«Համերգ հանուն Հայաստանում խաղաղության» ասոցիացիան Ֆրանսիայի Սենատում «Հայ ժողովուրդը և իր հողերը վերադառնալու իրավունքը» թեմայով համաժողով էր կազմակերպել, հայտնում է «Ազգը»։
Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի անդամ, սենատոր Մարի-Դո Էշլիմանը հայտարարել է, որ գաղափարը Արցախը (Լեռնային Ղարաբաղ) բանավեճի կենտրոնում դնելն է: Միջոցառմանը ներկա է եղել նաև Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն:
Համաժողովում քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղ հայերի «անվտանգ վերադարձի իրավունքը» և «Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչումը»։, ինչպես նաև այն, թե ինչպե՞ս կարող է Սենատը հայերի հետ միասին աջակցել այս շարժմանը:
Ֆրանսիայի Սենատն անցյալ տարի 2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ռազմական հարձակումը դատապարտող և «ադրբեջանական պաշտոնյաների դեմ եվրոպական մակարդակով պատժամիջոցների ռեժիմ սահմանելու և Հայաստանի տարածքային ամբողջականության հետագա ագրեսիան և ոտնահարումը կանխելու մասին բանաձև է ընդունել՝ ՀՀ-ին պաշտպանական միջոցներ տրամադրելով»:
2022 թվականի աշնանը Սենատը բանաձև է ընդունել ուղղված «Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելուն և Հայաստանի տարածքից նրա անհապաղ դուրսբերումը պահանջող՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի համաձայնագրի կատարումն ապահովելու համար»։

Представители инициативы «Концерт во имя мира в Армении» организовала во французском Сенате конференцию на тему «Армянский народ и его право на возвращение на родную землю», сообщает «Азг».
Сенатор и член группы дружбы «Франция-Армения» Мари-До Эшлиман заявила, что цель мероприятия — сделать Арцах (Нагорный Карабах) центральной темой обсуждения. В конференции принял участие и бывший главный прокурор Международного уголовного суда Луис Морено Окампо.
В ходе конференции обсуждались «право армян Нагорного Карабаха на безопасное возвращение» и «признание Нагорного Карабаха», а также то, как Сенат Франции может поддержать это движение вместе с армянской общиной.
В сентябре 2023 года Сенат Франции принял резолюцию, осуждающую военное нападение Азербайджана на Нагорный Карабах и призывающую к введению общеевропейских санкций против азербайджанских официальных лиц, а также к мерам по предотвращению дальнейшей агрессии против территориальной целостности Армении.
Осенью 2022 года Сенат принял резолюцию о введении санкций против Азербайджана и немедленном выводе его войск с территории Армении в соответствии с соглашением о прекращении огня от 9 ноября 2020 года.