Ամերիկյան Quincy Institute-ի համահիմնադիր, փոխտնօրեն Տրիտա Պարսին անդրադարձել է Մերձավոր Արևելքի իրադարձությունների ազդեցությանը Հարավային Կովկասի վրա, Իրանի իրականացրած քաղաքականությանը տարբեր ուղղություններով, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում և հատկապես Հայաստանում ԱՄՆ-ի հետաքրքրություններին։
Նա նշել է, որ նախկինում Իրանը և Ռուսաստանը ավելի ազդեցիկ էին տարածաշրջանում, և եթե այդ երկու երկրներն այսօր այդքան թուլացած չլինեին, հնարավոր է՝ Հարավային Կովկասի ներկա պատկերը այլ լիներ, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Իմ դիտարկումներով՝ թուրքերն ակնհայտորեն աջակցում են ադրբեջանցիներին, սակայն ադրբեջանցիներն ավելի ագրեսիվ են, քան թուրքերն են ուզում լինել։
Բացի այդ, կա ևս մեկ գործոն, որը բարդացնում է իրավիճակը։ Ադրբեջանը ռազմական առումով ամբողջովին կախված է Իսրայելից։ Նրանք չափազանց մտերիմ են Իսրայելի հետ, մինչդեռ Թուրքիան և Իսրայելը հակամարտում են Պաղեստինի հարցում։ Սա մեծ ճկունություն կպահանջի, որպեսզի չառաջանան առճակատումներ կամ առնվազն լարվածության մեծացում»,–ասել է նա։
Փորձագետը նշել է նաև, որ Ալիևի կառավարությունը ո՛չ նրա թշնամիների, ո՛չ էլ նույնիսկ նրա ընկերների կողմից չի դիտարկվում որպես հասունացած դերակատար։
«Սա մի բան է, որի շուրջ գրեթե բոլորը համաձայն են։ Բացի այդ, այն փաստը, որ նա այդքան կախված է Իսրայելից և սերտ հարաբերություններ ունի վերջինի հետ, մեծացնում է հավանականությունը, որ Իսրայելը նրան ճնշման տակ կդնի որոշակի քայլերի դիմելու համար՝ որպես Իրան-Իսրայել լայնածավալ հակամարտության մի մաս»,–ասել է նա։
Պարսին անդրադարձել է նաև Թուրքիա-Իրան հարաբերություններին՝ նշելով, որ դրանք միշտ էլ եղել են լարված, սակայն պահպանել են որոշակի կայունություն։
«Երկու երկրները հասկանում են, որ մաքսիմալիստական մոտեցումը միմյանց նկատմամբ չի աշխատի։ Նրանք կարող են մրցակցել Սիրիայում, բայց համագործակցել մեկ այլ տեղ։ Սակայն ներկայումս ուժերի հարաբերակցությունը փոխվում է։ Ադրբեջանն ավելի ագրեսիվ է դարձել, Թուրքիան՝ ավելի համարձակ։ Իրանի համար սա կարող է լուրջ մարտահրավեր դառնալ», – ընդգծել է վերլուծաբանը։
Նրա դիտարկմամբ, Թուրքիան հզորացրել է իր ազդեցությունը Կովկասում, մինչդեռ Իրանի մտահոգությունները Էրդողանի նեոօսմանյան հավակնությունների վերաբերյալ աճում են։
Անդրադառնալով ԱՄՆ-ի դերակատարությանը՝ Պարսին նշել է, որ Վաշինգտոնի առաջնահերթությունը եղել է Կովկասում Ռուսաստանի դիրքերի թուլացումը, սակայն այս մոտեցումը կարող է փոփոխվել Թրամփի վարչակազմի օրոք։
«Բայդենի վարչակազմը փորձել է Հայաստանը դիտարկել որպես Ռուսաստանին խնդիրներ ստեղծելու գործիք։ Սակայն Թրամփի վարչակազմը կարող է այս տարածաշրջանին շատ ավելի քիչ ուշադրություն դարձնել։ Սա նշանակում է, որ ամերիկյան քաղաքականությունը կա՛մ կշարունակվի իներցիայով, կա՛մ կփոխվի՝ կախված նրանից, թե արդյոք Թրամփի թիմը ընդհանրապես հետաքրքրված կլինի Կովկասով», – ասել է նա։
Ըստ փորձագետի, Թրամփի թիմում կան մարդիկ, որոնք իրենց բնորոշում են որպես «քրիստոնյա ազգայնականներ», ինչը կարող է բերել նրան, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի հակամարտությունը նրանց օրակարգում ձեռք բերի կրոնական նշանակություն։
Իրանի հնարավոր արձագանքը այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցում, ըստ Պարսիի, մնում է բարդ և անկանխատեսելի։
«Այն, որ Իրանը թուլացել է, չի նշանակում, որ նա պատրաստ է զիջել այս հարցում։ Պատմականորեն դա կարմիր գիծ է եղել, և եթե Իրանը նահանջի այստեղ, դա կարող է վտանգավոր նախադեպ ստեղծել, որը կասկածի տակ կդնի նաև իր այլ առաջնահերթությունները», – նշել է նա։
Ըստ փորձագետի, Իրանը կարող է ստիպված լինել կենտրոնացնել իր ռեսուրսները հենց այս ուղղությամբ, եթե զգա, որ «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցում իրական վտանգ է սպառնում իր շահերին։

Соучредитель и заместитель директора американского Quincy Institute Трита Парси проанализировал влияние событий на Ближнем Востоке на Южный Кавказ, политику Ирана в различных направлениях, а также интересы США в регионе, особенно в Армении.
Он отметил, что ранее Иран и Россия имели большее влияние в регионе, и если бы эти две страны не были сегодня столь ослаблены, нынешняя ситуация на Южном Кавказе могла бы сложиться иначе, сообщает «Арменпресс».
«По моим наблюдениям, турки явно поддерживают азербайджанцев, однако азербайджанцы ведут себя агрессивнее, чем этого хотят турки.
Кроме того, есть еще один фактор, усложняющий ситуацию. Азербайджан в военном плане полностью зависит от Израиля. У него чрезвычайно тесные связи с Израилем, тогда как Турция и Израиль конфликтуют по палестинскому вопросу. Это потребует большой гибкости, чтобы избежать столкновений или хотя бы роста напряженности», — отметил он.
Эксперт также подчеркнул, что правительство Алиева не рассматривается как зрелый игрок ни его противниками, ни даже его союзниками.
«Это тот редкий случай, когда практически все согласны. Кроме того, тот факт, что Алиев настолько зависит от Израиля и поддерживает с ним тесные отношения, повышает вероятность того, что Израиль будет оказывать на него давление для принятия определенных решений в рамках более масштабного конфликта между Израилем и Ираном», — сказал он.
Парси также затронул отношения Турции и Ирана, отметив, что, несмотря на их постоянную напряженность, между ними сохраняется определенная стабильность.
«Обе страны понимают, что максималистский подход друг к другу не сработает. Они могут соперничать в Сирии, но сотрудничать в других местах. Однако сейчас соотношение сил меняется. Азербайджан становится более агрессивным, Турция — более смелой. Для Ирана это может стать серьезным вызовом», — подчеркнул аналитик.
По его словам, Турция усилила свое влияние на Кавказе, в то время как обеспокоенность Ирана неоосманскими амбициями Эрдогана растет.
Говоря о роли США, Парси отметил, что приоритетом Вашингтона было ослабление позиций России на Кавказе, но этот подход может измениться при администрации Трампа.
«Администрация Байдена пыталась рассматривать Армению как инструмент для создания проблем России. Однако администрация Трампа может уделять этому региону гораздо меньше внимания. Это означает, что американская политика либо продолжится по инерции, либо изменится в зависимости от того, будет ли команда Трампа вообще интересоваться Кавказом», — заявил он.
По мнению эксперта, в окружении Трампа есть люди, называющие себя «христианскими националистами», что может привести к тому, что конфликт между Арменией и Азербайджаном приобретет для них религиозное значение.
Что касается возможной реакции Ирана на так называемый «Зангезурский коридор», Парси отметил, что этот вопрос остается сложным и непредсказуемым.
«Ослабление Ирана не означает, что он готов уступить в этом вопросе. Исторически это было красной линией, и если Иран отступит здесь, это создаст опасный прецедент, который может поставить под угрозу и другие его приоритеты», — подчеркнул он.
По мнению эксперта, если Иран почувствует реальную угрозу своим интересам в вопросе «Зангезурского коридора», он может быть вынужден сосредоточить свои ресурсы именно в этом направлении.