Հայաստանի և Եվրոպական միության մերձեցման գործընթացը շարունակել է ակտիվանալ, սակայն հանրապետությունը դեռևս պաշտոնական դիմում չի ներկայացրել անդամակցության համար։ Այդ մասին հաղորդել են Եվրահանձնաժողովից, հայտնում է «Իզվեստիան»։
«Հայաստանում ընթացող քննարկումները ցույց են տալիս Եվրոպական միության և նրա արժեքների գրավչությունը։ ԵՄ-ի և Հայաստանի հարաբերությունները երբեք այսքան սերտ չեն եղել, որքան այժմ։ Վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը և Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի շրջանակներում տրամադրված €10 միլիոն աջակցությունը դա հաստատում են», – նշված է հայտարարության մեջ։
Բրյուսելում նաև հայտնել են, որ մտադիր են քննարկել հայկական կողմի հետ եվրոպական ինտեգրմանը վերաբերող օրինագիծը։ Թեև Հայաստանի անդամակցության հարցն այս պահին օրակարգում չկա, երկիրը արդեն քայլեր է ձեռնարկում ԵՄ-ի հետ ավելի խորը գործընկերության ուղղությամբ։
ՀՀ Ազգային ժողովում փետրվարի 11-ին մեկնարկել է հերթական նիստը, որի օրակարգում ընդգրկված է 8 հարց, այդ թվում՝ ԵՄ-ին ՀՀ-ի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագիծը։

Процесс сближения Армении с Европейским союзом продолжает набирать темпы, однако официального запроса на вступление республика пока не направляла. Об этом «Известиям» сообщили в Европейской комиссии.
«Продолжающиеся дискуссии в Армении демонстрируют привлекательность Европейского союза и его ценностей. Отношения ЕС и Армении никогда не были ближе, чем сейчас. Запуск диалога о визовой либерализации и поддержка в рамках Европейского фонда мира в размере €10 млн продемонстрировали это», — говорится в заявлении.
В Брюсселе также заявили о намерении обсудить с армянскими представителями законопроект, касающийся европейской интеграции. Хотя вопрос о членстве Армении в ЕС официально пока не стоит на повестке, страна уже делает шаги к более тесному сотрудничеству с союзом.