12 Փետրվար 2025 - 06:42 AMT
Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարար Նիկոս Դենդիասը հերքել է տեղեկությունները, թե Աթենքը նախատեսում է Հայաստանին տրամադրել Ս-300 զենիթահրթիռային համալիրներ։
Նա այս հայտարարությամբ հանդես է եկել՝ պատասխանելով «Հունական լուծում» խորհրդարանական կուսակցության ղեկավար Կիրիակոս Վելոպուլոսի պատգամավորական հարցմանը, որը ներկայացվել էր դեռ 2024 թվականի դեկտեմբերի կեսերին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Հարցման մեջ նշվում էր, որ ըստ որոշ հրապարակումների՝ Հունաստանի պաշտպանության նախարարությունը ծրագրում է շահագործումից հանել ռուսական արտադրության զենիթային համակարգերը, ներառյալ Ս-300-ները, և փոխարինել դրանք Իսրայելում կամ այլ երկրներում արտադրված նոր համակարգերով։ ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ այդ գործընթացից հետո Հունաստանը կարող է փոխանցել այս միջոցները Հայաստանի հակաօդային պաշտպանության համակարգին՝ «Ֆրանսիայի և այլ գործընկերների հետ ռազմավարական համագործակցության շրջանակում»։
Ի պատասխան այս հարցման՝ Դենդիասը նշել է. «Համապատասխան հարցին ի պատասխան հայտնում եմ, որ զենիթային սպառազինության համակարգերը երրորդ երկրներին հանձնելու մասին որոշում չի կայացվել: Ամեն դեպքում, Ազգային պաշտպանության նախարարության քաղաքականության գլխավոր չափանիշը Հունաստանի տարածքի ցանկացած կետում երկրի պաշտպանունակությունն ամբողջ ծավալով պահպանելն է»։
Ավելի վաղ հունական որտալը տեղեկացրել էր, որ Հունաստանը նախատեսում է Հայաստանին փոխանցել «Ս-300», «Տոր-Մ1» և «Օսա-ԱԿՄ» զենիթահրթիռային համալիրներ։
Այս հարցի վերաբերյալ նոյեմբերի 27-ին մեկնաբանություն էր տվել նաև ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ հայտարարելով, որ Հունաստանից Հայաստանին ռուսական արտադրության զենիթահրթիռային համակարգեր մատակարարելու վերաբերյալ Մոսկվան որևէ դիմում չի ստացել։ Նա ընդգծել էր, որ երկկողմ միջկառավարական համաձայնագրերը արգելում են առանց Ռուսաստանի համաձայնության այդ տեխնիկայի վերաարտահանումը։

Министр национальной обороны Греции Никос Дендиас опроверг информацию о том, что Афины намерены передать Армении зенитно-ракетные комплексы С-300.
Такое заявление он сделал, отвечая на парламентский запрос лидера партии «Греческое решение» Кириакоса Велопулоса, который был подан еще в середине декабря 2024 года, сообщает Sputnik Армения.
В запросе указывалось, что, согласно ряду публикаций, Минобороны Греции планирует вывести из эксплуатации российские зенитные системы, включая С-300, и заменить их новыми комплексами, произведенными в Израиле или других странах. По данным СМИ, после этого процесса Греция может передать эти комплексы силам противовоздушной обороны Армении «в рамках стратегического сотрудничества с Францией и другими партнерами».
Отвечая на этот запрос, Дендиас заявил: «В ответ на соответствующий вопрос сообщаю, что решения о передаче зенитных вооружений третьим странам не принималось. В любом случае главным критерием политики Министерства национальной обороны является полное сохранение обороноспособности Греции на всей ее территории».
*Ранее греческий портал сообщил, что Греция планирует передать Армении зенитно-ракетные комплексы С-300, Тор-М1 и Оса-АКМ.
27 ноября официальный представитель МИД России Мария Захарова также прокомментировала этот вопрос, заявив, что Москва не получала запросов о передаче Грецией Армении российских ЗРК. Она подчеркнула, что двусторонние межправительственные соглашения запрещают реэкспорт такой техники без согласия России.*