Իրանում Հայաստանի դեսպան Գրիգոր Հակոբյանը հանդիպել է ԻԻՀ գլխավոր շտաբի պետի՝ միջազգային հարցերով տեղակալ, բրիգադի գեներալ Մոհամմադ Ահադիի հետ՝ քննարկվել են ՀՀ և Իրանի երկկողմ բազմոլորտ օրակարգին, ինչպես նաև տարածաշրջանային զարգացումներին առնչվող հարցեր:
Իրանցի բարձրաստիճան զինվորական պաշտոնյան վերահաստատել է ՀՀ տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ Թեհրանի հստակ ու անփոփոխ դիրքորոշումը, հայտնում է Իրանում ՀՀ դեսպանությունը։
«Բրիգադի գեներալ Մոհամմադ Ահադին շնորհավորել է Գրիգոր Հակոբյանին դեսպանի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և ընդգծել, որ հարևանների հետ հարաբերությունները խորացնելու քաղաքականության շրջանակում ԻԻՀ համար առանձնակի նշանակություն ունի կապերի զարգացումը ՀՀ հետ:
Դեսպան Հակոբյանը զրուցակցին է ներկայացրել տարածաշրջանային խաղաղությանն ու կայունությանը միտված ՀՀ կառավարության ջանքերը, և նշել, որ այդ համապատկերում առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում հարաբերությունների առավել խորացումը հարևան ու բարեկամ Իրանի հետ»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին ասել է, որ Իրանը դեմ չէ Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը, սակայն դա պետք է արվի երկրների ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքները հարգելու հիման վրա։Նա նաև ասել է, որ Իրանը տարածաշրջանի միակ երկիրն է, որ այսպես կոչված միջանցքի հարցում Հայաստանի հետ նույն դիրքորոշումն ունի։

Посол Армении в Иране Григор Акопян встретился с заместителем начальника Генерального штаба ВС Ирана по международным вопросам, бригадным генералом Мохаммадом Ахади. Стороны обсудили вопросы двустороннего сотрудничества между Арменией и Ираном, а также региональные события.
По информации посольства Армении в Иране, высокопоставленный иранский военный чиновник подтвердил четкую и неизменную позицию Тегерана в отношении территориальной целостности Армении.
«Бригадный генерал Мохаммад Ахади поздравил Григора Акопяна с назначением на пост посла и подчеркнул, что в рамках политики Ирана по укреплению отношений с соседями особое значение имеет развитие связей с Арменией.
Посол Акопян, в свою очередь, представил усилия Армении по обеспечению регионального мира и стабильности, отметив, что углубление отношений с соседним и дружественным Ираном занимает в этом процессе особое место», – говорится в заявлении.
Ранее посол Ирана в Армении Мехди Собхани заявил, что Тегеран не возражает против разблокировки коммуникаций в Южном Кавказе, но настаивает на том, чтобы это происходило с полным соблюдением принципов национального суверенитета и территориальной целостности. Он также отметил, что Иран – единственная страна региона, которая полностью разделяет позицию Армении по вопросу так называемого коридора.