Բաքվի ռազմական դատարանում, դատավոր Զեյնալ Աղաևի նախագահությամբ, փետրվարի 11–ին շարունակվել է Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների շինծու դատավարությունը։
Նշվել է, որ յուրաքանչյուրին տրամադրվել են թարգմանիչներ, ինչպես նաև պաշտպաններ, հայտնում է 1news.az-ը։
Դատախազները հրապարակել են մեղադրական եզրակացության եզրափակիչ մասը, որտեղ շեշտը դրվել է նրա վրա, որ «հանցավոր գործողություններն իրականացվել են հանցավոր հանրության» կողմից, որը ղեկավարել են ՀՀ և Արցախի նախկին ղեկավարներ «Ռոբերտ Քոչարյանը, Սերժ Սարգսյանը, Վազգեն Մանուկյանը, Վազգեն Սարգսյանը, Սամվել Բաբայանը, Վիտալի Բալասանյանը, Զորի Բալայանը, Սեյրան Օհանյանը, Արշավիր Ղարամյանը, Մոնթե Մելքոնյանը և այլոք»։
Ըստ մեղադրանքի՝ այս գործողությունները «կատարվել են հայկական պետության բարձրաստիճան պաշտոնյաների, նրա կառուցվածքային ստորաբաժանումների և զինված ուժերի աջակցությամբ և վերահսկողությամբ՝ հակառակ ներքին և միջազգային իրավունքի նորմերի»։
Դատական գործընթացը կշարունակվի փետրվարի 14-ին։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնել են, թե նախկին նախագահ ու նախկին արտգործնախարար Արայիկ Հարությունյանն ու Դավիթ Բաբայանը փետրվարի 6–ի դատական նիստում հերքել են իրենց ու ազատազրկված մյուս հայերի նկատմամբ ճնշումները, Արայիկ Հարությունյանը՝ նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, որ հետախուզական տեղեկություններ կան, որ Բաքվում պահվող Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների նկատմամբ «հոգեներգործուն արգելված միջոցներ են կիրառում, որպեսզի տարածաշրջանային էսկալացիաները հրահրելուն ուղղված խոսույթներ, ցուցմունքներ կորզվեն նրանցից»։
Դավիթ Բաբայանը նաև ասել է․«Թող նրանք, ովքեր կարող էին լինել մեր տեղում, հարցնեն իրենց, թե ինչպես կվարվեին»։

В Баку, в военном суде под председательством судьи Зейнала Агаева, 11 февраля продолжился процесс по делу военно-политических лидеров Арцаха.
Как сообщает 1news.az , каждому из обвиняемых были предоставлены переводчики и адвокаты.
Прокуроры представили заключительную часть обвинительного акта, в котором утверждается, что «преступные действия» якобы были совершены так называемым «преступным сообществом» под руководством бывших лидеров Армении и Арцаха: Роберта Кочаряна, Сержа Саргсяна, Вазгена Манукяна, Вазгена Саргсяна, Самвела Бабаяна, Виталия Баласаняна, Зория Балаяна, Сейрана Оганяна, Аршавира Гарамяна, Монтe Мелконяна и других.
Согласно обвинению, эти действия «были совершены при поддержке и под контролем высокопоставленных армянских чиновников, ее структурных подразделений и вооруженных сил, вопреки нормам внутреннего и международного права».
Следующее заседание суда назначено на 14 февраля.
*Азербайджанские СМИ сообщили, что на заседании 6 февраля бывший президент Арцаха Араик Арутюнян и экс-глава МИД Давид Бабаян опровергли информацию о давлении на них и других заключенных. Арутюнян также отверг заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что в отношении бывших лидеров Арцаха, содержащихся в Баку, применяются психотропные вещества для получения показаний, направленных на провоцирование региональной эскалации.
Давид Бабаян добавил: «Пусть те, кто мог оказаться на нашем месте, зададут себе вопрос, как бы они поступили».*