7 Փետրվար 2025 - 08:18 AMT
Ադրբեջանի վարչակարգը շարունակում է ոչնչացնել Արցախի համաքրիստոնեական նշանակություն ունեցող պատմաճարտարապետական կոթողները, ամբոջական բնակավայրեր և բնակելի թաղամասեր: Հերթական թիրախը դարձել է Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Մարիամաձոր գյուղը, հայտնում է Հայկական լեռնաշխարհի մշակութային ժառանգության օմբուդսմեն ֆեյսբուքյան էջը։
Նշվում է, որ այդ մասին հայտնի է դարձել տելեգրամյան ալիքում 2025 թ. փետրվարի 4 –ին հրապարակած լուսանկարից:
«Այս բոլոր փաստերը ևս մեկ անգամ վկայում են, որ Արցախի տարածքում գտնվող ամբողջ համամարդկային արժեք ներկայացնող ժառանգությունը գտնվում է ամբողջական ոչնչացման և յուրացման վտանգի տակ, ինչը նույնպես ցեղասպանության դրսևորում է»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ Արցախում հայկական մշակութային ժառանգության հանդեպ կատարվող վանդալիզմը արձանագրում են նաև միջազգային գիտական կենտրոնները, որոնք կարևոր հիմք են տալիս ադրբեջանական` ցեղասպան և ահաբեկիչ պետությանը միջազգային դատարանի առաջ կանգնեցնելու համար։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ստեփանակերտի Սարոյան փողոցն ամբողջությամբ թալանվել է ադրբեջանցիների կողմից։ Քանդվում են տները, այդ թվում նաև դեպի Ալեք Մանուկյանի փողոց տանող հատվածը, որը մի ամբողջ թաղամաս է կազմում:

Азербайджан продолжает уничтожать историко-архитектурные памятники общехристианского значения, целые поселения и жилые кварталы в Арцахе.
Очередной целью стало село Мариамадзор в Гадрутском районе Арцаха, сообщает страница омбудсмена культурного наследия Армянского нагорья в Facebook.
Отмечается, что об этом стало известно из фотографии, опубликованной в Telegram-канале 4 февраля 2025 года. «Все эти факты еще раз свидетельствуют о том, что все наследие, представляющее универсальную ценность, находящееся на территории Арцаха, находится под угрозой полного уничтожения и присвоения, что также является проявлением геноцида», — говорится в сообщении.
Указывается, что акты вандализма в отношении армянского культурного наследия в Арцахе фиксируются также международными научными центрами, которые предоставляют важную основу для привлечения геноцидного и террористического государства Азербайджан к международному суду.
Ранее стало известно, что улица Сарояна в Степанакерте была полностью разграблена азербайджанцами. Дома сносятся, включая участок, ведущий к улице Алек Манукяна, который составляет целый квартал.