Մեծի Տանն Կիլիկո կաթողիկոս Արամ Ա նամակ է գրել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ կոչ անելով անձնական միջամտությամբ նպաստելու հայ ռազմագերիների և քաղաքական բանտարկյալների շուտափույթ ազատ արձակմանը։
Նա հիշեցրել է Թրամփին նախընտրական շրջանում արված հայտարարությունները, որտեղ վերջինս դատապարտել էր Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացված բռնաճնշումները, էթնիկ զտումը և բռնագաղթը, ինչպես նաև ընդգծել արցախահայության վերադարձի իրավունքը։
Արամ Ա-ն շեշտել է, որ Ադրբեջանում անօրինական դատավարությունների արդյունքում բանտարկված են Արցախի քաղաքական և ռազմական ղեկավարնեըր, այդ թվում՝ նախկին նախագահներ, վարչապետեր և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։ Բացի այդ, նա ընդգծել է, որ այս դատավարությունները ընթանում են փակ դռների հետևում՝ առանց միջազգային դիտորդների մասնակցության և առանց արդար դատական ընթացակարգի ապահովման։
«Հայ ժողովուրդը մեծապես կգնահատի Թրամփին, եթե նա, անձնապես միջամտելով, կոչ ուղղի Ալիևին՝ շուտափույթ կերպով և առանց պայմանի ազատ արձակել բանտարկեալներին։ Նման քայլը կնպաստի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, ինչպես նաև ամբողջ տարածաշրջանում, խաղաղության գործընթացին, Արցախի հայերի Արցախ վերադարձի համար դրական պայմանների ստեղծմանը, ինչպես նաև Թրամփին խաղաղարար առաքելութjան շոշափելի դրսևորում կլինի»,–ասվում է Վեհափառի նամակում։
2024-ի նոյեմբերի սկզբին, նախընտրական շրջանում, Թրամփի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց էր տեղի ունեցել նրա և Արամ Ա կաթողիկոսի միջև, որի ընթացքում Թրամփն «իր ամբողջական զորակցությունն էր հայտնել Արցախի հարցին և տարածաշրջանում ամբողջական խաղաղության հաստատմանը»։
ԱՄՆ Արևելյան Հայոց թեմ Արամ Ա–ի կատարած հովվապետական այցի վերջին օրը, հեռուստատեսությամբ տեղեկանալով, որ նա գտնվում է Դեթրոյտում, Դոնալդ Թրամփի կողմից երկու բարձրաստիճան պատասխանատու հանդիպել էր նրան և փոխանցել նախագահի թեկնածուի ողջույններն ու կապ հաստատելու պատրաստակամությունը:

8 Февраль 2025 - 08:40 AMT
Католикос Великого Дома Киликийского Арам I направил письмо президенту США Дональду Трампу, призвав его лично вмешаться и способствовать немедленному освобождению армянских военнопленных и политических заключенных.
Он напомнил Трампу о его предвыборных заявлениях, в которых тот осуждал репрессии, этнические чистки и насильственное переселение народа Арцаха, а также подчеркивал их право на возвращение.
Арам I отметил, что в Азербайджане незаконно осуждены политические и военные лидеры Арцаха, включая бывших президентов, премьер-министров и других высокопоставленных чиновников. Эти судебные процессы проходят за закрытыми дверями, без участия международных наблюдателей и без соблюдения принципов справедливого суда.
«Армянский народ высоко оценит вмешательство Трампа, если он лично призовет Алиева немедленно и без условий освободить заключенных. Такой шаг поспособствует мирному процессу между Арменией и Азербайджаном, созданию благоприятных условий для возвращения армян Арцаха и станет ощутимым проявлением миротворческой миссии Трампа»**, — говорится в письме.
В начале ноября 2024 года, в предвыборный период, Трамп провел телефонный разговор с Арамом I, в ходе которого выразил свою полную поддержку Арцаху и установлению прочного мира в регионе.
В последний день пастырского визита Арама I в Восточную епархию Армянской церкви Америки двое высокопоставленных представителей Трампа встретились с ним в Детройте, передав приветствия экс-президента и его готовность к установлению контакта.