12 Փետրվար 2025 - 12:55 AMT
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը (CCAF) դիմել է Միջազգային քրեական դատարան (ՄՔԴ)՝ պահանջելով գործ հարուցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի դեմ։
Խորհուրդը հայտնել է, որ հայցը ներկայացվել է ֆրանսիացի փաստաբան Սևագ Թորոսյանի միջոցով, որը հանդիսանում է Փարիզի փաստաբանների կոլեգիայի և ՄՔԴ-ին առընթեր փաստաբանական պալատի անդամ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Փաստաթղթում ընդգծվում է, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2023 թվականի հոկտեմբերի 4-ը Ադրբեջանի ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում հանգեցրել են 120,000 հայերի բռնի տեղահանման, ինչպես նաև նրանց մշակութային ժառանգության կորստի։
Ավելի վաղ ՄՔԴ առաջին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն և մի շարք միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններ այդ իրադարձությունները որակել էին որպես ցեղասպանություն, մարդկության դեմ հանցագործություններ և պատերազմական հանցագործություններ։
CCAF-ը պահանջում է, որ ՄՔԴ դատախազը, Հռոմի կանոնադրության 15-րդ հոդվածի համաձայն, ձեռնարկի հետևյալ քայլերը․
Ճանաչի, որ 2020-2023 թվականներին Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ կատարված հանցագործությունների քննությունը սկսելու բավարար հիմքեր կան,
Դատարանի նախնական պալատ ներկայացնի Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ ՄՔԴ տարածքային իրավասության հարցը,
Տա միջազգային ձերբակալման օրդեր Իլհամ Ալիևի և 2020-2023 թվականներին Լեռնային Ղարաբաղում կատարված հանցագործություններին մեղսակից բոլոր անձանց նկատմամբ։
CCAF-ի համանախագահներ Արա Թորանյանը և Մուրադ Փափազյանը նախկինում կոչ էին արել Ֆրանսիայի կառավարությանը դիմել ՄՔԴ, սակայն, նրանց խոսքով, Արևմուտքը մինչ օրս վճռականություն չի ցուցաբերել։
«1915 թվականից ի վեր սա արդեն երկրորդ անգամն է, երբ հայերը բախվում են արդարադատության այսօրինակ մերժման։ Նման իրավիճակն անթույլատրելի է», – ասվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ։
CCAF-ում ընդգծել են, որ Միջազգային քրեական դատարանի առաքելությունն է պատասխանատվության ենթարկել ցեղասպանություն իրականացնող առաջնորդներին և կանխել դրա ժխտման ցանկացած փորձ։
2024 թվականի փետրվարի 1-ին, վավերացնելով Հռոմի կանոնադրությունը, Հայաստանը դարձել է ՄՔԴ-ի լիիրավ անդամ։ Հայաստանի իշխանությունները հայտարարել են, որ ՄՔԴ-ին անդամակցությունն իրենց հնարավորություն է տալիս բարձրացնել Ադրբեջանի ագրեսիայի և ռազմական հանցագործությունների հարցերը, այդ թվում՝ 2021-2022 թվականներին Հայաստանի տարածք ներխուժման վերաբերյալ։
Վերջին շրջանում ՀՀ վարչապետը մի քանի անգամ հայտարարել է, որ Հայաստանի համար հնարավոր է միջազգային հայցերի փոխադարձ հետկանչը Ադրբեջանի հետ։

12 Февраль 2025 - 13:20 AMT
Координационный совет армянских организаций Франции (CCAF) обратился в Международный уголовный суд (МУС) с требованием возбудить дело против президента Азербайджана Ильхама Алиева. Жалоба была подана через французского адвоката Севага Торосяна, члена Парижской коллегии адвокатов и адвокатской палаты при МУС.
В документе подчеркивается, что с 27 сентября 2020 года по 4 октября 2023 года военные действия Азербайджана в Нагорном Карабахе привели к насильственному перемещению 120 000 армян и утрате их культурного наследия. Ранее первый прокурор МУС Луис Морено Окампо, а также ряд международных правозащитных организаций квалифицировали эти события как геноцид, преступления против человечности и военные преступления.
CCAF призывает прокурора МУС, в соответствии со статьей 15 Римского статута, предпринять следующие шаги:
-Признать, что существуют достаточные основания для начала расследования преступлений, совершенных против армян в Нагорном Карабахе в период с 2020 по 2023 годы.
-Представить вопрос о территориальной юрисдикции МУС в отношении Нагорного Карабаха на рассмотрение Предварительной палаты Суда.
-Выдать международные ордера на арест Ильхама Алиева и всех лиц, причастных к преступлениям, совершенным в Нагорном Карабахе в 2020-2023 годах.
Сопредседатели CCAF Ара Торанян и Мурад Папазян ранее призывали правительство Франции обратиться в МУС; однако, по их словам, Запад пока не проявил решимости.
«С 1915 года это уже второй раз, когда армяне сталкиваются с подобным отказом в правосудии. Такая ситуация недопустима», — говорится в заявлении организации.
CCAF подчеркивает, что миссия Международного уголовного суда заключается в привлечении к ответственности лидеров, совершающих геноцид, и предотвращении любых попыток его отрицания.
1 февраля 2024 года, ратифицировав Римский статут, Армения стала полноправным членом МУС. Власти Армении заявили, что членство в МУС позволяет им поднимать вопросы агрессии и военных преступлений Азербайджана, включая вторжения на территорию Армении в 2021-2022 годах.
В последнее время премьер-министр Армении несколько раз заявлял, что для Армении возможно взаимное отозвание международных исков с Азербайджаном.