13 Փետրվար 2025 - 08:25 AMT
ՀՀ դեսպանը Ֆրանսիայի Սենատում ներկայացրել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ ՀՀ մոտեցումները
Փետրվարի 12-ին Ֆրանսիայի խորհրդարանի Վերին պալատում տեղի է ունեցել Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Արման Խաչատրյանի հանդիպումը Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամների հետ, որի ընթացքում ներկայացրել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ ՀՀ մոտեցումները, հայտնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Նա նաև խոսել է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանային ճշգրտումների ընթացքի, ինչպես նաև տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մասին՝ Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության շրջանակում։
Խաչատրյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի Սենատին, մասնավորապես՝ նախագահ Ժերար Լարշեին և պալատի անդամներին՝ Հայաստանի ու հայ ժողովրդի հարցերին մշտապես ուշադրություն դարձնելու, ինչպես նաև անսակարկ աջակցություն ցուցաբերելու համար։
Հայաստանի դեսպանը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի Սենատի կողմից, ի նպաստ Հայաստանի և հայ ժողովրդի, մի շարք բանաձևերի ընդունումը, համաժողովների ու քննարկումների կազմակերպումը, հայ ժողովրդի համար դժվար ժամանակաշրջանում Սենատի նախագահի ու անդամների՝ Հայաստան կատարած այցերը։
Սենատորների խնդրանքով Խաչատրյանն անդրադարձել է Հայաստանի և Ֆրանսիայի երկկողմ օրակարգին՝ ընդգծելով բարձր մակարդակի կանոնավոր շփումները, ռազմավարական գործընկերության խորացումը, ինչպես նաև պաշտպանության, տնտեսության և ենթակառուցվածքների ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը։
Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամները, ի դեմս խմբի նախագահ Ժիլբեր-Լյուկ Դեվինազի, վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը՝ նպաստելու հայ-ֆրանսիական բարեկամության ամրապնդմանը և Հայաստան-Ֆրանսիա գործընկերության զարգացմանը։ Դեսպան Խաչատրյանը պատասխանել է սենատորների հարցերին։

12 февраля в Верхней палате парламента Франции состоялась встреча посла Армении во Франции Армана Хачатряна с членами группы дружбы «Франция-Армения» в Сенате. В ходе встречи он представил подходы Армении к мирному договору с Азербайджаном, сообщает посольство Армении во Франции.
Хачатрян также рассказал о процессе демаркации границы между Арменией и Азербайджаном, а также о разблокировании региональных коммуникаций в рамках армянской инициативы «Перекрёсток мира».
Он выразил благодарность Сенату Франции, особенно его президенту Жерару Ларше и членам палаты, за постоянное внимание к Армении и армянскому народу, а также за их неизменную поддержку.
Посол высоко оценил принятие Сенатом Франции ряда резолюций в поддержку Армении, организацию конференций и обсуждений, а также визиты руководства Сената в Армению в трудные периоды.
По просьбе сенаторов Хачатрян также затронул вопросы двусторонней повестки Армении и Франции, подчеркнув регулярные контакты на высоком уровне, углубление стратегического партнерства и расширение сотрудничества в сфере обороны, экономики и инфраструктуры.
Члены группы дружбы «Франция-Армения» во главе с её председателем Жильбером-Люком Девиназом подтвердили свою приверженность укреплению франко-армянской дружбы и развитию партнерства между Арменией и Францией. Посол Хачатрян ответил на вопросы сенаторов в ходе встречи.