Լիբանանի մարմնակրթության և երիտասարդության հարցերի նախարար է նշանակվել Նորա Պայրաքթարյանը։
Նա դասավանդում է Լիբանանի համալսարանում և Լիբանանի Ամերիկյան համալսարանում։ 2004 թվականին ստացել է դոկտորական աստիճան Սորբոնի համալսարանից, իսկ 2017-ին՝ պրոֆեսորի կոչում Լիբանանի համալսարանում, գրում է Արմենպրեսը «Ազդակ» օրաթերթի վրա հղումով։
Պայրաքթարյանը հանդիսանում է Լիբանանի համալսարանի դոկտորական աստիճանի բարձրագույն հիմնարկի միջազգային հանձնախմբի անդամ և համակարգում է նույն համալսարանի քաղաքագիտական հանձնախումբը։
Նա նաև Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության ազգային կենտրոնական վարչության անդամ է և տարիներ շարունակ ներկայացրել է կաթողիկոսությունը միջազգային տարբեր հարթակներում, այդ թվում՝ Եկեղեցիների միջազգային խորհրդում։ Վերջերս նա ընտրվել է Եկեղեցիների միջազգային խորհրդի միջազգային հարցերի հանձնախմբի համանախագահ։

Нора Пайрактарян назначена министром спорта и молодежи Ливана.
Пайрактарян преподает в Ливанском университете и Американском университете Ливана. В 2004 году она получила докторскую степень в Сорбоннском университете, а в 2017 году ей было присвоено звание профессора Ливанского университета, передает «Арменпресс» со ссылкой на газету «Аздак».
Пайрактарян является членом Международного докторского комитета Ливанского университета и курирует политологический комитет этого вуза.
Она также входит в состав Национального центрального совета Католикосата Великого Дома Киликии, представляя его на различных международных площадках, включая Всемирный совет церквей. Недавно она была избрана сопредседателем Комитета по международным вопросам Всемирного совета церквей.