Երևանը չի կարող դադարեցնել հայերի դեմ հանցագործությունների հետաքննությունը ՄՔԴ-ում, թեև իրավունք ունի հետ վերցնել հայցերը։ Այդ մասին իր տեսաուղերձում հայտարարել է Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Ցանկացած դեպքում դատախազն իրավունք ունի շարունակել հանցագործությունների վերաբերյալ հետաքննությունն իրավասության տարածման պահից ՝ 2021 թվականի մայիսի 10-ից, և հետկանչից հետո մեկ տարվա ընթացքում»,- ասել է նա։
Հայաստանի իշխանությունները մեկ տարի առաջ վավերացրել է ՄՔԴ-ի Հռոմի ստատուտը՝ պատճառաբանելով, որ դա նրանց թույլ կտա դատարանում հայցեր ներկայացնել Բաքվի ագրեսիայի և ռազմական հանցագործությունների դեմ, ներառյալ 2021-2022 թթ Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներխուժումը։
Փաշինյանը Վաշինգտոնում, խոսելով խաղաղության պայմանագրի չհամաձայնեցված 2 կետի մասին, ասել է, որ դրանցի մեկը իրավական կառույցներում միմյանց դեմ բողոքների չեղակումն է։
«Ընդհանուր առմամբ, մենք այս գաղափարին դեմ չենք, բայց մեր առաջարկը կայանում է ոչ միայն այդ բողոքները չեղարկելու մեջ, այլ նաև երկկողմ հարաբերություններում այդ հարցերը ևս չբարձրացնելու մեջ։ Հակառակ դեպքում տարօրինակ իրավիճակ կարող է ստեղծվել, երբ օրինակ` ինչ-որ հարց չեղարկվում է միջազգային կառույցի դատից, բայց կողմերից մեկը փորձում է այդ հարցը սեղանին դնել երկկողմ հարաբերություններում»,–ասել է նա։

Бывший прокурор Международного уголовного суда (МУС) Луис Морено Окампо заявил, что Ереван не может остановить расследование преступлений против армян в МУС, хотя имеет право отозвать свои жалобы. Он подчеркнул, что прокурор сохраняет право продолжать расследование с момента установления юрисдикции 10 мая 2021 года и в течение года после любого отзыва.
Год назад армянские власти ратифицировали Римский статут МУС, утверждая, что это позволит им подавать иски в суд против агрессии и военных преступлений Баку, включая вторжение 2021-2022 годов в Республику Армения.
В Вашингтоне Пашинян, обсуждая два нерешенных пункта мирного соглашения, отметил, что один из них — это отмена жалоб друг против друга в правовых структурах. Он отметил, что, хотя они не против этой идеи, их предложение включает не только отмену этих жалоб, но и не поднимать эти вопросы в двусторонних отношениях. В противном случае может возникнуть странная ситуация, когда, например, вопрос отзывается из суда международного органа, но одна из сторон пытается поднять его в двусторонних отношениях.