Աթենքում տեղի է ունեցել ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 33-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր ընդունելություն, հայտնում է Հունաստանում Հայաստանի դեսպանատունը։
Փետրվարի 4-ին Հունաստանի ցամաքային զորքերի «Սպայի Տանը» կայացած հանդիսավոր միջոցառումը, որին մասնակցել են Հունաստանի Պաշտպանության նախարար Նիկոլաոս Դենդիասը, Հունաստանի ՊՆ և Գլխավոր շտաբի բարձր սպայակազմը, պետական այլ գերատեսչությունների բաձրաստիճան պաշտոնյաներ, Ազգային Ժողովի պատգամավորներ, Հունաստանում հավատարմագրված երկու տասնյակից ավելի դեսպաններ և դիվանագետներ, ռազմական կցորդներ, հունահայ համայնքի հոգևոր դասի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև հասարարական գործիչներ և հունահայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Հունաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը և ՀՀ ռազմական կցորդ, փոխգնդապետ Արմեն Միրզաբեկյանը:
Մկրտչյանը նշել է, որ Հայոց բանակը հանդիսանում է ՀՀ ինքնիշխանության և անկախության կարևորագույն գործոններից մեկը և որքան ինքնաբավ և ուժեղ է բանակն, այդքան ուժեղ և ինքնաբավ է պետությունը»: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի զինված ուժերի բարեփոխումների և արդիականացման ծրագրերը նպատակ ունեն բարձրացնելու երկրի պաշտպանունակությունը:
Դեսպանն անդրադարձել է Հայաստանի և Հունաստանի պաշտպանության նախարարությունների ու Գլխավոր շտաբերի միջև հաստատված ամուր կապերին, որոնք տարիների ընթացքում ընդլայնվել են՝ ներառելով բարձր մակարդակի հանդիպումներ, զորավարժանքներ ու վերապատրաստման ծրագրեր: Այս համատեքստում նա առանձնացրել է նաև Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ համագործակցությունը:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել նաև այն փաստին, որ հայկական զինված ուժերի զինծառայողները տարիներ շարունակ ռազմական կրթություն են ստանում Հունաստանի ռազմական ակադեմիաներում: Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել Հունաստանի Գլխավոր շտաբին և ԱԳՆ-ին՝ Հայաստանի խնդրանքին ընդառաջելու և հյուսիսային ու հյուսիս-արևելյան շրջաններում հեղեղումներից վնասված հատվածների համար երեք կամուրջ տրամադրելու համար:
Իր խոսքում դեսպանը հիշատակել է 2020 թվականի ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով զոհված մայոր Մկրտիչ Հակոբյանին, ով ավարտել էր Հունաստանի «Էվելպիդոն» ռազմական ակադեմիան, ինչպես նաև 1994 թվականին զոհված Արմեն Սաղոյանի ընտանիքի կորուստը՝ կարևորելով նրանց հարազատների ներկայությունը միջոցառմանը:
ՀՀ ռազմական կցորդ փոխգնդապետ Արմեն Միրզաբեկյանն իր խոսքում շեշտել է ռազմական կրթության դերն ու նոր համագործակցությունների ձևավորումը, որոնք ուղղված են ՀՀ Անվտանգության խորհրդի կողմից սահմանված ուղենիշների իրագործմանը:
Նա կարևորել է միջազգային գործընկերների, մասնավորապես՝ Հունաստանի ներդրումը Հայաստանի ռազմական համակարգի բարեփոխումների գործընթացում՝ համագործակցությունը որակելով որպես «համագործակցություն առանց սահմանների, որտեղ «ոչ» բառը գրեթե բացակայում է»:

6 Февраль 2025 - 09:07 AMT
В Афинах состоялся торжественный прием, посвященный 33-й годовщине создания вооруженных сил Армении, сообщает посольство Армении в Греции.
4 февраля в «Доме офицеров» сухопутных войск Греции прошло торжественное мероприятие, в котором приняли участие министр обороны Греции Николаос Дендиас, высокопоставленные представители Министерства обороны и Генерального штаба Греции, руководители других государственных ведомств, депутаты парламента, более двадцати аккредитованных в Греции послов и дипломатов, военные атташе, представители армянского духовенства в Греции, а также общественные деятели и представители армянской общины.
С приветственными речами выступили чрезвычайный и полномочный посол Армении в Греции Тигран Мкртчян и военный атташе Армении, подполковник Армен Мирзабекян.
Посол Мкртчян отметил, что армянская армия является одним из ключевых факторов суверенитета и независимости Армении, подчеркнув: «Чем более самодостаточной и сильной является армия, тем сильнее и независимее государство». Он также выделил программы реформ и модернизации вооруженных сил, направленные на укрепление обороноспособности страны.
Дипломат подчеркнул прочные связи между министерствами обороны и генеральными штабами Армении и Греции, которые за последние годы значительно расширились, охватывая встречи на высоком уровне, совместные учения и программы подготовки. В этом контексте он особо выделил трехстороннее сотрудничество Армении, Греции и Кипра.
Особое внимание было уделено тому, что армянские военнослужащие на протяжении многих лет проходят обучение в военных академиях Греции. Посол выразил благодарность Генеральному штабу и Министерству иностранных дел Греции за предоставление по запросу Армении трех мостов для участков, пострадавших от наводнений в северных и северо-восточных районах страны.
В своей речи посол также почтил память майора Мкртича Акопяна, выпускника греческой военной академии «Эвельпидон», погибшего в 2020 году во время азербайджанской агрессии, а также Армена Сагояна, погибшего в 1994 году, подчеркнув важность присутствия их семей на мероприятии.
Военный атташе Армении подполковник Армен Мирзабекян отметил значимость военного образования и формирования новых партнерств в соответствии с приоритетами Совета безопасности Армении.
Он также подчеркнул вклад международных партнеров, особенно Греции, в процесс реформирования армянской военной системы, назвав сотрудничество «партнерством без границ, где слово "нет" практически отсутствует».