականացրած էթնիկ զտման համար, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
«Ես երկու անգամ հանդիպել եմ Ալիևի հետ՝ դեմ առ դեմ իր աշխատասենյակում, և բանավիճել նրա հետ՝ հայ ժողովրդի նկատմամբ նրա վարած քաղաքականության և մարդու իրավունքների հարցում որդեգրած մոտեցումների համար, մասնավորապես՝ Լեռնային Ղարաբաղում: Կարծում եմ, որ մենք պետք է խորացնենք մեր բարեկամությունն ու համագործակցությունը Հայաստանի ժողովրդի հետ, և դա միանգամայն պարզ դարձնենք»,-ասել է կոնգրեսական Սմիթը:
Հայաստանին վերաբերող քննարկման ընթացքում բանախոսները բարձրաձայնել են Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների, Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ու կալանավորվածների, Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ սպառնալիքների մասին՝ կոչ անելով ամերիկյան գործող վարչակազմին միջոցներ ձեռնարկել այս հարցերի շուրջ:
Վաշինգտոնի Հայ Դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանի խոսքով՝ Թրամփի վարչակազմի առաջին օրերին տեղի ունեցող այս գագաթնաժողովը հնարավորություն է փոխել նախորդ վարչակազմի որդեգրած քաղաքականությունը՝ այն դարձնելով ավելի պատասխանատու: Նա հույս ունի, որ գործող վարչակազմը պատժամիջոցներ կսահմանի Ադրբեջանի դեմ, կկիրառի Բաքվին ռազմականն օգնությունն արգելող 907 բանաձևը, ջանքեր կգործադրի Ադրբեջանում պահվող հայ կալանավորված անձանց ազատ արձակելու և Լեռնային Ղարաբաղ հայ ազգաբնակչության արժանապատիվ վերադարձի ուղղությամբ:
Գագաթնաժողովի աշխատանքները կմեկնարկեն փետրվարի 4-ից։ Գագաթնաժողովին ելույթով հանդես կգա նաև Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով այցով գտնվում է Վաշինգտոնում:

В Конгрессе США в рамках Международного саммита по вопросам религиозной свободы состоялись обсуждения, в ходе которых выступавшие подняли вопрос о правах армян Нагорного Карабаха, положении армянских военнопленных в Азербайджане и угрозах армянскому культурному наследию. Участники призвали администрацию США предпринять меры по этим вопросам.
Конгрессмен Крис Смит, говоря об армянских вопросах, раскритиковал политику предыдущей администрации США в отношении Нагорного Карабаха, осудил Турцию за отрицание Геноцида армян, а Азербайджан – за этнические чистки в регионе, передает «Голос Америки».
"Я дважды встречался с Алиевым в его офисе и спорил с ним по поводу его политики в отношении армянского народа и его подхода к правам человека, особенно в Нагорном Карабахе. Я считаю, что мы должны углубить нашу дружбу и сотрудничество с народом Армении и ясно это обозначить," – заявил конгрессмен Смит.
В ходе обсуждений, касающихся Армении, спикеры вновь призвали администрацию США принять меры в отношении прав армян Нагорного Карабаха, положения армянских военнопленных и заключенных в Азербайджане, а также защиты армянского культурного наследия.
Исполнительный директор Армянского национального комитета Америки (ANCA) Арам Амбарян отметил, что саммит дает возможность изменить политику США в сторону большей ответственности. Он выразил надежду, что администрация введет санкции против Азербайджана, применит статью 907 Закона о поддержке свободы, ограничивающую военную помощь Баку, а также будет добиваться освобождения армянских заключенных в Азербайджане и достойного возвращения армян в Нагорный Карабах.
Работа саммита начнется 4 февраля. Премьер-министр Армении Никол Пашинян, находящийся с визитом в Вашингтоне, выступит с речью на мероприятии.