12 Փետրվար 2025 - 13:05 AMT
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, անդրադառնալով «Եվրոպական Միությանը ՀՀ անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրինագծի քննարկումներին, ասել է կողմնորոշումը դեպի ԵՄ Երևանի ինքնիշխան իրավունքն է։
Պեսկովը հավելել է, որ կարևոր է հասկանալ, թե որքանով է այս ցանկությունը փոխադարձ, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Հավանաբար, Հայաստանում կան որոշակի քաղաքական ուժեր, որոնք, առանց հստակ ըմբռնելու, թե արդյոք Եվրամիությունը շահագրգռված է դրանում, կարծում են, որ կողմնորոշումը դեպի Եվրամիություն, լրացուցիչ առավելություններ կտա երկրին և ժողովրդին։ Դա Հայաստանի ինքնիշխան իրավունքն է»,– ընդգծել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
Նա հավելել է, որ «թե հայերը, թե մյուսները, պետք է հասկանան՝ որքանով է այս ձգտումը փոխադարձ, և ինչպես են դրան վերաբերվում եվրոպացիները»։

Проевропейские политики в Армении считают, что курс на Евросоюз способен принести стране и ее гражданам определенные выгоды. Однако, по словам пресс-секретаря президента РФ Дмитрия Пескова, важно разобраться, является ли этот выбор взаимным, сообщает ТАСС.
«По всей видимости, в Армении есть определенные политические силы, которые считают, что ориентирование на Евросоюз при отсутствии четкого понимания, заинтересован ли в этом сам Евросоюз, даст какие-то дополнительные дивиденды для самой страны и для интересов народа этой страны. Это суверенное право Армении», — подчеркнул представитель Кремля.
При этом Песков добавил: «Нужно будет и самим армянам, и всем остальным разобраться в том, насколько это обоюдное желание, как к этому относятся сами европейцы».