5 Փետրվար 2025 - 08:17 AMT
Նա հայտարարել է, որ ակնհայտորեն հնարավոր չէ ունենալ իրական և աճող անկախություն, բարգավաճում և անվտանգություն առանց խաղաղության։ Հայաստանում մարդիկ այնքան էլ լավատես չեն խաղաղության օրակարգի առումով:
Վարչապետն ասել է նաև, որ խաղաղության պայմանագրի նախագծում կային շատ զգայուն թեմաներ, բայց այդ բոլոր հարցերի շուրջ արդեն կա համաձայնություն:
«Խաղաղությունն առանցքային է նույնիսկ ժողովրդավարության համար, որովհետև մենք չենք կարող ունենալ ժողովրդավարություն պատերազմի միջավայրում։ Կարող եմ ասել, որ պատմական գործոններով պայմանավորված, Հայաստանում մարդիկ այնքան էլ լավատես չեն խաղաղության օրակարգի առումով»,–ասել է նա։
Նշելով, որ Ադրբեջանի հետ բանակցություններում խաղաղության պայմանագրի 17 կետից 15-ի մասով համաձայնություն կա՝ վարչապետն ասել է, որ կետերից մեկը վերաբերում է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի երկայնքով երրորդ կողմի ուժերի տեղակայմանը, մյուսը՝ մեկը մյուսի դեմ իրավական կառույցներում ներկայացրած բողոքներին
«Ադրբեջանն առաջարկում է արգելք դնել սահմանի երկայնքով երրորդ կողմի ուժերի տեղակայման վրա՝ նկատի ունենալով Եվրոպական քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը։ Մենք Ադրբեջանի այս ցանկությունն ի գիտություն ենք ընդունում և հանդես ենք եկել մեր սեփական առաջարկով, ինչը ենթադրում է կիրառել այդ կետը միայն սահմանի սահմանազատված հատվածներում։ Այսինքն, եթե մենք սահմանազատել ենք տվյալ հատվածը, դա նշանակում է, որ այդտեղ չպետք է ներկա լինի երրորդ կողմի ուժ։ Այսպիսով, մենք մեր առաջարկը ներկայացրել ենք գրավոր կերպով և սպասում ենք Ադրբեջանի արձագանքին»,–ասել է նա։
Խոսելով իրավական կառույցներում միմյանց դեմ բողոքների մասին՝ նա նշել է, որ գաղափարն այն է, որ բոլոր այդ բողոքները չեղարկվեն։
«Ընդհանուր առմամբ, մենք այս գաղափարին ևս դեմ չենք, բայց մեր առաջարկը կայանում է ոչ միայն այդ բողոքները չեղարկելու մեջ, այլ նաև երկկողմ հարաբերություններում այդ հարցերը ևս չբարձրացնելու մեջ։ Հակառակ դեպքում տարօրինակ իրավիճակ կարող է ստեղծվել, երբ օրինակ` ինչ-որ հարց չեղարկվում է միջազգային կառույցի դատից, բայց կողմերից մեկը փորձում է այդ հարցը սեղանին դնել երկկողմ հարաբերություններում և կողմերից մեկը կարող է այդ հարցն օգտագործել սրումներ հրահրելու համար։ Այդ դեպքում արդեն հնարավոր չի լինի այդ հայցը փոխանցել միջազգային կառույցներին։ Մենք այդ գաղափարին էլ դեմ չենք։ Մենք առաջարկում ենք վերջ դնել կոնֆլիկտային հարցերի շուրջ հետագա քննարկումներին և բացել երկկողմ հարաբերությունների նոր դարաշրջան՝ սկսելով նոր ու մաքուր էջից։
Սա նշանակում է, որ խաղաղության պայմանագրի նախագծի բոլոր կարևոր հարցերն արդեն համաձայնեցված են։ Այդ նախագծում կային շատ խորը և զգայուն թեմաներ, բայց այդ բոլոր հարցերի շուրջ արդեն կա համաձայնություն։ Օրինակ, Հայաստանը և Ադրբեջանը համաձայնել են ճանաչել մեկը մյուսի տարածքային ամբողջականությունը՝ հիմնվելով Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Ադրբեջանի սահմանների վրա։
Մենք համաձայնեցրել ենք ունենալ մի այնպիսի դրույթ, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը չունեն միմյանցից տարածքային պահանջներ և ապագայում ևս նման պահանջներ չեն բարձրացնի։ Սա փաստացի ապագա խաղաղության անկյունաքարն է և դրա շուրջ ամեն ինչ համաձայնեցված է։ Ինչո՞ւ եմ սա ասում, որովհետև դա ակնհայտ է դարձնում այն, որ այժմ խաղաղությունն ավելի քան հասանելի է, և հիմա միայն քաղաքական կամք է հարկավոր խաղաղության պայմանագրի նախագիծն ավարտին հասցնելու, ստորագրելու ու կայուն խաղաղության հասնելու համար»,–ասել է նա։

5 Февраль 2025 - 11:47 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян посетил Атлантический совет в Вашингтоне, где выступил с речью и ответил на вопросы Джона Хербста, старшего директора Евразийского центра Атлантического совета и бывшего посла США в Узбекистане и Украине.
Он заявил, что подлинная и растущая независимость, процветание и безопасность невозможны без мира. «В Армении люди не очень оптимистично настроены по поводу повестки мира», — отметил Пашинян.
Премьер-министр также упомянул, что в проекте мирного договора содержалось много чувствительных тем, но по всем этим вопросам уже достигнуты соглашения.
«Мир имеет решающее значение даже для демократии, потому что мы не можем иметь демократию в условиях войны. Могу сказать, что из-за исторических факторов люди в Армении не очень оптимистично настроены по поводу повестки мира», — сказал он.
Отметив, что в переговорах с Азербайджаном по мирному договору достигнуто согласие по 15 из 17 пунктов, премьер-министр заявил, что один из пунктов касается размещения сил третьих сторон вдоль армяно-азербайджанской границы, а другой — жалоб, поданных друг против друга в юридических структурах.
«Азербайджан предлагает запретить размещение сил третьих сторон вдоль границы, имея в виду гражданскую мониторинговую миссию Европейского союза. Мы признаем желание Азербайджана и выдвинули собственное предложение, которое предполагает применение этого пункта только в демаркированных участках границы. То есть, если мы демаркировали определенный участок, это означает, что там не должны присутствовать силы третьих сторон. Таким образом, мы представили наше предложение в письменной форме и ожидаем ответа Азербайджана», — сказал он.
Говоря о жалобах друг против друга в юридических структурах, он отметил, что идея заключается в отмене всех таких жалоб.
«В целом, мы не против этой идеи, но наше предложение заключается не только в отмене этих жалоб, но и в том, чтобы не поднимать эти вопросы в двусторонних отношениях. В противном случае может возникнуть странная ситуация, когда, например, определенный вопрос отменяется из суда международной структуры, но одна из сторон пытается поставить этот вопрос на повестку дня в двусторонних отношениях и может использовать его для провокации напряженности. В таком случае уже не будет возможности передать этот иск в международные структуры. Мы не против этой идеи. Мы предлагаем положить конец дальнейшим обсуждениям конфликтных вопросов и открыть новую эру двусторонних отношений, начиная с новой и чистой страницы.
Это означает, что все важные вопросы проекта мирного договора уже согласованы. В этом проекте были очень глубокие и чувствительные темы, но по всем этим вопросам уже достигнуты соглашения. Например, Армения и Азербайджан согласились признать территориальную целостность друг друга на основе границ Советской Армении.